Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 03:25
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Dużo hałasu... o nic

Dzisiaj odbyła się XXXI sesja Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego. Niezbyt obszerny program zajął naszym radnym kilka godzin. Pierwsza godzina to uchwalenie porządku obrad. Kilka punktów zdjęto, jeden został dodany, sprawę dyrektora Żegoty przesunięto na początek obrad.

Fortuna Kołem się toczy

 

Zmiany w porządku obrad nie stanowią dla naszych radnych żadnego novum. Chyba tylko sesje zwoływane w trybie nadzwyczajnym odbywają się zgodnie z ustalonym wcześniej programem. Dzisiaj również przegłosowano kilka.

 

Przede wszystkim z porządku obrad usunięto rozpatrzenie „wezwania do usunięcia naruszenia prawa” przez Radę Miejską, która na poprzedniej Sesji wydała negatywną opinię w sprawie lokalizacji salonu gier na automatach przy ulicy Tkackiej (na ten temat także tutaj). Wezwanie złożyła firma Fortuna z Warszawy.

 

Zdaniem przedstawicieli Firmy uchwała wyrażające opinię zawiera wady prawne do których należy m.in. brak uzasadnienia. Prawnicy UM uważają jednak, że w tym konkretnym przypadku nie jest ono wymagane.

 

Wiceprzewodniczący Tomasz Kumek, prowadzący poprzednią Sesję, przekonał przedstawicieli Fortuny, by „wycofali” skargę.  

 

Potwierdził to jeden z przedstawicieli firmy w czasie obrad Komisji Edukakacji Rady Miejskiej. Wiceprzewodniczący zapewnił, że gdy wycofają oni w/w wezwanie Rada Miejska powtórnie rozpatrzy ich sprawę.

 

Tymczasem okazało się, że nie wzięto pod uwagę, iż radny Marek Celner wniesie o zdjęcie z porządku obrad punktu dotyczącego powtórnego wydania opinii. Zdaniem Celnera – od czasu ostatniej sesji nie zdarzyło się nic, co uzasadniałoby powtórne rozpatrywanie sprawy i ponowne głosowanie. Wniosek zyskał akceptację większości radnych. W ten sposób Fortunie się  nie poszczęściło, można chyba  śmiało powiedzieć, że została „nabita w butelkę”.  

 

- Zadziwiająca była presja, jaką w tej sprawie wywierali niektórzy radni SLD – mówi nam jeden z radnych. – Mamy nadzieję, że nie ma to związku, z prawdopodobnie przypadkową zbieżnością nazwisk osoby wynajmującej tej firmie lokal a kandydatki w wyborach do Rady Miasta z listy Sojuszu w 2002 roku.  

 

Przedstawiciele firmy Fortuna nie rozumieją oporów tomaszowskich radnych - Prowadzony przez nas salon działa wzorcowo – tłumaczyli w czasie obrad Komisji. – Nie ma żadnych skarg ani interwencji policji. – Radni naszym zdaniem zostali wprowadzeni w błąd, ponieważ opinia dotyczyć miała nie nowego salonu ale przeniesienia tego, który już istnieje na Placu Kościuszki. Chcemy zapewnić lepsze warunki naszym klientom – argumentowali. – Nasza Firma wspiera działalność charytatywną, chcemy też prowadzić klub sportowy.

 

- Czy przez ostatnie 9 lat Państwa funkcjonowania w naszym mieście, Państwa firma w jakikolwiek sposób prowadziła działalność o charakterze społecznym np. ukierunkowaną na młodzież – dosyć przytomnie dopytywała się radna Anna Grabek.

 

Odpowiedź oczywiście była negatywna.

 

Czerwony fotel to jeszcze nie wszystko

 

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Leszek Adamski złożył wniosek o skreślenie z porządku obrad punktu dotyczącego zlecenia doraźnej kontroli w OSiR.

 

Doraźny charakter kontroli wynikać miał z faktu, że nie została ona ujęta w planie na 2002.

 

Radny nie chciał nam wyjaśnić szczegółów. Celu ani powodu kontroli. Gromy posypały się natomiast z mównicy pod adresem nieobecnego wiceprezydenta Wendrowskiego.

 

- Myśleliśmy, że pan wiceprezydent się zmienił trochę, kupił sobie nawet do gabinetu czerwony fotel, ale się pomyliliśmy. Rada ma prawo kontrolować i wiceprezydenta i jego kolegów – przemawiał radny Adamski – wszyscy wiedzą o co chodzi – zakończył.

 

Wszyscy wiedzą ale my nie wiemy i wygląda na to że szybko tej wiedzy nie zdobędziemy.

 

Niepraworządny dyrektor

 

  1.  Fałszowanie wyników wyborów do rady rodziców w roku szkolnym 2007/2008
  2. Narzucenie radzie rodziców regulaminu rady sprzecznego z prawem w celu sparaliżowania pracy rady
  3. Niedopełnienie czynności prawnej uchwalenia planu wychowawczego szkoły oraz programu profilaktyki na rok szkolny 2007/2008
  4. Niedopełnienie czynności prawnej opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez dyrektora szkoły
  5. Naruszenie autonomii rady rodziców.
  6. Brak koordynacji wspólnych obowiązków rady rodziców i rady pedagogicznej
  7. Zawłaszczenie pieniędzy rady pochodzących ze składek rodziców.
  8. Samowolna zbiórka składek od rodziców.
  9. Publiczne głoszenie kłamstw i pomówień w celu wyeliminowania niektórych rodziców z życia szkoły.
  10. Sprzedaż rodzicom tzw. „cegiełek” bez stosownego zezwolenia na publiczną zbiórkę pieniędzy.

 

Takie zarzuty dyrektorowi Szkoły Podstawowej  numer 14, Sławomirowi Żegocie, postawił były przewodniczący Rady Rodziców w tej szkole Grzegorz Bińczyk. Sprawą zajęła się Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej i wydział Edukacji UM.

 

Sprawdzono wszystkie z wymienionych „nieprawidłowości” i nie stwierdzono w żadnym przypadku naruszenia prawa.

 

Sam zainteresowany w tej sprawie dyrektor, który obecny był na sesji stwierdził, że nie rozumie o co chodzi panu Bińczykowi. – To jest jakieś chore – mówił. – Jakieś nieprawidłowości, pomówienia i insynuacje. Trudno się z tym pogodzić. Od 20 lat nie przytrafiła mi się podobna historia. Uczniowie naszej szkoły odnoszą sukcesy sportowe i naukowe. Szkoła staje się coraz ładniejsza, z roku na rok bardziej funkcjonalna – argumentował Żegota. – Naprawdę szkoda czasu na zajmowanie się bredniami.

 

Radni w sprawie dyrektora Żegoty nie zabierali głosu. Wyjątkiem był Marian Kotalski, który robił wrażenie nieco zaspanego – Materiał jest lakoniczny i nie ma chyba nad czym głosować – stwierdził bardziej dla pobudzenia krążenia niż dyskusji.

 

Budujemy nowy dom

 

Kolejnym punktem programu Sesji była informacja o przebiegu wykonania budżetu w pierwszym półroczu 2008 roku.

 

Niestety w krótkim czasie przekształciła się ona w dyskusję na temat tego co zostanie zrobione a więc całkowicie nie na temat.

 

Wyświetlono prezentację multimedialną i wszyscy zebrani mogli podziwiać to… co niedługo może będzie. Zaprezentowano po raz kolejny wizualizację basenu przy Zespole Szkół numer 4 na Niebrowie oraz nową siedzibę Tkacza (położoną po sąsiedzku).

 

Projekt basenu rozszerzono o saunę jacuzzi oraz zjeżdżalnię. Projekt techniczny jest ostatecznie gotowy. Miasto uzyskało także pozwolenie na budowę. W najbliższym czasie (podobno w tym roku) zostanie ogłoszony przetarg na budowę basenu.

 

Zaplanowano także dojazd do obiektu ulicą Literacką.

 

- Po dwóch latach doczekaliśmy się wizji i oby nie było tak, jak z Pańskim poprzednikiem – stwierdził radny Leszek Adamski przystępując do referowania sprawozdania Komisji Rewizyjnej z wykonania budżetu w I połowie 2008 roku.

 

Komisja nie wniosła żadnych uwag krytycznych. Przez chwilę zrobiło się wręcz sielankowo.

 

Ten błogi nastrój przerwał trochę nie na temat, natomiast z lekką domieszką populizmu, radny Wiesław Pawłowski Wydatki inwestycyjne w naszym mieście są skromne – stwierdził. – Gdybym wiedział, że pan przygotuje taki ładny pokaz, ja przygotowałbym inny, pokazujący zaniedbania. Pan prezydent Zagozdon bez wątpienia zrealizuje to co dzisiaj zaprezentował – ciągnął w pojednawczym tonie radny – ale trzeba pamiętać, że potrzebujemy dużo więcej. Dynamika inwestycji w naszym mieście jest dużo niższa niż przyrost PKB.

 

Radny Adamus nie dal się zaskoczyć radnemu Pawłowskiemu i przypomniał, że w sprawie budowy basenu na Niebrowie, to właśnie Pawłowski był „przeciw i miał odmienne zdanie”. – Cieszę się, że jednak zmienił pan opinię w tej sprawie  - posumował swój nie pozbawiony złośliwości wywód.

 

Szkoda tylko, że nikomu nie przyszła w tym „sporze” refleksja, że inwestycja związana z budową basenu na Niebrowie w praktyce przekreśla plany budowy Aquaparku prawdziwego zdarzenia na nadpilicznych błoniach. Zrezygnowano rownież z budowy nowego przedszkola integracyjnego.

 

Nikt z radnych nie zauważył również, że niektóre zaplanowane na ten rok inwestycje w ogóle nie dojdą do skutku. Tymczasem prezydent Zagozdon „odgrażał” się, że w przyszłym roku na inwestycje wydamy ponad 40 milionów. Oby nie skończyło się jedynie na „pogróżkach”.

 

Czytaj również: Będzie nowy Tkacz ; Aquaprojekt ; Nowy Basen Przyszkolny ; Papierowe wizje ; Nowe przedszkole integracyjne

 

Budżet do poprawki

 

Miasto zaoszczędzi w tym roku ponad 500 tysięcy złotych na budowie boiska szkolnego przy szkole podstawowej numer 14.

 

Radni nie dyskutowali. Nikt nie zadał pytania, po co uchwalać budżet w grudniu, jeżeli przetarg na wykonanie ogłasza się w sierpniu.

 

Jak to w PRL-u

 

Pod tym dwuznacznym podtytułem nie kryje się wbrew pozorom dyskusja na temat pozbawienia przywilejów członków WRON, PRON, UB czy SB. Mowa oczywiście o dokumencie posiadającym fundamentalne znaczenie dla rozwoju miasta w okresie najbliższych 5 lat, czyli Planie Rozwoju Lokalnego.

 

PRL jest sam w sobie tematem na oddzielny artykuł, tym bardziej, że po raz pierwszy dokument tego typu został wykonany własnymi siłami pracowników Urzędu Miasta pod kierownictwem naczelniczki Wydziału Moniki Tazbir. Warto więc będzie pochylić się nad nim nieco dłużej niż zrobił to przeciętny radny.

 

- Plan nie spełnia moich marzeń – jako pierwszy zabrał glos Wiesław Pawłowski. Analiza mocnych i słabych stron pozostawia wiele do życzenia. Zalew Sulejowski nie jest naszym atutem ale problemem. To, co ważne, to rozwój przemysłu i tworzenie nowych miejsc pracy. Nie możemy również zakładać planu dochodów na tym samym poziomie przez 4 kolejne lata, bo to nie jest rozwój.

 

Na niespełnione marzenia radnego Pawłowskiego ostro zareagował wiceprzewodniczący rady miejskiej Tadeusz Adamus Mniej bierności i więcej od siebie – apelował do radnych.

 

Adamusa poparł prezydent Zagozdon Plan Rozwoju Lokalnego to nie jest wizjonerstwo, tylko to co wydaje nam się możliwe do zrealizowania – tłumaczył Pawłowskiemu. –To nie po stronie samorządu jest  tworzenie miasta przemysłowego czy innego. Samorząd ma stwarzać jedynie odpowiednie warunki dla życia mieszkańców.

 

- Rafał!!! Ja się zgadzam z każdą rzeczą, o której mówisz. Postaw przed sobą ambitniejsze cele. Popatrzcie na tych ludzi, na ta biedę i nędze – przemawiał dalej Pawłowski. - Mówi się, że w Tomaszowie nie ma już bezrobocia. A czym jest praca za 1.200 czy 1.500 złotych? – pytał prezydenta.

 

I radny Pawłowski wie dokładnie o czym mówi. Według naszych informacji Tkacz w zarządzanych przez niego Filcach Technicznych otrzymuje na rękę około 1.200 złotych.

 

Dyskusję na temat Planu, w sposób najbardziej dosadny podsumował radny Kotalski Pan Pawłowski roztaczając swoją wizję zachowuje się jakby szykował się do kandydowania na prezydenta miasta – zaatakował radnego PiS radny weteran lewicy. – Sprytnie w swoich słowach kopiuje Pan wystąpienia Pana Prezydenta.

 

- W moich słowach nie było ani słowa krytyki w stosunku do mojego najlepszego przyjaciela Rafała Zagozdona – bronił się prezes Filców Technicznych, radny Rady Miejskiej.

 

W tym momencie stracił cierpliwość radny Jerzy Kowalczyk – Wiele tu słów a mało treści. Konkretów nikt tu żadnych nie użył Jedyny konkret to przygotowany i przedstawiony do akceptacji dokument.

 

Ostatecznie Plan Rozwoju Lokalnego został przyjęty. 16 radnych głosowało za, natomiast 6 (klub PiS) przeciw.

 

Od rezygnacji do integracji oraz Di@log

 

Dwa programy zostały przyjęte przez radnych bez żadnych pytań i dyskusji. Obydwa dotyczą aktywizacji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

 

Programy mają być zrealizowane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Wartość obydwu projektów to ponad milion złotych.

 

Już wkrótce napiszemy więcej na temat programów i ich realizacji.

 

Skwer Niepodległości

 

Nadanie nazwy skwerkowi prze Urzędem Miasto to kolejna uchwałodawcza inicjatywa obywatelska.

 

- Skwer jest miejscem historycznym – uzasadniała projekt uchwały dyrektor tomaszowskiego Muzeum pani Wiesława Bogurat.To tutaj rozbrajano niemiecki garnizon, który mieścił się w budynku dzisiejszej poczty.

 

W latach międzywojennych na skwerku znajdowała się płyta pamiątkowa poświęcona „NIEZNANEMU ŻOŁNIERZOWI POLEGŁEMU ZA WOLNOŚĆ NA POLU CHWAŁY 1914-1921 CZEŚĆ”.

 

Płyta została zniszczona w październiku 1939. Dzisiaj nasi radni zdecydowali, że zostanie ona zrekonstruowana. Najprawdopodobniej już w przyszłorocznym budżecie znajdą się na ten cel odpowiednie środki finansowe.

 

Sprzedadzą działkę Ceramice

 

Radni zdecydowali o sprzedaży prawie 1,5 ha gruntów położonych przy ulicy Milenijnej. O zakup ubiegała się Ceramika Paradyż, by w tym miejscu wybudować parking dla samochodów osobowych.

 

Swoje wątpliwości, co do sprzedaży wyraził Mariusz Węgrzynowski Wycena tych terenów dzisiaj (przed uchwaleniem planu zagospodarowani przestrzennego przyp. red.) będzie na niskim poziomie. Uchwalenie planu spowoduje wzrost wartości tej nieruchomości – argumentował. – Może warto poczekać. Sprzedaż działki teraz byłaby niegospodarnością.

 

Argumenty radnego Węgrzynowskiego wywołały wyraźną irytację u prezydenta Zagozdona. Pojawiło się nawet słowo korupcja. – Ten teren to nieużytki. Nie mamy zamiaru również zmieniać planu zagospodarowani przestrzennego. Sprzedaż nie będzie odbywać się „pod stołem” ale w trybie przetargu nieograniczonego.

 

Kto gdzie od kiedy

 

Prezydent Miasta przedstawił radnym informację o stanie finansowym spółek miejskich. Dzięki temu dokumentowi radni mogli dowiedzieć się o kto jest prezesem, wiceprezesem a kto członkiem rady nadzorczej.

 

Analiza ekonomiczne pozostała na dalszym planie, chociaż zwrócono uwagę na trudną sytuację finansową spółki ZBieDiM. Strata spółki w 2007 roku wyniosła 270 tysięcy złotych, natomiast w pierwszym półroczu 2008 już 223 tysiące.

 

Przyglądając się cyfrom, należy stwierdzić, że wesoło raczej nie jest.

 

Problemy finansowe ma również miejska Ciepłownia. Pojawiły się one, gdy cena węgla wzrosła o 31%. Tymczasem spółka ma zatwierdzone już taryfy opłata i nie może dokonać ich korekty.

 

Pojawiły się również pytania dotyczące połączenia spółki Oczyszczalnia Ścieków oraz Wodno – Kanalizacyjnej.

 

Prezydent Zagozdon podkreślał fakt, że powstaną duże oszczędności, które będą wynikać z niższych kosztów zarządu oraz pomniejszenia rady nadzorczej.

 

Chyba dużym zaskoczeniem dla wszystkich była informacja o tym, że pomysłodawcą ich połączenia był nie kto inny ale Wiesław Pawłowski, który zebranych poinformował o tym fakcie osobiście.

 

Dla ciekawskich

 

Przedstawiamy składy rad nadzorczych i zarządów miejskich spółek.

 

Zakład Gospodarki Wodno – Kanalizacyjnej

 

Zarząd

 

Andrzej Barański – Prezes

Ryszard Grudziński – Zastępca Prezesa zarządu

 

Rada Nadzorcza

 

Marianna Stelmaszczyk – Przewodnicząca

Andrzej Wójcik – Zastępca

Sebastian Brózda

 

Tomaszowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego

 

Zarząd

 

Artur Marek – Prezes

Grzegorz Zań - Zastępca Prezesa zarządu

 

Rada Nadzorcza

 

Adam Sojka – Przewodniczący

Ireneusz trojak – Zastępca

Iwona Tomczyk

 

Oczyszczalnia Ścieków

 

Zarząd

 

Waldemar Dębowski – Prezes

 

Rada Nadzorcza

 

Mieczysław Piwowarczyk – Przewodniczący

Arkadiusz Gajewski – Zastępca

Klaudiusz Wilmański

 

Zakład Gospodarki Ciepłowniczej

 

Zarząd

 

Jacek Bogucki – Prezes

Jacek Wawrzyniak – zastępca prezesa zarządu

 

Rada Nadzorcza

 

Jan Nowakowski  – Przewodniczący

Wiesław  Salewski – Zastępca

Mirosław Krzos

 

ZBieDiM

 

Zarząd

 

Kazimierz Banaszkiewicz – Prezes

Emilia Lasocka – Czlonek zarządu

 

Rada Nadzorcza

 

Kazimierz Falenta – Przewodniczący

Wiesława Pożyczka – Zastępca

Krzysztof Famulski

Przemysław Klonowski

Henryka Rybak

Robert Skowron

 

Czytaj rownież Spółki po nowemu


Dużo hałasu... o nic

Dużo hałasu... o nic


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kiki 14.10.2008 01:03
z głupim narodem rozpieprzymy komunę do końca od tak....mimochodem.

głupi naród 14.10.2008 00:08
Komuchu, i tak będziemy na ciebie głosowali

Komuch 12.10.2008 15:01
Dwie kwestie szczekasz i co masz z tego,zobacz kiedy nie rządziliśmy i tak będzie twoje prognozy sie nie spełnom. Byliśmy w Tomaszowie zawsze i tak zostanie my mamy prace i pienądze a Ty szarpiesz sie jak dorośniesz to zapraszamy, zmień podejście, wyjdziesz na tym lepiej.

kiki 12.10.2008 13:01
@Komuch...beton to beton.Wyjedz na Kubę,może tam znajdziesz zwolenników,bo w Polsce to komuny ostatnie tchnienie. Teraz to,naprawdę juz z wami koniec.!!!

Komuch 12.10.2008 12:22
I tak nas wybierzecie

GADZILA 10.10.2008 20:09
W SPOLKACH OSOBY ZNANE Z PZPR-U WISTOM TYLKO TERAZ BEZPARTYJNI ZA 600ZL BY NIE PRACOWALI.

tom 08.10.2008 23:59
Zadko zgadzam sie z jakims postem kompletnie, w 100%. Z wpisem 25 tak. Autor wlał otuchę w moje serce, że nie jestem sam w tym mieście dokładnie tak myslący. Jest nas zatem juz dwóch. Czy ktoś jeszcze zgadza się z diagnozą le pera. Ludzie !!! OTRZĄŚNIJCIE SIĘ WRESZCIE, MYŚLCIE, PATRZCIE.

le per 07.10.2008 17:48
"tom" Właśnie w tym rzecz. Cała najzdolniejsza tomaszowska młodzież odchodzi z miasta, bo tu musiałaby walczyć z głupawymi urzędasami,których cały wysiłek "intelektualny" skupia się na "prawnym" uzasadnianiu, bezprawnych decyzji, równie niedouczonych pryncypałów. To nasz tragedia. Rządzą nami ludzie, którzy w normalnej pracy nie mogą zaistnieć; są za słabi by pracować normalnie i idą do "polityki", wiecie , rozumiecie, takiej małej, malutkiej na miarę ambicji tego miasta.(ot dyrektor może być po maturze i co ? przecież towarzysz Stalin też miał tylko maturę i jak wspaniale wiódł do zwycięstwa olbrzymi naród. Widać matura wystarczy.A, wyższe uczelnie ? W czym Uniwersytet Warszawski ma być lepszy od UŁ ? ,a ten nasz tutejszy jest jeszcze lepszy bo, bliżej i w dodatku "Nasz". Skąd dyplom i tak się nie sprawdza tym bardziej jak szef przyjąć do roboty kazał. Poza tym im gorsza uczelnia tym bardziej nad podwładnym górować będziemy (szacunek ma się większy}.

tom 06.10.2008 21:36
Oto elita : nauczyciele, wuefiści, licencjaci, obsolwenci towaszowskiej uczelni wyższej, magistrowie po wieczorowo zaocznych kursach. A naprawdę wykształceni ludzie stoją gdzieś obok nie mieszając się w tą klikę. A wokół smrodek coraz większy...

MVS 06.10.2008 08:42
A co tak cicho o uwłaszczeniu Pana Pawłowskiego na państwowej firmie? Mówcie o tym głośno.

MVS 06.10.2008 08:42
A co tak cicho o uwłaszczeniu Pana Pawłowskiego na państwowej firmie? Mówcie o tym głośno.

lol 06.10.2008 08:35
fire man-czy jesteś pracownikiem OSIR? jeśli znasz prywatnie to zostaw to dla siebie.I nie przesadzaj z inteligencją po podstawówce-może być skromny,czy grzeczny ale bez przesady z tą inteligencja

ups 05.10.2008 23:12
Le per Masz świętą rację. Wystarczy tylko przeanalizowac kto robi kariery przez ostatnie 2 lata

fire man 05.10.2008 22:25
Le per akurat dyrektor Osiru to zupełnie normalny człowiek i nigdy nie zachowywał się jak trep. Wykształcenie nie do końca jest tak istotne , znam profesorów którzy sa chamami i prostakami oraz inteligentnych i oczytanych ludzi po podstawówce. Nie szata zdobi człowieka.A dyrektor O SIRU to przynajmniej człowiek któremu się chce coś robic więc proponuje dac mu szansę.

AK-47 05.10.2008 20:04
Le per czyzby chodziło Ci o Dyrektora OSiR-u? Jeśli tak, to z tego co wiem jest to "sprawka" Zagozdona a nie Wendrowskiego....A jeśli już się czepiasz tego,że obecny Dyrektor jest emerytem wojskowym i ma tylko średnie to powiem Ci tylko,że lepszy trzeźwy były wojskowy ze średnim aniżeli pijany cywil z wyższym. Ot co!I na koniec.....trzeźwymi dowodzi sie znacznie łatwiej!!!!

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama