W sieci wyłudzacze haseł działają na duża skalę. Nieznane maile, dziwne załączniki, wirusy, wiadomości od “przyjaciół”, którzy proszą o pieniądze - to wszystko są sposoby na pozyskanie haseł, dostępów do loginów i do bankowości elektronicznej, wyłudzanie pieniędzy. Jak zatem zabezpieczyć się przed oszustami i złodziejami w internecie?
Podstawą jest bezpieczne hasło. To wymóg m.in przy logowaniu się do kantorów internetowych, takich jak Walutomat.pl, które oferują wymiany walut i przelewy zagraniczne.
Nawet jeśli kantor bardzo dba o bezpieczeństwo, sam użytkownik także powinien się zabezpieczyć, ustawiając trudne, unikalne hasło do logowania i nie udostępniając go nikomu.
Jak zatem ustawić trudne hasło?
- Aby hasło miało nas dobrze zabezpieczać prawdopodobieństwo jego odgadnięcia musi być jak najmniejsze - mówią eksperci Walutomat.pl. - Przyjęło się, że hasło powinno mieć minimum 8 znaków, zawierać dużą i małą literę, cyfrę i znak specjalny. Nie zawsze jest to jednak najlepsze, gdyż kończymy często na dwóch skrajnościach – hasłach, które są tak bardzo skomplikowane i trudne do zapamiętania np. 4525%WG#@ lub hasłach, które są łatwe do przewidzenia i złamania np. Kasia1973!
Jak zatem ustawić hasło, które będzie trudne, a zarazem łatwe do zapamiętania?
Dobrym pomysłem jest stworzenie go z kilku połączonych jakimś znakiem specjalnym słów np. !Losowe!2!słowa!. Dzięki temu możemy stworzyć naprawdę długie hasło, a trudne do odgadnięcia przez włamywacza internetowego.
Wykonując transakcje internetowe, ale też choćby logując się do poczty mailowej, lub na ulubiony portal warto zadbać, by hasło było dobrze zabezpieczone, długie i w miarę możliwości unikatowe dla każdej strony.
Napisz komentarz
Komentarze