Wczoraj Nagórzyckie Groty odwiedziła grupa naukowców z Fundacji Nauka i Tradycje Górnicze działającej przy Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. Celem wizyty było dokonanie inwentaryzacji oraz przegląd aktualnego stanu wyrobisk poeksploatacyjnych Grot.
Wizyta była skutkiem podpisania w ostatnich dniach przez nasz Urząd Miasta umowy na wykonanie projektu technicznego dotyczącego zabezpieczenie wyrobisk Grot Nagórzyckich i ich turystycznego udostępnienia.
Grupa naukowców pod kierownictwem inż. Janusza Chmury, weszła wczoraj do Grot Nagórzyckich ze specjalistycznym sprzętem i dokonała pomiarów oraz oceny aktualnej sytuacji wyrobisk.
Ze wstępnych oględzin wynika, że Groty są w stanie katastrofalnym. Według specjalistów tylko szybka interwencja może je uratować. Na dzień dzisiejszy wszelkie drgania powodują zagrożenie kolejnych zawałów i zasypywania chodników.
- Istnieje możliwość udostępnienia turystycznego chodnika o długości około 250 m z dwoma wyjściami od strony ulicy Pod Grotami oraz wyjścia w miejscu obecnego zapadliska – mówił nam inż. Chmura.
Tymczasem jednak koniecznym jest zagrodzenie terenu wejścia do wyrobiska oraz bezpośrednio nad nim.
- Już wkrótce zostanie to zrealizowane – twierdzi Tomasz Surmański koordynujący prace związane z zabezpieczeniem Grot. - Jesteśmy w trakcie procedury podpisania porozumienia i umowy użyczenia terenów nad wyrobiskiem od Nadleśnictwa Smardzewice. Prowadzone są również negocjacje z właścicielami prywatnych działek.
Inż. Janusz Chmura zwrócił uwagę, że prace nad uratowaniem Grot dotyczyć będą także ich powierzchni, której stan także nie jest najlepszy i stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia osób wspinających się na wyrobisko.
W trakcie inwentaryzacji Groty odwiedził Marek Mazur – Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego, który zadeklarował chęć pomocy w realizacji projektu i przywrócenia świetności tego turystycznego miejsca.
Dokumentacja, zgodnie z podpisaną umową ma być gotowa do 28 listopada br. Jeżeli tomaszowscy radni zdecydują o zarezerwowaniu w przyszłorocznym budżecie miasta odpowiednich kwot pieniężnych, to prace powinny ruszyć około marca 2009 i w tym, samym roku zostać zakończone. Na dzień dzisiejszy ich wartości nie da się oszacować dokładnie. Może ona sięgnąć 2 milionów złotych.
- Należy jednak pamiętać, że wydatków takich czy innych Państwo nie unikniecie. Zabezpieczenie terenu również kosztuje a tomaszowskie Groty to obiekt unikatowy w skali Europy – powiedział na zakończenie Jan Chmura.
Powstający projekt ma szansę na uzyskanie dotacji ze środków zewnętrznych, krajowych i europejskich.
My również mieliśmy okazję wejść wczoraj do Grot zapraszamy do naszej Galerii
Napisz komentarz
Komentarze