Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:18
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Ruszyła "Kadrówka"

Tomaszowscy STRZELCY po raz kolejny już biorą udział w rozpoczętym właśnie dzisiaj marszu Szlakiem I Kompani Kadrowej, czyli tzw. „Kadrówce”..

W marszu uczestniczy w sumie blisko 450 osób. Jego historyczna trasa biegnie  z Krakowa do Kielc. Uczestnicy w ciągu siedmiu dni mają do pokonania około 160 kilometrów polnymi i leśnymi drogami.

Tradycyjnie przed wyruszeniem na „Kadrówkę”, w czasie uroczystego apelu na Oleandrach, odczytano rozkaz wymarszu wydany przez marszałka Piłsudskiego 3 sierpnia 1914 roku.
 
Uczestnicy marszu przy akompaniamencie orkiestry wojskowej z towarzyszeniem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego przemaszerowali przez miasto i udali się do Michałowic – historycznej granicy między zaborami.  To właśnie w tym miejscu 6 sierpnia 1914 r. strzelcy dowodzeni przez por. Tadeusza Kasprzyckiego obalili słup graniczny dzielący Polskę pomiędzy austriackich i rosyjskich zaborców.

„Kadrówka” ma charakter cykliczny. Jej celem jest  zapoznanie młodych pokoleń z ciężka  i krwawa drogą Polski do niepodległości.

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, w 160-kilometrową drogę z Krakowa do Kielc wyruszyli przede wszystkim ludzie młodzi: członkowie organizacji strzeleckich i harcerze.

Maszeruje też grupa polskiej młodzieży z Ukrainy i Wileńszczyzny oraz żołnierze m.in. z tomaszowskiej kawalerii powietrznej. Najmłodszy uczestnik marszu ma 7 lat, najstarszy - 88.

W czasie marszu odbywają się zajęcia edukacyjne, sportowe i ogniska. W tym roku w trakcie wędrówki przypominane będą dwie rocznice: setna powołania Związku Walki Czynnej i dziewięćdziesiąta odzyskania przez Polskę niepodległości.

Szlak marszu wiedzie bocznymi, często polnymi drogami. Piechurzy są podzieleni na drużyny, które rywalizują ze sobą w rozgrywanych po drodze zawodach sportowych, strzeleckich oraz konkursach wiedzy o legionach i Marszałku Józefie Piłsudskim. Do Kielc marsz dotrze 12 sierpnia.

Marsz szlakiem "kadrówki" nawiązuje do międzywojennych tradycji tej imprezy, kiedy miała ona charakter zawodów sportowych z elementami patriotycznymi. Od samego początku miał on upamiętniać marsz kompanii liczącej 160 żołnierzy z podległych Józefowi Piłsudskiemu oddziałów Związku Strzeleckiego i Drużyn Strzeleckich, która wyruszyła na ziemie zaboru rosyjskiego  w nocy z 5 na 6 sierpnia 1914 roku. Choć wymarsz kompanii kadrowej był w sensie militarnym mało znaczącym epizodem, to - zdaniem wielu historyków - miał znaczenie polityczne, zaznaczając od początku I wojny światowej istnienie "sprawy polskiej" na arenie międzynarodowej.

W tym roku Marsz odbywa się on po raz 43(28 raz po 1945 roku). Honorowym patronatem imprezę objęli prezydent Lech Kaczyński i ostatni prezydent Rzeczpospolitej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.
 



Krótka historia Strzelca

Związek Strzelecki powstał we Lwowie w 1910 roku z inicjatywy nielegalnego Związku Walki Czynnej jako organizacja paramilitarna, w Krakowie pod nazwą Towarzystwo "Strzelec". Działał jednak legalnie na podstawie statutu zatwierdzonego przez władze austriackie. Kierowała nim Komenda Główna Związków Strzeleckich z siedzibą we Lwowie, z komendantem Józefem Piłsudskim

 

Po I wojnie światowej powstał Związek Strzelecki. Nawiązywał do tradycji Związku Strzeleckiego z lat 1910-1914. Zrzeszał pozaszkolną, przedpoborową młodzież, głównie wiejską i rzemieślniczą. Prowadził działalność w zakresie wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego. Podlegał Ministerstwu Spraw Wojskowych. Należał do Polskich Związków Sportowych. Ściśle związany z obozem  Piłsudskiego. Terytorialna struktura organizacyjna Związku Strzeleckiego odpowiadała wojskowo-administracyjnemu podziałowi państwa.

Związek podzielony był na 3000 oddziałów w 141 obwodach należących do 15 okręgów. Prowadzono w jego ramach działalność oświatową tj. kursy podstawowe, kursy instruktorskie, pogadanki, odczyty, biblioteki i czytelnie. W 1928 roku istniało 70 chórów, 20 orkiestr, 16 domów ludowych z boiskami i 237 świetlic należących do związku.

W 1939 ZS liczył ok. 500 tys. członków, którzy w czasie kampanii wrześniowej 1939  wykonywali zadania zlecone przez władze rządowe.
 


Ruszyła "Kadrówka"

Ruszyła "Kadrówka"

Ruszyła "Kadrówka"

Ruszyła "Kadrówka"

Ruszyła "Kadrówka"

Ruszyła "Kadrówka"

Ruszyła "Kadrówka"

Ruszyła "Kadrówka"

Ruszyła "Kadrówka"

Ruszyła "Kadrówka"

Ruszyła "Kadrówka"

Ruszyła "Kadrówka"

Ruszyła "Kadrówka"

Ruszyła "Kadrówka"


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
strzelec Rybak 13.08.2008 22:58
Kosa na następnej Kadrówce się spotkamy za rok na pewno, jak nie po cywilu to po służbowemu.

ja - Tomek B-stok 13.08.2008 22:57
tak tak Kosa, bedziemy walczyc. pozdro Rybak

Kosa Białystok 13.08.2008 22:42
Pozdro dla Rybaka, który chyba jako jedyny z Tomaszowa na Kadrówce normalnie się zachowywał. Mam nadzieje, że za rok w tym samym składzie jak na odcinku do Jędrzejewa sie spotkamy i powalczymy o podium w wyścigu.

strzelec Rybak 13.08.2008 22:38
Co prawda to prawda, ale w tym roku żandarmeria strzelecka dopilnowała, aby było mało spożycia na terenie zakwaterowania, ale komendy marszu nikt nie sprawdza to w tym masz racje

ja 13.08.2008 22:37
ale i tak wam powiem Białystok rulezzz ;d

ob 13.08.2008 22:19
Spokojnie , nie wypominałem chłopakowi literówki. A co do jaj to Nefrytowa Lisica to chyba nie jest imię i nazwisko?..... pantoflarzu

Nefrytowa Lisica 13.08.2008 21:46
Widzę za bardzo z pisownią to ci nie idzie-,,przyponiałeś" źle napisałeś.A co do RYBAKA-ma jaja że sie podpisuje i coś pozytywnego przywiózł.A widocznie to TY sam mamroty tam piłeś i jaj nie masz.(stary ,,strzelcu" tchórzliwy wychowanku )

obserwator 13.08.2008 20:52
To miło ,że przyponiałeś sobie,że nazwy miast pisze sie z dużej litery....Jeszcze napisz tylko trochę prawdy ile tam się spożywa mamrotów, bo akurat wiem jak to wygląda . Zeby nie było nie oceniam wszystkich uczestników.

strzelec Rybak 13.08.2008 20:04
Ortografii nie uczyli ale jak na tydzień bez komputera to nie zrobiłem dużo błędów, szybko pisałem i nie patrzyłem czy czegoś nie nacisnołem przez pomyłkę to dlatego mogłem dodać "n" albo "ó" zamienić na "u", ale żeby było na temat to na kadrówce się maszeruje, a nie gra sie na komputerze przez cały dzień, czy jak kto woli siedzieć na "Osadzie". Kadrówka to inny świat, otoczenie, nie w czterech kątach i sprawdzanie w sieci, kto ile popęłnił błędów ortograficznych, czy też naśmiewanie się z kogoś, "Kadrówka" to historia, przeżycia.Ta historia-tradycja powtarzała się w czasie międzywojennym i spowrotem od 1981 roku i zawsze 6 sierpnia wymarszem z Krakowskich Oleandrów, aż do 12 sierpnia w Kielcach przed Pałacem Biskupów Krakowskich. T historyczna trasa była początkiem niepodległośći Polski.

obserwator 13.08.2008 16:28
Szkoda tylko ,że ortografii tam nie uczyli....

strzelec Rybak 12.08.2008 23:11
Właśnie wróciłem z kadrówki i było super oprucz 2 odcisków, które zrobiły mi się na koniec w kielcach, podczas kadrówki można poznać wiele interesujących osób, albo wymienić pomięndzy strzelcami doświadczenia pracy w terenie.

kiki 11.08.2008 09:36
realnie w "realu"....knajpy mnie imponują a tobie zdrowie rujnują.

Nefrytowa Lisica 11.08.2008 09:22
Proponuje spotkanie w ,,realu"!! KIKI

kiki 10.08.2008 20:52
Nefrytowa...można się tylko "rozczulić" - delikatnie powiedziawszy... Niemoto...gd yby nie Kadrówa I...nie byłoby Katynia...nie byłoby okupcji Polski przez czerwoną zarazę...i wszystkich nieszczęść tak jak i teraz Gruzja jest tej próbie poddawana. Zbrodnia jest zbrodnią kacapów na narodzie polskim i gruzińskim... bzdety to ty wal sobie sama,bo ja chętnie bym ci super - glutem ogon do pyska przylepiła.

nick 10.08.2008 18:46
kiki, co na to dziadzio? wspomaga w mysleniu?

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama