Pomoc Państwa ma być przeznaczona także na zmianę sposobu użytkowania budynków niemieszkalnych oraz zakup mieszkań komunalnych, które nie posiadają statusu lokali socjalnych.
Ministerstwo wychodzi w ten sposób naprzeciw gminom borykającym się od lat z problemem braku mieszkań zarówno na wynajem jak i o statusie mieszkań socjalnych. Przygotowywany projekt zakłada również, że gminy będą mogły otrzymywać pomoc finansową nie tylko na budowę ale i na zakup mieszkań komunalnych niemających statusu lokali socjalnych.
W Tomaszowie lista osób oczekujących na przydział mieszkania komunalnego sięga kilkuset. Do tego mamy co najmniej kilkadziesiąt wyroków sądowych orzekających prawo do lokalu socjalnego, który zapewnić zgodnie z polskim prawem musi miasto.
Informacja o możliwości pozyskania dodatkowych środków finansowych, to dobra wiadomość dla miasta.
- O ile tylko proponowane uregulowania wejdą w życie, z całą pewnością będziemy starać się o te środki – mówi nam zastępca naczelnika wydziału inwestycji UM Bartłomiej Matysiak.
W tym roku miasto wybudowało jeden budynek o charakterze komunalnym. Jeżeli zostanie dotrzymany harmonogram prac już w grudniu zamieszkają w nim 24 rodziny.
Całkowity koszt inwestycji to 2,5 miliona złotych, w całości pochodzących z budżetu miasta.
Przygotowany jest również projekt budowy budynku mieszkalnego przy ulicy Spalskiej. Ma on się składać z 67 mieszkań. Szacowany koszt budowy, która powinna ruszyć w przyszłym roku, to około 6 milionów złotych.
Czy to oznacza, że tomaszowskie problemy mieszkaniowe odejdą w niepamięć?
Napisz komentarz
Komentarze