o stanie realizacji zadania:
"Modernizacja Oczyszczalni Ścieków w Tomaszowie Mazowieckim i skanalizowanie części aglomeracji Tomaszowa Mazowieckiego"
W związku z pojawiającymi się informacjami w mediach dotyczącymi środków unijnych na modernizację tomaszowskiej Oczyszczalni Ścieków i skanalizowanie części aglomeracji Tomaszowa Maz. informujemy:
Wniosek w postaci fiszki projektowej złożony został pod koniec 2004r.Wstępnie jako Beneficjenta wskazano Gminę – Miasto Tomaszów Mazowiecki.
Uczestnikami przedsięwzięcia są Miasto Tomaszów Mazowiecki oraz Gmina Tomaszów Mazowiecki. „Porozumienie Intencyjne w sprawie pozyskania środków i wspólnej realizacji zadania inwestycyjnego pn. „Modernizacja Oczyszczalni Ścieków w Tomaszowie Mazowieckim i skanalizowanie części aglomeracji Tomaszowa Mazowieckiego” zawarte w Tomaszowie Mazowieckim dnia 31 stycznia 2005 roku pomiędzy Gminą Miasto Tomaszów Mazowiecki, a Gminą Tomaszów Mazowiecki określa warunki współpracy.
Celem przedsięwzięcia pn. „Modernizacja Oczyszczalni Ścieków w Tomaszowie Mazowieckim i skanalizowanie części aglomeracji Tomaszowa Mazowieckiego” jest spełnienie przez aglomerację Tomaszów Mazowiecki wymogów Dyrektywy 91/271/EWG w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych i rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 8 lipca 2004 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz zagospodarowanie osadów ściekowych zgodnie z odpowiednim prawodawstwem UE i polskim oraz realizację zadań wynikających z Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych.
Aglomeracja Tomaszów Mazowiecki jest ujęta w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych ( zał. 2 poz. 10, 100.000 RLM) z terminem realizacji 2006 – 2010.
Realizacja przedmiotowego projektu, przyczyni się do uporządkowania gospodarki ściekowej w zlewni rzeki Pilicy na terenach Miasta Tomaszowa Mazowieckiego oraz Gminy Tomaszów Mazowiecki w miejscowościach: Komorów, Zaborów I, Zaborów II Wiaderno, Swolszewice Małe, Smardzewice, Twarda, Tresta, Karolinów i Wąwał.
Początkowo zadanie realizowane miało być z pomocą techniczną NFOŚiGW. Jednak przedłużające się procedury spowodowane min. zmianą opinii kierownictwa NFOŚiGW co do zakresu SW, spowodowały, że na początku 2007 projekt ten był praktycznie martwy. Jego ewentualną realizację NFOŚiGW przesunął na lata 2011-2013.
Beneficjent (Gmina Miasto Tomaszów Maz.) nie był przygotowany na początku 2007 roku do realizacji tego projektu. Nie była rozwiązana kwestia tzw. instytucjonalności czyli min. obecność wspólnika w Oczyszczalni w postaci WFOŚiGW w Łodzi. Brakowało również podstawowych dokumentów, jak Studium Wykonalności.
Po zapoznaniu się z ww. sytuacją obecne władze miasta w porozumieniu z Zarządem Oczyszczalni postanowiły natychmiast wznowić prace na projektem i przyspieszyć maksymalnie procedury pozwalające na rozpoczęcie prac.
Już w lutym opracowano harmonogram prac, który przewidywał przygotowanie niezbędnej dokumentacji w latach 2007-2008 i rozpoczęcie prac w latach 2009-20011.
Harmonogram w załączeniu.
Natychmiast doprowadzono do porozumienia pomiędzy Gminą Miasto Tomaszów Maz, NFOŚ i WFOŚ w Łodzi na mocy którego, zrezygnowano z pomocy technicznej NFOŚ i ustalono, że przygotowanie dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku do Funduszu Spójności zostanie zrealizowane własnymi siłami Gminy Miasto Tomaszów Maz. przy pomocy środków z WFOŚ w Łodzi.
W związku z tym po wcześniejszym przygotowaniu dokumentacji, w czerwcu 2007 w wyniku przetargu wyłoniono wykonawcę Studium Wykonalności przedsięwzięcia wraz z Oceną Oddziaływania na Środowisko (OOŚ) i wniosku aplikacyjnego do Funduszu Spójności. Uzyskano promesę z WFOŚ w Łodzi w sprawie udzielenia pożyczki na powyższe zadanie.
Nadmienić należy, że przez cały ten okres zadanie figurowało na kolejnych indykatywnych listach dużych i kluczowych projektów.
Beneficjent wywiązywał się na bieżąco z przedstawionego harmonogramu i uczestniczył w konsultacjach i szkoleniach organizowanych przez. NFOŚiGW i MRR.
Zrealizowano min. takie niezbędne działania, jak wykupienie od WFOŚ jego udziałów (blisko 5 mln zł), którego celem był uzyskanie 100% udziału Miasta w Oczyszczalni Ścieków Sp z o.o w Tomaszowie Maz. niezbędnego do akceptacji zadania przez odpowiednie agendy Unii Europejskiej. Wyłoniono również beneficjenta końcowego – Oczyszczalnię Ścieków w Tomaszowie Maz.
Zgodnie z harmonogramem Beneficjent końcowy powołał Pełnomocnika do realizacji projektu (MAO), kierownika Jednostki Realizującej Projekt oraz samą jednostkę.
Przedsięwzięcie "Modernizacja Oczyszczalni Ścieków w Tomaszowie Mazowieckim i skanalizowanie części aglomeracji Tomaszowa Mazowieckiego" dotyczy nie tylko samego miasta Tomaszów Maz. ale również sąsiedniej gminy Tomaszów w zakresie budowy kanalizacji sanitarnej na jej obszarze.
Dodatkowo planowane jest porozumienie z gminami powiatu tomaszowskiego (blisko 60 tys mieszkańców) w spawie odbioru osadów z ich oczyszczalni w celu jego utylizacji.
Tak więc zadanie to obejmie swoim zasięgiem 120 tys mieszkańców powiatu tomaszowskiego.
W chwili obecnej zgodnie z harmonogramem przyjętym na początku 2007 roku, przygotowywane są specyfikacje na wykonanie dokumentacji technicznej i rozpoczęto procedury OOŚ.
Decyzją Instytucji Zarządzającej Programem Operacyjnym, jaką w Polsce jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w styczniu 2008 roku powstała nowa lista tzw. projektów dużych i kluczowych.
Nasz projekt zgodnie z nowymi kryteriami ministerstwa nie znalazł się na nowej liście podobnie jak 80% innych projektów.
Jednak fakt bycia na tej liście nie jest równoważny z przyznaniem jakichkolwiek środków unijnych. Jedynym kryterium do przyznania unijnych dotacji jest rzetelne i profesjonalne przygotowanie pełnej dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku.
Beneficjent, jakim jest tomaszowska Oczyszczalnia Ścieków taką dokumentację przygotowuje zgodnie z przyjętym harmonogramem.
Jeszcze w tym roku planowane jest dysponowanie odpowiednią liczbą projektów technicznych i złożenie wniosku o dofinansowanie do Funduszu Spójności.
Tak więc mimo trudności, takich jak zmiana kryteriów MRR i uchylenie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) w dalszym ciągu robimy wszystko zgodnie z planem aby nasz Wniosek uzyskał dofinansowanie Unii Europejskiej i w latach 2009-2011 został w pełnym zakresie zrealizowany.
Koordynator ds. realizacji projektu.
mgr inż. Tadeusz A. Adamus
Napisz komentarz
Komentarze