W związku z Rokiem Ireny Sendlerowej, który został ustanowiony przez Sejm RP na wniosek Rzecznika Praw Dziecka uczniowie mieli okazję poznać losy bohaterskiej Polki, która uratowała 2500 żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Prezentacja multimedialna jaką zobaczyli uczniowie opowiadała życiorys bohaterki ten przedwojenny związany z nauką i działalnością społeczną, ten bohaterski związany z latami okupacji, jak i powojenne losy, czasy komunizmu, które uniemożliwiły pani Irenie wyjazd do Izraela w celu odebrania Medalu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, czasy zapomnienia i przywrócenie pamięci o niej za sprawą czterech amerykańskich nastolatek.
Następnie uczniowie „przenieśli się” do mieszkania Ireny Sendlerowej, gdzie jako ponad 90-letnia staruszka spotkała się z amerykańskimi dziewczętami, które napisały o niej sztukę „Życie w słoiku”. Dziewczęta zadawały ważne pytania, a na koniec spotkania Irena Sendlerowa wygłosiła przesłanie do uczniów:
Trzecim elementem spotkania było wysłuchanie fragmentów książki Anny Czerwińskiej – Rydel pt.: „Listy w butelce”. Odczytane fragmenty dotyczyły sposobu ukrycia kartoteki z danymi uratowanych dzieci oraz pochodu sierot żydowskich z doktorem Korczakiem w celu stawienia się na Umschlagplatz.
Całemu wydarzeniu towarzyszyła wzmacniająca nastrój muzyka filmu „Lista Schiendlera”.
Uczniowie dowiedzieli się także ,jak pamięć bywa niesprawiedliwa – o Schiendlerze nakrecono film, który zdobył kilka Oskarów, o Sendlerowej, która uratowała dwukrotnie więcej ludzi – świat na wiele lat zapomniał.
Szkoła Podstawowa nr 8 to szkoła, która zlokalizowana jest na dawnym terenie tomaszowskiego getta, na co także zwrócono uwagę uczniom.
Wydarzenie przygotowały panie: Bogusława Stochmiałek i Aldona Bąk.
Napisz komentarz
Komentarze