Ten wręcz bajkowy, drewniany budynek, wyróżniający się nie tylko urokliwą architekturą, ale też niezwykłą historią, został już odbudowany w nadpilickiej placówce. Niebawem rozpocznie tutaj swoje nowe, już... czwarte życie!
W wyniku długotrwałych, żmudnych dociekań, podjętych ostatnio przez Skansen wraz z pasjonatami regionalnej historii, udało się wreszcie ustalić dokładnie datę i okoliczności budowy oraz nieznane koleje losu tego niezwykłego obiektu. Okazało się, że wbrew dotychczas przyjmowanej wersji, nie został on od razu postawiony na przystanku „Wolbórka”. Zbudowała go bowiem istniejąca w Warszawie Szkoła Techniczna Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej jako pawilon wystawowy na Wszechrosyjską Wystawę Artystyczno-Przemysłową, odbywającą się w 1896 roku w Niżnym Nowogrodzie. Mieścił on tam ekspozycję przygotowaną przez dyrekcję Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.
Po zakończeniu wystawy w roku następnym rozmontowano drewniany, przeszklony pawilon i przewieziono właśnie na przystanek „Wolbórka” przy szlaku wspomnianej kolei. Zaczął on tutaj pełnić nową rolę poczekalni dla pasażerów. W 1925 roku zmieniono nazwę tego przystanku na „Czarnocin”. W okresie II wojny światowej, z rozkazu niemieckich władz okupacyjnych, drewnianą poczekalnię ponownie rozmontowano i przeniesiono na drugą stronę torów, by dostawić ją do wzniesionego w ll. 30-tych murowanego budynku nastawni. Kolejną, czwartą „przeprowadzkę” stara, opuszczona przez PKP poczekalnia przeżyła w listopadzie 2006 roku; została uratowana przed nieuchronnym zniszczeniem dzięki przeniesieniu do Skansenu Rzeki Pilicy.
Oprócz poprzedniego usytuowania poczekalni nieopodal źródeł rzeki Wolbórki (największego, lewego dopływu Pilicy) zadecydowały o tym jej bliskie związki ze słynnym polskim pisarzem – noblistą Władysławem Stanisławem Reymontem. To właśnie w pobliskiej osadzie Jakubów rodzice Wł. Reymonta nabyli młyn wodny na Wolbórce. To tutaj spędzał on lata młodzieńcze i tutaj tworzył swoje pierwsze utwory literackie (sygnowane nazwą „Wolbórka”). Z pewnością też, odbywając liczne podróże koleją warszawsko-wiedeńską do rodziny w Warszawie, przyszły noblista spędzał wiele czasu w poczekalni przystanku „Wolbórka”.
Mając to wszystko na względzie organizatorzy odbywającej się niedawno w Będkowie uroczystości z okazji 140 rocznicy urodzin Wł. St. Reymonta nie zapomnieli również o naszym Skansenie i jego roli w ocaleniu drewnianego świadka historii ich gminy. Zaproszony na rocznicowe spotkanie przedstawiciel Skansenu odebrał za to liczne wyrazy uznania i podziękowania. Gościom uroczystości, zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Będkowskiej, Gminną Bibliotekę Publiczną i Urząd Gminy, a odbywającej się w sali OSP, przedstawiono interesującą prelekcję Prezesa TPZB - Zofii Wochny pt. „Reymontowa Wolbórka, jej znaczenie w życiu i twórczości pisarza”.
Przedstawiono także przedstawicieli rodów z pobliskich wsi Prażki i Zamość, które Reymont umieścił w powieści „Chłopi” oraz odtwórców postaci z „Wesela Boryny”, wystawianego w latach 1968-73 przez zespół ludowy z Prażek. Spotkanie uświetniło także czytanie współczesnych wierszy o Reymoncie, napisanych przez lokalnych amatorów poezji. Miłym akcentem wieńczącym piękne i wzruszające „urodziny Reymonta” było wykonanie pieśni i przyśpiewek weselnych w wykonaniu zespołów ludowych: „Fajne Babki” i „Ludowiacy od Będkowa”. Adekwatne tło stanowiła wystawa lokalnych twórców rękodzieła ludowego i artystycznego. Zapowiedziano kontynuację bliskich kontaktów pasjonatów regionalnej historii i tradycji z Będkowa z pilickim Skansenem, nawiązanych za sprawą „stacyjki Reymonta”. Zadeklarowano także podjęcie starań o przywrócenie opisanemu przystankowi kolejowemu jego poprzedniej nazwy.
źródło: skansenpilicy.pl
Ustalona metryka stacyjki
Niecodzienne więzy historyczne i literackie połączyły Skansen Rzeki Pilicy z gminą Będków (pow. tomaszowski, woj. łódzkie). Do ich zadzierzgnięcia przyczyniło się niedawne przeniesienie do Skansenu zabytkowego budynku dawnej poczekalni kolejowej z położonego na terenie tej gminy przystanku „Czarnocin” (dawna nazwa: „Wolbórka”).
- 12.12.2007 11:02 (aktualizacja 04.07.2023 19:34)
Data dodania:
12.12.2007 11:02
Reklama
Reklama
Reklama
Temperatura: 7°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki
Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 20 km/h
Reklama
Będzie współpraca Strzelców z Policją
Komendant Powiatowy Policji w Tomaszowie Mazowieckim i Dowódca Stowarzyszenia Związek Strzelecki ,,Strzelec” Organizacji Społeczno-Wychowawczej Jednostki Strzeleckiej 1002 im. mjr Rudolfa Majewskiego ps.,,Leśniak”, 25 października 2024 roku podpisali porozumienie, mające na celu nawiązanie współpracy na rzecz ochrony życia i zdrowia ludzi, w szczególności w obszarze poszukiwań osób zaginionych, a także podejmowania wspólnych inicjatyw edukacyjnych w zakresie kształtowania właściwych postaw społecznych, w duchu patriotyzmu i praworządności oraz promujących służby mundurowe.Artykuł partnera portalu NaszTomaszow.pl
Szokująca dewastacja. Tego nikt się nie spodziewał
Co byście zrobili w tej sytuacji? Miasto stoi przed poważną decyzją. Z jednej strony historia, z drugiej twarda ekonomia. Pałac Maurycego Piescha, tomaszowskiego fabrykanta z zewnątrz jeszcze dzisiaj wydaje się być "perełką" na zabytkowej mapie naszego miasta. Niestety tylko od zewnątrz.
Tragedia na Grunwaldzkiej. Mężczyzna zginął od ciosów nożem /aktualizacja/
Wczoraj po godzinie 22 doszło w jednym z domów przy ulicy Grunwaldzkiej do zabójstwa mężczyzny. Wszystko wskazuje na to, że w czasie libacji alkoholowej otrzymał on kilka ciosów nożem. Policja nie informuje o zdarzeniu, zabezpieczono miejsce zbrodni. Zatrzymano też uczestników imprezy. Kiedy na miejsce wezwano Policje i pogotowie w mieszkaniu było kilka osób. Wcześniej doszło do awantury. Uczestnicy próbowali kłamać, że ofiara wróciła do domu ze śmiertelnymi ranami. Ratownicy próbowali nieskutecznie przez godzinę reanimować mężczyznę. Więcej informacji wkrótce
Szpital w Tomaszowie Mazowieckim będzie kształcić lekarzy
Specjalistyczny Szpital Onkologiczny Nu-Med w Tomaszowie Mazowieckim uzyskał akredytację do prowadzenia specjalizacji z onkologii klinicznej. Funkcję jej opiekuna będzie pełnić ordynatorka Pododdziału Chemioterapii i Oddziału Chemioterapii Jednodniowej dr hab. Magdalena Ciążyńska.
Artykuł partnera portalu NaszTomaszow.pl
Kto nie interesuje się sprawami mieszkańców?
Niedawno na profilu internetowym jednej radnej powiatowej z PiS wyczytałem wpis, który entuzjastycznie opisywał "wygrane" głosowanie nad własnym odwołaniem przez Mariusza Węgrzynowskiego, a w którym przy okazji postanowiła obrazić radnych, którzy chcą protegowanego Antoniego Macierewicza odwołać, pisząc, że nie zajmują się sprawami mieszkańców. Przy okazji pani "strzeliła" wywód o "neoprzewodniczącym" Rady Powiatu. Jak widać na poziomie samorządu równać zaczynamy do sejmowego rynsztoka także na poziomie semantycznym. Na tego rodzaju wpis (choć Pani uważa, że nikogo nie obrażał) można zareagować dosyć delikatnie twierdząc, że osoba, która go popełniła jest mało rozgarnięta. I jest to ocena dosyć ostrożna.
W Polsce mamy coraz więcej udarów mózgu i u coraz młodszych osób
W Polsce co roku u ponad 90 tys. osób dochodzi do udaru mózgu, aż 30 proc. z nich ma mniej niż 65 lat – alarmują eksperci z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu. To efekt niezdrowego stylu życia, stresów i braku profilaktyki zdrowotnej, oceniają.
Dlaczego zabiła? Młoda kobieta trafiła do więzienia
Tomaszowscy policjanci zatrzymali 30-letnią kobietę, podejrzaną o zabójstwo swojego, 54 - letniego ojca. Na wniosek Prokuratora, Sąd zastosował wobec kobiety tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące. Za popełnioną zbrodnię grozi jej kara, nawet dożywotniego pozbawienia wolności.
Sobota z Ignacym w SP nr 11
W sobotę 26.10.2024 r. w Szkole Podstawowej nr 11 odbył się II Rajd Pieszy ,,Sobota z Ignacym- śladami bohaterów polskiej nauki”.
Wasze komentarze
Autor komentarza: sąsiadTreść komentarza: A na terenie szpitala ( patrząc od ulicy Granicznej ) siedem dni w tygodniu 24 godziny jest włączone światło na zewnątrz . A co ? Nie stać nas , stać!Źródło komentarza: Szpital w Tomaszowie Mazowieckim będzie kształcić lekarzyAutor komentarza: EgonTreść komentarza: Kozaki z parku nalać jednego pijaczka w kilku trzesodupy i miernotyŹródło komentarza: Tragedia na Grunwaldzkiej. Mężczyzna zginął od ciosów nożem /aktualizacja/Autor komentarza: Logan 56Treść komentarza: Prawda,cwaniaczki z parku potrafią pobić jednego i to najczęściej pijanego,a gdy są w pojedynkę to srają w gacie ,kozaki ale te leśne hahahaŹródło komentarza: Tragedia na Grunwaldzkiej. Mężczyzna zginął od ciosów nożem /aktualizacja/Autor komentarza: LeonTreść komentarza: Libacje były bo był MOPS i tzw. pięćset a praca w łapki parzyła. Warto zastanowić się też nad kosztami utrzymania jej teraz w zakładzie karnym i czy warto.
Znając życie to wszyscy współczują rodzinie i nikt nie wie jak mogło do tego dojść.
Mimo wszystko szkoda dzieciaków, ale miejmy nadzieję, że pewnych cech nie nabyły.Źródło komentarza: Dlaczego zabiła? Młoda kobieta trafiła do więzieniaAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jeszcze parę lat i po problemie a plac dla deweloperaŹródło komentarza: Szokująca dewastacja. Tego nikt się nie spodziewałAutor komentarza: CiekaweTreść komentarza: kto będzie odpowiadał te wtopy? Przecież tej przepłacanej ekipie za chwilę pozostanie walka o utrzymanie. Tragedia co najemnicy za kasę robią z tym klubem.Źródło komentarza: Przegrana na wyjeździe
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze