W sierpniu b.r. Województwo Łódzkie po raz kolejny zostało tragicznie doświadczone skutkami nagłych zjawisk atmosferycznych. Zdarzenia te niewątpliwie wymagają głębokiej analizy oraz podjęcia działań obejmujących szereg zagadnień, w szczególności w zakresie prawa budowlanego i ubezpieczeniowego, zagospodarowania przestrzennego, edukacji społecznej itd.
Niezwykle istotne wydaje się podjęcie działań w zakresie ochrony budynków przed huraganami, trąbami powietrznymi a także powodziami, pożarami, mrozami i obfitymi opadami śniegu.
W związku z powyższym, Sejmik Województwa Łódzkiego zwraca się do Zarządu Województwa Łódzkiego aby przy pomocy służb podległych marszałkowi, wojewodzie oraz we współpracy z niższymi szczeblami samorządu terytorialnego:
- przygotować i wdrożyć specjalny program wojewódzki zmierzający do dokonania przeglądów budynków (prywatnych, handlowych, użyteczności publicznej) pod względem zgodnego z dokumentacją wykonania dachów i pokryć dachowych, szczególnie zamocowania więźby dachowej do stropów oraz prawidłowości wykonania pokryć dachowych;
- ustalić możliwości zastosowania oraz wdrożyć na terenach zabudowanych kablowe (podziemne) zasilanie energetyczne w zastępstwie sieci napowietrznych;
- zwrócić się do Polskiego Komitetu Normalizacji z wnioskiem o zbadanie aktualnie obowiązujących wskaźników normy budowlanej dotyczących obciążenia wiatrem ( PN -- 77/13 ) w uwzględnieniem zjawisk atmosferycznych, które były przyczyną ostatnich zniszczeń, w szczególności zaś w zakresie podziału kraju na strefy obciążenia wiatrem, wyjątków pozwalających na zmniejszenie normowego ciśnienia dynamicznego, wyjątków pozwalających na pominięcie obciążenia wiatrem mniejszych budynków zarówno drewnianych jak i murowanych.
Poza w/w działaniami Sejmik wnosi o rozpoczęcie współpracy z placówkami naukowymi (np. Politechniką Łódzką ) celem wypracowania standardów w zakresie budownictwa w tym np. projektów architektonicznych najbardziej odpornych na w/w niebezpieczne zjawiska pogodowe.
Sejmik wnosi także o zorganizowanie wspólnie z Politechniką Łódzką oraz innymi placówkami badawczymi sympozjum naukowego poświęconego powyższym zagadnieniom, z udziałem instytucji zagranicznych w szczególności z USA , gdzie podobne groźne zjawiska występują corocznie, celem poszerzenia wiedzy na temat zapobiegania i przeciwdziałania ich skutkom. Materiał zebrany w czasie konferencji powinien posłużyć do opracowania poradnika dla mieszkańców województwa w zakresie prawidłowych zachowań przed i w czasie klęsk żywiołowych, z sugestiami np. w zakresie projektów architektonicznych domów odpornych na wspomniane zjawiska.
Publikacja ta powinna być wydana na koszt województwa i kolportowana bezpłatnie we współpracy z instytucjami samorządowymi, państwowymi środkami masowego przekazu, w szczególności zaś w szkołach z sugestią wykorzystania w czasie zajęć szkolnych.
Zasadne wydaje się również rozpoczęcie współpracy z mediami lokalnymi w celu przeprowadzenia akcji społeczno - edukacyjnej w zakresie prawidłowego zachowania w czasie nagłych zjawisk atmosferycznych.
Radni Sejmiku Województwa Łódzkiego zwracają się do Zarządu Województwa o przeanalizowanie powyższych sugestii, uruchomienie odpowiednich procedur prawnych oraz przeznaczenie odpowiednich środków finansowych celem ich opracowania i realizacji.
Napisz komentarz
Komentarze