Do magistratu wpłynęły trzy oferty na wykonanie około dwukilometrowego, próbnego odwiertu na tomaszowskich Błoniach, w pobliżu Areny Lodowej. Najkorzystniejszą złożyło Przedsiębiorstwo Budowy Kopaln PeBeKa S.A., które jest częścią Grupy KGHM Polska Miedź S.A. Umowa opiewa na kwotę 15 238 790 zł.
- Liczę na bardzo dobre wyniki badań wody, ponieważ geotermia jest szansą dla naszego miasta na osiągnięcie samowystarczalności energetycznej – przyznaje Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. - W oparciu o tę inwestycję możemy realizować również przedsięwzięcia o charakterze uzdrowiskowym i rekreacyjnym. Poza tym im więcej działań związanych z energetyką rozproszona rozproszoną, tym większa szansa na poprawę jakości powietrza w naszym mieście – podkreśla.
W pierwszym etapie Przedsiębiorstwo Budowy Kopaln PeBeKa S.A. wykonana prace przygotowawcze polegające na zniwelowaniu i utwardzeniu terenu wiertni. Następnie odbędzie się montaż urządzenia wiertniczego i rozpoczęcie wiercenia. W trakcie prowadzonych prac wiertniczych wykonane zostaną badania hydrogeologiczne, dzięki którym poznamy temperaturę wody, wydajność źródła i mineralizację.
We wrześniu prezydent Marcin Witko podpisał umowę z konsorcjum firm - HPC Polgeol SA (lider) i Pro-Invest Solutions Sp. Zo.o. (partner) na sprawowanie nadzoru i dozoru geologicznego podczas wykonywania prac i robót wraz z wykonaniem badań laboratoryjnych oraz opracowaniem właściwych dokumentacji.
Tomaszów Mazowiecki nie dołoży ani złotówki do próbnego odwiertu geotermalnego. Miasto pozyskało 100 proc. dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
PODPIS ZDJĘCIA: 7 listopada 2018 r. podpisano umowę z wykonawcą. Na zdjęciu prezes zarządu Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa SA Tomasz Rawecki, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko i pełnomocnik zarządu ds. finansów PeBeKa SA Robert Flak.
Napisz komentarz
Komentarze