Cele Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Goals - SDGs), zostały opublikowane we wrześniu 2015 roku przez ONZ w ramach Agendy 2030, czyli globalnego planu na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dokument ten wyznaczył 17 celów (SDGs), których realizacja ma przyczynić się do budowy bardziej zrównoważonej przyszłości, a szczególnie do zniwelowania wszelkich nierówności społeczno-ekonomicznych, przy jednoczesnym rozwoju powiązanym z zachowaniem środowiska przyrodniczego w jak najlepszej kondycji i ograniczeniem negatywnych skutków zmian klimatu.
Inicjatywa Partnerstwa „Razem dla Środowiska” podjęta 15 września 2016 roku w Warszawie przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa wynika z przekonania że wdrożenie zrównoważonego rozwoju zależy od aktywnego zaangażowania zarówno sektora publicznego jak i prywatnego, a także tworzenia partnerstw z udziałem przedsiębiorstw, administracji publicznej, władz lokalnych, środowisk naukowych i organizacji pozarządowych – zgodnie z dokumentem końcowym „Przyszłość jakiej chcemy” Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zrównoważonego Rozwoju (Szczyt Ziemi 2012, Rio + 20). Deklarując gotowość: do podejmowania wspólnych działań na rzecz rozwijania Inicjatywy Partnerstwa; poszerzania wiedzy o zrównoważonym rozwoju oraz ochronie środowiska oraz propagowania idei zrównoważonego rozwoju Ceramika Paradyż przystąpiła do Partnerstwa.
Dbałość o środowisko jest wartością, która przyświeca Ceramice Paradyż od 29 lat na wszystkich etapach rozwoju. Płytki ceramiczne, jako produkty powstałe z surowców naturalnych w założeniu firmy nie mogą szkodzić środowisku i muszą być przyjazne zarówno dla użytkowników jak i środowiska. Te właściwości produktów Ceramiki Paradyż potwierdza m.in. deklaracja środowiskowa II typu przyznana w rezultacie niezależnych badań prowadzonych przez Instytut Techniki Budowlanej. Ceramika Paradyż od lat inwestuje w najnowsze technologie i innowacyjne rozwiązania produkcyjne, aby minimalizować oddziaływania na środowisko. Niedawno zainstalowane systemy do odzysku energii, zmniejszające zużycie energii i emisje do atmosfery to tylko nieliczne przykłady projektów zakończonych sukcesem.
Oprócz działań wynikających z wprowadzonego kilkanaście lat temu systemu zarządzania środowiskiem, Ceramika Paradyż realizuje liczne projekty z zakresu edukacji ekologicznej i angażuje lokalną społeczność do aktywności w zakresie ochrony środowiska. Niespełna tydzień temu Ceramika Paradyż zorganizowała akcję sadzenia drzew we współpracy z Nadleśnictwem Smardzewice, a w ubiegłym miesiącu była współinicjatorem pikniku ekologicznego „Nie truj – miej wpływ na środowisko” wraz z Urzędem Gminy Opoczno.
Przystąpienie do Partnerstwa jest kolejnym kamieniem milowym na naszej drodze do zrównoważonego rozwoju. Głęboko wierzę, że projekty realizowane w partnerstwie, jak i możliwość dzielenia się naszymi dobrymi praktykami i doświadczeniami z innymi firmami przyczynią się zwiększenia naszego pozytywnego wpływu na środowisko – mówi Teresa Aldea, Specjalistka ds. CSR Ceramiki Paradyż.
Napisz komentarz
Komentarze