Porównanie wyników badań z ankietami przeprowadzonymi w latach poprzednich wskazuje, że spada dostępność zarówno nielegalnych jak i legalnych środków odurzających.
Powodów do radości jednak nie ma. W okresie od stycznia do czerwca 2007 roku z pomocy Punktu Konsultacyjnego prowadzonego przez Stowarzyszenie „Arka Noego” skorzystało 279 osób. Udzielono 184 porad telefonicznych. Wśród osób którym udzielono porad 230 używało narkotyków. Nie jest to wcale liczba mała.
W programie brakuje niestety danych pochodzących ze statystyk policyjnych.
Miejski Program Przeciwdziałania Narkomanii obejmuje:
- Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie przeciwdziałania narkomanii w szczególności dla dzieci i młodzieży.
Wykłady, pogadanki w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki narkomanii prowadzone na terenie szkół, zakup i rozpowszechnianie materiałów informacyjnych, zajęcia edukacyjne prowadzone dla dzieci i młodzieży szkolnej.
- Stworzenie systemu współpracy pomiędzy instytucjami i organizacjami pomocowymi z terenu miasta.
Systematyczne spotkania przedstawicieli placówek zajmujących się pracą z dziećmi i młodzieżą w celu aktualizacji ofert oraz planowania i realizacji projektów profilaktycznych na terenie miasta.
- Redukowanie problemów osób eksperymentujących z narkotykami i ich rodzin.
Udzielanie wsparcia w ramach Punktu Konsultacyjnego ds. Narkomanii, umożliwienie bezpłatnego dostępu do testów na narkotyki, prowadzenie telefonu zaufania.
- Motywowanie osób uzależnionych i współuzależnionych do podjęcia leczenia.
Indywidualne konsultacje motywujące w ramach Punktu Konsultacyjnego.
- Reintegracja społeczna osób uzależnionych.
Objęcie wsparciem socjalnym, opieką terapeutyczną osób po odbytym leczeniu.
Na ten cel przewidziano w budżecie miasta na 2008 rok kwotę 45 tys. złotych. Nie jest to zbyt wiele. Podobnego zdania jest Marek Markiewicz ze Stowarzyszenia ARKA NOEGO – Tak naprawdę, to nie wiadomo na co te pieniądze przeznaczyć. Sam program również nie jest doskonały. Pracowaliśmy nad Miejskim Programem Przeciwdziałania Narkomanii przez kilka miesięcy. Nie wiadomo co się z nim stało, ponieważ ten który uchwaliła Rada Miejska ma się nijak do tego co opracowaliśmy. Dane statystyczne również są mało wiarygodne, wynika z nich, że odsetek młodzieży zażywającej narkotyków spada, z naszych danych wynika zupełnie coś innego.
Wiceprezydent Wendrowski odpowiedzialny za mieską politykę społeczną – Program konsultowano z kilkoma organizacjami zajmującymi się tą problematyką. Mamy świadomość, że środki finansowe są dosyć skromne. Kwota przewidziana w budżecie, jest taka sama jak w latach ubiegłych, planujemy jednak zwiększyć nieco środki na ten cel z tak zwanych wydatków niewygasających. Myślimy również o utworzeniu oddziału detoksykacyjnego w tomaszowskim szpitalu. W programie współpracy z organizacjami pozarządowymi przewidzieliśmy również wprowadzenie tzw. streetwalker’ów.
Napisz komentarz
Komentarze