Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 09:52
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama

Przyszłość Zalewu Sulejowskiego

W dniu 15 lipca o godzinie 10 w Sali Obrad Urzędu Miasta, władze Tomaszowa Mazowieckiego zorganizowały konferencję "Przyszłość Zalewu Sulejowskiego - jak uratować i wykorzystać potencjał perły wodnej środkowej Polski".

Pierwsza część konferencji związana była z przedstawieniem Zalewu Sulejowskiego i zagrożeń, jakie stwarza jego aktualny stan. Pierwszym prelegentem był Pan Tadeusz Bienias, Kierownik Zbiornika Wody na Rzece Pilicy, który przedstawił charakterystykę zbiornika sulejowskiego, w tym krótko opisał historię powstania i założenia techniczno – operacyjne zbiornika oraz omówił aktualne problemy jego funkcjonowania. Podstawowym problemem, podkreślonym przez Pana Bieniasa jest spadek ilości wody doprowadzanej do zbiornika i wynikające z tego wydłużenie się okresu wymiany wody.

Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim, Pan Mirosław Barszcz poinformował o "Stanie czystości wód Zalewu Sulejowskiego". Obowiązkiem ustawowego badania stanu wód zbiornika objęte jest tylko kąpielisko w Borkach, niemniej Stacja prowadzi cykliczne badania wszystkich kąpielisk na terenie powiatu tomaszowskiego, zarówno nad Zalewem Sulejowskim, jak i na rzece Pilicy. W chwili obecnej wszystkie kąpieliska są zamknięte ze względu na przekroczenie dopuszczalnych norm, wynikające z zakwitu sinic i ich toksyczności. Obserwacje prowadzone przez Stację wskazują, że od roku 2003 zakwity sinic rozpoczynają się coraz wcześniej i rzutują na cały okres letniego użytkowania wód zbiornika.

Podstawy naukowe dla planowania działań przedstawili profesorowie Maciej Zalewski i Piotr Frankiewicz z Katedry Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego, którzy blisko 30 lat obserwują i badają stan wód zbiornika sulejowskiego. W swojej prezentacji "Ekohydrologia: systemowe podejście do ochrony i rekultywacji jezior i zbiorników zaporowych" podkreślili, że problemem Zalewu Sulejowskiego jest eutrofizacja, czyli proces wzrostu żyzności i produktywności wód spowodowany nadmiernym dopływem związków biogennych, między innymi fosforu, którego stężenie w zlewni zbiornika płytkiego i w którym proces wymiany wody trwa dłużej niż 30 dni nie powinno przekraczać 120 μg na litr. Średni poziom fosforu w polskich rzekach wynosi około 300 μg na litr. Profesor Zalewski zauważył, że rozwiązania techniczne, czyli oczyszczanie ścieków może zredukować ilość fosforu o połowę, a rozwiązania ekohydrologiczne, podejmowane w ekosystemach zbiornika i wokół niego mogą zmniejszyć ilość fosforu do 30 μg na litr. Poniżej tego poziomu nie powinno dochodzić do zakwitów sinicowych.

Profesorowie Zalewski i Frankiewicz zidentyfikowali, oprócz źródeł punktowego doprowadzania zanieczyszczeń do wód Zalewu Sulejowskiego – oczyszczalni ścieków i ujść kanałów sanitarnych i deszczowych, także obszary monokultury rolniczej, z których do wód zbiornika przedostają się związki chemiczne bezpośrednio w postaci spływu powierzchniowego oraz poprzez wody gruntowe. Dla tych ostatnich zagrożeniem są także  przydomowe zbiorniki na nieczystości.

Na zakończenie tej części konferencji wystąpiła Pani doktor Bożena Olczyk, która scharakteryzowała "Toksyny wytwarzane przez sinice – chorobotwórczość zakwitów" i podkreśliła, że nie jest to tylko problem Zalewu Sulejowskiego ale większości akwenów i zbiorników wodnych na świecie, a same sinice są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych i odpornych na warunki środowiska organizmów na świecie. Na dzień dzisiejszy zidentyfikowano ponad 2000 gatunków sinic, z których tylko kilkadziesiąt  zdolnych jest do zakwitów, a 41 wytwarza chorobotwórcze toksyny. Zachorowania związane są właśnie z toksynami, które mogą powodować problemy dermatologiczne – podrażenia i reakcje alergologiczne skóry, choroby układu pokarmowego – biegunki, wymioty, choroby układu nerwowego – drżenie mięśni, zawroty głowy, chwilową utratę pamięci oraz działać rakotwórczo, poprzez kumulowanie się w organizmie. W literaturze opisano przypadki śmierci ludzi i zwierząt w wyniku uszkodzenia mięśni oddechowych i w konsekwencji uduszenia oraz w wyniku uszkodzenia narządów wewnętrznych, głównie wątroby i nerek.

Druga część konferencji „Przyszłość Zalewu Sulejowskiego – jak uratować i wykorzystać potencjał perły wodnej środkowej Polski”  związana była z praktycznym podejściem do rekultywacji jezior i sztucznych zbiorników wodnych. Gościem specjalnym była Pani profesor Helena Gawrońska z Katedry Inżynierii Ochrony Środowiska Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego, która zajmuje się zarówno pracą naukowo – badawczą, jak i praktyką. Referat „Metody rekultywacji zbiorników wodnych” oraz odniesienie się do specyfiki zbiornika sulejowskiego, z którym Pani profesor zapoznała się dzień wcześniej, daje nadzieję na rozwiązanie problemu stanu czystości wód i sezonowego zakwitu sinic.

Wystąpienie profesor Gawrońskiej dotyczyło przedstawienia aktualnie stosowanych metod rekultywacji jezior i sztucznych zbiorników wodnych oraz działań, jakie należałoby podjąć dla przywrócenia równowagi na Zalewie Sulejowskim. Pani profesor zwróciła uwagę  na fakt, że rekultywacja jest ostatnim krokiem w procesie dążenia do przywrócenia właściwego stanu wód zbiornika, a działaniem podstawowym powinno być ograniczenie zanieczyszczeń wprowadzanych na obszarze całej zlewni zbiornika sulejowskiego.

Podkreśliła także konieczność prowadzenia badań i kontroli na każdym etapie rekultywacji aby swoimi działaniami nie doprowadzić do pogorszenia sytuacji wód zbiornika. Przy opisie metod rekultywacji jezior, Pani profesor Gawrońska podkreśliła, że na Zbiorniku Sulejowskim, ze względu na jego niewielką głębokość nie zdadzą egzaminu aeratory – napowietrzacze oraz w związku z obszarem krajobrazu chronionego, nie można przeprowadzić masowego usunięcia i oczyszczenia osadów dennych (metoda bardzo skuteczna ale i najbardziej kosztowna). W związku z dużym obszarem zbiornika, zbyt kosztowną metodą jest także rozpłukiwanie i rozcieńczanie wodą z wodociągów. Rozmiary zbiornika i ukształtowanie dna są także przeszkodą dla wyprowadzania dennych, niedotlenionych pokładów wody. Najlepszą i zalecaną metodą rekultywacji jest – po uprzednim przeprowadzeniu prac ograniczających dopływ zanieczyszczeń – inaktywacja fosforu z wykorzystaniem koagulantów glinu, a odpowiednie do tego preparaty są produkowane w Polsce.

Bardzo pouczającą prelekcję "Rekultywacja jeziora Ełk" zaprezentował Pan Roman Gorczyca, Inspektor Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Ełk. Do połowy lat 80-tych XX wieku, według słów Pana Gorczycy, woda w jeziorze bardziej przypominała rozcieńczone ścieki, a przyjęta na początku lat 90-tych strategia rozwoju zakładała udostępnienie turystyczno – rekreacyjne jego brzegów. Proces rekultywacji jeziora rozpoczął się w 1998 roku od znacznego ograniczenia możliwości wprowadzania zanieczyszczeń – odcięcie dopływu ścieków miejskich oraz program montowania separatorów na wylotach kanałów deszczowych oraz wytypowaniu do rekultywacji części północnej jeziora, w której woda nie podlegała wymianie. W dwóch najgłębszych miejscach w północnej części jeziora zamontowano aeratory, zasilane z brzegu i do których doprowadzono sprężone powietrze.

Pierwsze efekty odnotowano w 2003 roku, doprowadzając do napowietrzenia najniższych pokładów wody oraz zmniejszenia zakwitów ale do dnia dzisiejszego nie udało się poprawić przejrzystości wody. Dodatkowo w 2006 roku z nieznanych przyczyn doszło do pogorszenia się wyników rekultywacji.

Dyskusję otworzył Przewodniczący Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego Zenon Łaski, który jako punkt wyjścia dla poprawy sytuacji wód Zalewu Sulejowskiego określił konieczność wypracowania nowych standardów zagospodarowania brzegów zbiornika oraz terenów jego zlewni dla ograniczenia zrzutu zanieczyszczeń. Pan Łaski zasygnalizował problem, który podjęło następnie wielu mówców – konieczność współpracy wszystkich podmiotów zarządzających i związanych z Zalewem Sulejowskim. Głos w dyskusji zabrała Pani Małgorzata Badowska, Zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie – Zlewni Wisły Mazowieckiej, która przypomniała o konieczności spełnienia do roku 2015 dyrektywy unijnej w sprawie czystości wód powierzchniowych. Dalej poinformowała, że według jej wiedzy podstawą działań powinno być ograniczenie dopływu zanieczyszczeń do zbiornika sulejowskiego, gdyż bez tego wszelkie działania będą skazane na niepowodzenie. Pani dyrektor pochwaliła także podejście do tematu – zadaniowe, a nie roszczeniowe i obiecała uczestnictwo w dalszych pracach zmierzających do poprawy sytuacji wód na Zalewie Sulejowskim.

Dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, Pan Andrzej Budzyński również obiecał uczestniczyć w dalszych pracach na rzecz rekultywacji Zalewu Sulejowskiego ale podkreślił, że dla zapewnienia chociażby częściowego wsparcia planowanych zadań, Fundusz potrzebuje jednego partnera do rozmów.

Ciekawy głos w dyskusji zabrał Wójt Gminy Mniszków Pan Janusz Ciesielski, który poinformował o trudnościach, jakie małe samorządy napotykają przy tego typu inwestycjach. Tu równiez okazało się, że bez współpracy zdecydowanej większości jednostek samorządu nie ma możliwości spełnienia kryteriów ubiegania się o zewnętrzne środki finansowe, wspomagające tak duże i skomplikowane przedsięwzięcia.

Przedstawiciel Lokalnej Organizacji Turystycznej Zalewu Sulejowskiego i Okolic Pan Grzegorz Kowalski podkreślił konieczność powołania ponadregionalnej struktury turystycznej dla zbiornika oraz zauważył iż w aktualnie opracowywanej strategii rozwoju turystyki dla województwa łódzkiego nie znalazły się problemy związane z wykorzystaniem Zalewu Sulejowskiego.

Głosy zaproszonych gości oraz osób zainteresowanych problematyką koncentrowały się wokół powołania wspólnego organizmu dla ratowania wód Zalewu Sulejowskiego. Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Pan Rafał Zagozdon zadeklarował, że w ciągu najbliższych miesięcy doprowadzi do spotkania przedstawicieli wszystkich podmiotów zarządzających obszarem zlewni zbiornika sulejowskiego i wypracowania wspólnego stanowiska w sprawie jego ochrony.


Zakwit sinic spowodowany nadmiernym dopływem związków biogennych - azotu i fosforu

Zakwit sinic spowodowany nadmiernym dopływem związków biogennych - azotu i fosforu

Strategia działania wg. prof. Zalewskiego

Strategia działania wg. prof. Zalewskiego

Przyszłość Zalewu Sulejowskiego

Przyszłość Zalewu Sulejowskiego

Przyszłość Zalewu Sulejowskiego

Przyszłość Zalewu Sulejowskiego

Prof. Zalewski prowadzi prelekcję

Prof. Zalewski prowadzi prelekcję


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

wakacyjny żart 31.07.2008 16:01
Ktoś ma rację. Skomercjalizować cały zalew. Przystanie, jachty, ścigacze, motorówki, skutery głośna muzyka. Wokół dyskoteki, knajpy,centrum hazardu, luksusowe samochody, quady, dziewczyny w mini, panowie w skórach. Połyskujące złote łańcuchy na owłosionych torsach. Jak juz to wwszystko powstanie to na pewno woda w zalewie będzie czysta dzięki staraniom kapitlistów.

ktos 31.07.2008 15:23
eeee zasypac bedzie najtaniej :D drzewka posadzic i po sprawie... A prawda jest taka ze to rezerwat przyrody i nic nie mozna tam zrobic. W/g zielonych to niech gnije woda bo jakis ptaszek na drzewach siedzi. Zlikwidować rezerwat. Dopuscic motorowe jednosctki. I zacząć turystyke... Ludzie którzy zainwestuja tam beda juz wiedzieli co zrobic aby woda byla czysta bo beda mieli na tym zysk...

noname 28.07.2008 19:35
Kompletnie sie nie znam, ale czy nie mozna (czy to nie taniej) zrobic nowy zalew blizej czy dalej tomaszowa spuscic ten caly szajs, ten wyczyscic jak sie da i napelnic od nowa?

kiki 28.07.2008 04:16
@ krytyk...tym leserom nawet się nie chce poczytać na temat biogenów i calości problematyki zawartej w treści tematyki. To są marzyciele - próżnioki. Bo gdyby poczytali,to wiedzieliby,że gówno z tego będzie. A tam pisze jak byk,ze sprawa jest znana a Polska jest zbyt biednym krajem,by samodzielnie podjąc działania dla poprawy jakości wody w zbiornikach,jeziorach i rzekach. Niech gamonie poczytaja a nie walą uczonych,bo ci problemem się zajmują i także niewiele mogą zdziałać,ze względu na trudną sytuację gospodarczą kraju i dzisięciolecia opóżnień w jego rozwoju. Co cymbały to cymbały,muszą udawać,że coś tam robią bo kadencja się kończy a przyzwyczajenia do kasiory pozostały.

krytyk 26.07.2008 23:35
przepraszam, za moją klawiature oraz za inne blędy pomniejsz.)Oczywiscie "brak kompetencji"

krytyk 26.07.2008 23:32
Nasza władza weźmie sie ostro do pracy. I co zrobi???? Zgadnijcie????? tak !!!! wlasnie !!1 OPACUJE STRATEGIE RATOWANIA ZALEWU. Do końca kadencji powastanie pewnie opasłe dzieło pt" Strategia ratowania zasobów wodnych zbornika sulejowskiego wraz z koncepcja finansowania i rewitalizowania zasobow wodnych" czy tez inne takie bla bla bla. Będzie sie mozna pochwalic kolejnym dokumentem, a że nic to nie zmieni to druga sprawa. Bo tak naprawde nikomu z władzy ni zalezy na prawdziwych zmianach. hodzi po prostu o to aby w spokoju i bez zawracania głowy dosiedzieć na cieplutkich stołkach do końca kadencji udajac zapracowanych, skrzetnie chowajac swój prak ompetencji i wiedzy. Wystrczy.....

nick 21.07.2008 23:10
Literatura wskazuje, że zlewnie leśne dostarczają wielokrotnie mniej biogenów niż zlewnie użytkowane rolniczo. To jest jedno z rozwiazań - zalesianie gruntów ornych. W dolinie Pilicy wcale nie ma fenomenalnych gleb, a więc strata dla rolnictwa nie byłaby znacząca. Tylko kogo pod Częstochową interesuje, że stan Zalewu Sulejowskiego się pogarsza? Druga rzecz - budowa kanalizacji, uszczelnienie szamb. Bez tych kroków zalew i tak będzie podlegał eutrofizacji, bo nie usuniemy źródła biogenów. Jak oba powyższe warunki zostaną spełnione to można się brać za dalsze elementy, już ściśle dotyczące zalewu: opaska z oczyszczalnią, natlenianie, usunięcie osadów dennych, biomanipulacja, odławianie sestonu, zastosowanie koagulantów... wybór jest duży. Koszty finansowe będą oczywiście olbrzymie, ale czy ktoś myslał jakie to przyniesie dochody? Mieszkańcy Łodzi znowu zaczną odwiedzać zalew (teraz wolą pojechać na Jeziorsko, które jest o niebo czystsze), a co to oznacza każdy wie.

misiek 21.07.2008 21:04
kiki - może to i socjotechnika. Tylko, że za dwa lata przy wyborach nikt nie będzie się chwalił, że dwa lata wcześniej była konferencja, z której nic nie wynikło. Rekultywacja musi się do tego czasu rozpocząć, bo wtedy przeciwnicy będą to obecnemu prezydentowi wypominać.

varan 21.07.2008 18:59
Kąpanie w zalewie to wcale nie największy problem, problemem jest to że my tę zieloną wodę pijemy. Coś z tym trzeba niwątpliwie zrobić ale obawiam się że zanim wszystkie gminy wreszcie usiądą do stołu to minie kilka lat, nie mówiąc już o jakichś konkretnych przedsięwzięciach. Dostęp do zalewu ma powiat piotrkowski, opoczyński i tomaszowski, ale tak naprawdę zainteresowany poprawą stanu wód jest tylko ten ostatni, a właściwie sam Tomaszów który pije wodę wypływającą z zalewu. Trudno więc będzie namówić dwa pozostałe powiaty aby współfinansowały rekultywację. Tośka napisała:"to że miasto bierze się za sprawę Zalewu to tylko i wyłącznie jego dobra wola". Zupełnie się z tym nie zgadzam, to wręcz obowiązek władzy miejskiej aby dbała o czystą wodę dla swoich mieszkańców. Byłbym zdziwiony gdyby tę konferencję zorganizował ktoś z terenu pow. opoczyńskiego czy piotrkowskiego. To Tomaszów musiał wyjść z inicjatywą i będzie musiał szukać finansowego wsparcia u sąsiadów oraz w województwie.

ede 21.07.2008 15:57
kiki ty miernoto

kiki 21.07.2008 13:40
do czytajacych te dyskusje - wpis nr.1 - nie jest moim wpisem. wydaje mi sie,ze chodzilo tu o ukierunkowanie dyskusji,jaka to wladza madra i posiada patent na troske o dobro i zdrowie spoleczenstwa. Wg.mnie,jest to uprawianie socjotechniki i macenie w glowach,proba zarazem odwrocenia uwagi spoleczenstwa lokalnego od narastajacych problemow zycia codziennego. Drozyzna,przek rety,konflikty wladzy z wladza bedacych przy wladzy. No i marnowanie kasy publicznej na zbedne nasiadowy,bo przeciez zezon urlopowy,moze sie jeszcze uda sie cos na boku wycisnac aby wczasy sie zwrocily. Bylo nie bylo,to Tomaszow piekne miasto a i jego okolice.

kiki 21.07.2008 13:18
Miernoty...a co z planami drugiego etapu rozbudowy zbiornika i powyzszenia tamy. Dziadzio mowi,ze tak glosno o tym bylo i co,wszystko diabli wzieli. A niech ktos poda ile to kasy na te nasiadowki i projekta zmarnowano. I teraz to samo. Kupa cwaniakow od macenia i tak metnego tego syfu w zbiorniku i spraw wokol niego. A jak bylo 15 lat temu,tak pozostanie na nastepne 15 lat i nici beda z tego. jest to pewne jak ten syf w tym zbiorniku.!!!

kiki 21.07.2008 13:06
Toska...a moze nad ta "perelka" nizla kiche krecisz,ze tak w tych sciekach milo sie taplasz ??? Tak zawziecie bronisz tej gnojowicy,czyzby geszeft sie sypal. Jeden zezon stracony,za rok znowu zbiornik moze byc pelen czystej wody,na 30 lat.

kiki 21.07.2008 12:57
scort,krotkowzrocznie kombinujesz,woda,zbiornik to nie miska a rak to nie ryba. Czlowiek to nie wieprz,czystej wody pragnie a nie smierdzacej breji. Zbiornik juz dawno na siebie zarobil,wiec warto podjac nawet radykalne projekta aby ludzie mieli czysta wode i w niej czuli sie bezpiecznie i zdrowo.

Acid Burn 21.07.2008 12:33
Tośka - nie wysilaj się - Kiki nie potrafi czytać ze zrozumieniem.

Opinie
Efektywny magazyn - 3 sprawdzone sposoby na optymalizację Efektywność magazynu jest jednym z kluczowych elementów wpływających na sukces operacyjny każdej firmy. Odpowiednio zorganizowane procesy, zoptymalizowany układ przestrzeni oraz wdrożenie nowoczesnych systemów zarządzania mogą znacząco wpłynąć na redukcję kosztów, zwiększenie wydajności i poprawę jakości obsługi klienta. W tym artykule przedstawiamy trzy sprawdzone strategie, które pomogą usprawnić działanie magazynu i dostosować go do dynamicznych wymagań współczesnej logistyki.Data dodania artykułu: 26.11.2024 09:50Efektywny magazyn - 3 sprawdzone sposoby na optymalizację Nowi podoficerowie 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej! Zakończyła się kolejna edycja kursu podoficerskiego SONDA, który wyposażył 9 Łódzką Brygadę Obrony Terytorialnej w 33 nowych podoficerów. To oni będą od teraz wspierać proces szkolenia i budować kompetencje kolejnych żołnierzy, wzmacniając zdolności obronne oraz terytorialne jednostki.Data dodania artykułu: 26.11.2024 08:28Nowi podoficerowie 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej! Obawy najmniejszych firm. Na czele zestawienia rosnące koszty prowadzenia działalności i składki ZUS-owskie Rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej są obecnie największą obawą mikro i małych przedsiębiorstw, o czym informuje blisko 37% z nich. Z kolei niespełna 30% wskazań dotyczy podnoszenia składek na ZUS, a przeszło 27% – nierzetelnych kontrahentów. W czołowej piątce zestawienia znajdują się też takie zagrożenia, jak utrata płynności finansowej oraz wzrost podatków i nakładanie dodatkowych danin. Natomiast najmniej lęków wzbudza kwestia niestabilności politycznej. Do tego widać, że tylko 2,5% badanych stwierdza, iż niczego się nie boi.Data dodania artykułu: 25.11.2024 19:33Obawy najmniejszych firm. Na czele zestawienia rosnące koszty prowadzenia działalności i składki ZUS-owskie
Reklama
Reklamamuzyczny spektakl Metamorfozy
„Miłość jak miód” „Miłość jak miód” „Miłość jak miód”seans w ramach cyklu Kultura Dostępna!W czwartkowe popołudnie, 28 listopada w kinach zagości cykl Kultura Dostępna i polska komedia romantyczna „Miłość jak miód”. Majka i Agata zamieniają się miejscami, dzięki czemu odnajdują wielkie uczucie.Majkę (Agnieszka Suchora) i Agatę (Edyta Olszówka) równie dużo łączy, co dzieli. Obie są po pięćdziesiątce, przechodzą menopauzę i nie wierzą, że w ich życiu cokolwiek zmieni się na lepsze. Jedna mieszka nad Bałtykiem, druga w Tatrach. Jedna prowadzi cukiernię, druga jest wziętą architektką wnętrz. Jedna jest wdową, drugą partner właśnie zostawił dla młodszej. Jedna poświęca się dzieciom i wnukom, kompletnie zapominając o sobie, druga nie ma rodziny i dba o swój duchowy rozwój. Pewnego dnia przyjaciółki spotykają się na pogrzebie koleżanki z liceum. Agata namawia Majkę do spontanicznego wyjazdu w góry, sama zaś zajmuje jej miejsce. Nieoczekiwana zamiana ról przynosi szereg komplikacji, zabawnych zwrotów akcji i wyzwań, którym kobiety będą musiały stawić czoła. Czy uda im się przezwyciężyć przyzwyczajenia, uprzedzenia i lęki? Czy zdobędą się na odwagę, żeby otworzyć się na miłość i rozpocząć nowy rozdział w życiu? Czy naprawdę nigdy na nic nie jest za późno?Kultura Dostępna w Kinach jest częścią programu realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Szczegółowe informacje i repertuar najnowszej edycji cyklu w kinach Helios w całej Polsce dostępne są pod adresem: www.helios.pl/kultura_dostepna oraz www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/kultura-dostepna. Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.11.2024
Repertuar kina Helios Repertuar kina Helios Tegoroczna jesień nie przestaje zaskakiwać różnorodnymi nowościami. Od najbliższego piątku w repertuarze kin Helios zagoszczą aż trzy premiery: „Simona Kossak”, „Vaiana 2” i „Heretic”. Ponadto widzowie mogą zapoznać się z licznymi filmowymi przebojami oraz projektami specjalnymi, takimi jak Kultura Dostępna czy Maraton Władcy Pierścieni.Polską nowością na najbliższy tydzień jest dramat „Simona Kossak”, przybliżający prawdziwą historię potomkini artystycznej rodziny Kossaków. Młoda kobieta porzuca dotychczasowe życie i towarzyskie salony, aby objąć posadę naukowczyni w Białowieży. W środku puszczy, pomimo trudnych warunków – bez prądu i bieżącej wody – rozpoczyna życie na własnych warunkach. Tam poznaje fotografa Lecha Wilczka, z którym łączy ją niezwykła relacja. Jednakże wyobrażenia Simony o pracy przyrodnika ulegają bolesnej weryfikacji. Musi stanąć w obronie nie tylko swoich ideałów, ale również świata roślin i zwierząt… W rolach głównych występują: Sandra Drzymalska, Jakub Gierszał i Agata Kulesza.W repertuarze znajdzie się także nowa animacja wprost ze studia Disney – to „Vaiana 2”, czyli kontynuacja ciepło przyjętej historii nawiązującej do kultury wysp Polinezji. Trzy lata po wydarzeniach z pierwszej części, Vaiana otrzymuje nieoczekiwane wezwanie od swoich przodków. Dziewczyna musi wypłynąć na dalekie i dawno zapomniane wody Oceanii. Vaiana zbiera więc grupę śmiałków gotowych na przygodę życia, wśród których znajduje się jej przyjaciel Maui. Ich zadaniem będzie przełamanie niebezpiecznej klątwy, a nie będzie to proste, gdyż będą musieli stawić czoła starym i nowym wrogom.Jesienna aura sprzyja oglądaniu horrorów, a już w najbliższym tygodniu pojawi się kolejna nowość z tego gatunku. „Heretic” opowiada o dwóch młodych kobietach, które od drzwi do drzwi starają się głosić słowo Boże. W jednym z domów otwiera im czarujący pan Reed – szybko okazuje się jednak, że mężczyzna posiada diaboliczną drugą twarz. Niespodziewanie wszystkie wyjścia zostają zamknięte, a podejrzany gospodarz co chwila pojawia się, aby zadać im kolejną zagadkę testującą ich wiarę. Rozpoczyna się śmiertelnie niebezpieczna gra, w której stawką jest przetrwanie…Ponadto w repertuarze Heliosa znajdą się hitowe nowości ostatnich tygodni, takie jak „Gladiator 2” w reżyserii Ridleya Scotta. Lucjusz jako dziecko był świadkiem śmierci Maximusa z rąk swojego wuja Commodusa. Teraz decyduje się walczyć w Koloseum jako gladiator, aby przeciwstawić się dwóm cesarzom, rządzącym Rzymem żelazną pięścią. Z wściekłością w sercu i z nadzieją na lepszą przyszłość Cesarstwa Lucjusz musi spojrzeć w przeszłość, aby znaleźć siłę i honor, by zwrócić chwałę Rzymu jego ludowi.Fani kina familijnego mogą wybrać się do kin na pozytywną produkcję „Paddington w Peru”. Tytułowy bohater wraz z rodziną Brownów postanawia wyruszyć w daleką podróż do Ameryki Południowej, a dokładniej do Peru, aby odwiedzić swoją ukochaną ciocię Lucy. W tym celu wszyscy udają się do umieszczonego nieopodal lasu deszczowego Domu dla Emerytowanych Niedźwiedzi. To jednak dopiero początek niezwykle ekscytującej przygody, w trakcie której odkryją wiele tajemnic.Kinomani, którzy pragną poczuć ducha zbliżających się Świąt, mogą zapoznać się z najnowszą częścią kultowej serii. Film „Listy do M. Pożegnania i powroty” ukazuje losy różnorodnych bohaterów, które krzyżują się w Wigilię. Do sagi po dłuższej przerwie powraca postać Mikołaja. Mężczyzna odwiedza dawnych i nowych przyjaciół, podczas gdy jego synek Ignaś rusza w pościg za utraconym prezentem i duchem Świąt… Ponadto w obsadzie znalazła się plejada polskich gwiazd!Kina Helios słyną z organizacji popularnych Nocnych Maratonów Filmowych, najbliższa edycja cyklu będzie w pełni poświęcona produkcjom stworzonym na podstawie dzieł J.R.R. Tolkiena. W piątek, 22 listopada odbędzie się Maraton Władcy Pierścieni, podczas którego widzowie będą mogli obejrzeć wszystkie części przebojowej trylogii w wersji reżyserskiej. Z kolei melomani mogą wybrać się do Heliosa na porywające koncerty uwielbianego tenora. Widowisko „Andrea Bocelli 30: The Celebration”, które zawita na wielkich ekranach 23 i 24 listopada, podsumowuje trzydzieści lat artysty na scenie i jest okazją do przypomnienia największych przebojów w jego wykonaniu. W poniedziałek, 25 listopada w wybranych lokalizacjach odbędą się seanse z cyklu Kino Konesera. Widzowie będą mogli zobaczyć słynny koreański thriller „Oldboy” w odnowionej jakości obrazu. Główny bohater, Dae-su, mści się po latach za zabójstwo swojej żony… Natomiast w czwartkowe popołudnie, 28 listopada w kinach zagości cykl Kultura Dostępna i polska komedia romantyczna „Miłość jak miód”. Majka i Agata zamieniają się miejscami, dzięki czemu odnajdują wielkie uczucie.Bilety na listopadowe seanse dostępne są w kasach kin Helios, w aplikacji mobilnej oraz na stronie www.helios.pl. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a  także zaoszczędzić w ramach oferty „Wcześniej kupujesz, więcej zyskujesz”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.11.2024
Poszukiwanie Świętego Mikołaja Poszukiwanie Świętego Mikołaja Bezpłatnym autobusem komunikacji miejskiej na poszukiwanie Świętego Mikołaja w SpaleWybieracie się na Poszukiwanie Świętego Mikołaja w Spale? Zachęcamy tomaszowskich poszukiwaczy przygód od skorzystania z bezpłatnego transportu publicznego. W niedzielę 1 grudnia, będzie można dojechać i wrócić ze Spały specjalną linią komunikacji miejskiej.V edycja rodzinnej gry terenowej Poszukiwanie  Świętego Mikołaja odbędzie się ona na terenie Spalskiego Parku im. Prezydentów II Rzeczpospolitej. Impreza rozpocznie się już 1 grudnia, o godzinie 12:00 w Spalskiej Sołtysówce. Organizatorzy zapraszają dzieci wraz z opiekunami do wzięcia udziału we wspólnej zabawie i odnalezieniu drogi do świętego Mikołaja.Na szlaku przygody czekają liczne atrakcje w tym m.in. stanowisko Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, na którym za wykonanie zadania otrzymacie na mapie wyzwań stosowny stempel.Napiszcie list do świętego Mikołaja i wyruszajcie linią specjalną Miejskiego Zakładu Komunikacji w Tomaszowie Mazowieckim w drogę.Rozkład jazdy bezpłatnych autobusów miejskich linii nr 54 na Spalskie Mikołajki z pl. Kościuszki do Spały (i z powrotem) w niedzielę 1 grudnia br.:- odjazdy z Tomaszowa Mazowieckiego z przystanku pl. Kościuszki – centrum godz.:11:00, 12:00, 13:00, 14:30, 15:30, - odjazdy ze Spały (przystanek przy stacji paliw) godz.:11:35, 12:35, 14:05, 15:05, 17:00.Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024
Reklamamuzyczny spektakl Metamorfozy
Reklamamuzyczny spektakl Metamorfozy
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
bezchmurnie

Temperatura: 6°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Panie: a gdzie jest napisane, że media mają obowiązek lub zwyczaj uzyskiwania informacji od dwóch stron konfliktu?! Ponadto, w tym medium nie ma żadnych przypuszczeń, odczuć i domysłów. Inwestor kupuje nie obsrany zabytek, ale NIERUCHOMOŚĆ, za którą płaci swoją kasiorkę. No to wskaż mi Pan moment, w którym inwestor ma obowiązek wiedzieć, że to jest zabytek, a nie zwykła nieruchomość - co?! Kto ma jemu to wyjaśnić - co?! Kupił i kropka!!! I może w tym "zabytku" nawet zabytkowy dom uciech otworzyć. A konserwator niech dalej żłopie tę kawkę w swoim biurze. Więc, nie uprawiaj Pan taniej populistyki. Wyrzuć Pan to czerwone ze swojej główki. Czy naprawdę ludzie muszą być pod jakimś batem ?!Źródło komentarza: Po ćwierć wieku pojawił się on... konserwator. Pałac Piescha budzi emocjeAutor komentarza: tTreść komentarza: Kto powiedział, że hotel musi prowadzić miasto. Baza hotelowa jest wokół tm - tylko miasto nic z tego niema (nie zarabia). Opracowywana strategia jest tylko na papierze, a jak się ma do realizacji. Powstał wspólny projekt miasta i gminy, są wycieczki itd. (chyba chodzi o wycieczkę do Padwy).Źródło komentarza: Kilka słów o turystyce w Tomaszowie Maz. - list czytellnikaAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Jestem - ZA, a nawet - PRZECIW... A tak na poważnie: przecież doskonale wiesz, że te moje, różne wpisy w żaden sposób nie świadczą o moim pragnieniu, aby dorwać się do "wadzy", ale, najzwyczajniej odzwierciedlają moje poglądy. Nieraz są trochę przesadne. Czy, wobec tego uważasz, że moje poglądy muszą odpowiadać poglądom innych ?! Mam prawo, tak, jak i Ty, pisać o tym, co w mojej główce siedzi. I nie zamierzam się z tego nikomu tłumaczyć. Zwłaszcza tej ogromnej większości, która ma w główkach czerwone... Trzeba wielu lat, aby czerwone pająki przestały dominować w Polsce. Pozdrowienia od starego czekisty.Źródło komentarza: Mariusz Węgrzynowski sam powinien złożyć rezygnacjęAutor komentarza: SpecjalistaTreść komentarza: Co za bełkot - od Sasa do lasa. Baza hotelowa jest wokół tm - ile masz ze Smardzewic czy spały do miasta? Raz ze miasto nie może zgodnie z ustawą prowadzić hotelu - dwa - mamy szanse jedynie opierać się o turystykę weekendową. Trzeba myśleć racjonalnie. Mówią to wszystkie strategie opracowane przez ostatnie lata - ale autor tam chyba nie zajrzal. Powstał wspólny projekt miasta i gminy, są wycieczki itd. Teraz czas na rozwój tego pomysłu i sieciowanie atrakcji. Tak się robi współcześnie turystykę - a nie znaczki na lodówkę (chociaż te też w informacji turystycznej widziałem). We wszystkich dostępnych publicznie opracowaniach wychodzą dwie dominanty: arena i niebieskie źródła. Miasto chciało dołożyć kolejną pozycję na listę: termy - no ale wyszło wszyscy wiemy jak. Skansen, groty co rok publikują ilu turystów ich odwiedza - bardzo łatwo znaleźć te liczby w raportach o stanie miasta - więc jest nieźle, a teraz trzeba to wszystko rozwijać. Tylko na to potrzebna jest kasa i z tym zawsze największy problem. Ps. Inne miasta wielkości TM likwidują rowery - bo prawie nikt nie korzysta a to wielomilionowe obciążenie dla budżetu.Źródło komentarza: Kilka słów o turystyce w Tomaszowie Maz. - list czytellnikaAutor komentarza: czerwonyTreść komentarza: Niesamowita liczba widzów. I to darmo...Źródło komentarza: Wiosenne spotkanie późną jesienią na plusAutor komentarza: chewezTreść komentarza: A kto Promował P.G. na prezesa MZKŹródło komentarza: Mariusz Węgrzynowski sam powinien złożyć rezygnację
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama