Kotły CO, które goszczą w domach większości Polaków, to urządzenia zapuszczone i przestarzałe technologicznie. W dobie świadomego gospodarowania zasobami oraz ochrony środowiska naturalnego dąży się do tego, by czyste powietrze nie było traktowane jako luksus. Niestety wiele miast w Polsce, takich jak Wrocław, Kraków czy Rybnik, mogą poszczycić się mianem najbardziej zanieczyszczonych smogiem na świecie…
Kotły 5 klasy – urządzenia grzewcze najbliższej przyszłości
Najnowsze rozporządzenie z 2016 r. aktualizuje znane nam dotąd normy, dzięki którym dostępne na rynku kotły centralnego ogrzewania możemy podzielić na urządzenia 3, 4 i 5 klasy. Te, które nie mieszczą się do żadnej z grup to najpewniej kotły CO zasypowe, starej generacji, które palą nieefektywnie, a zatem szkodliwie dla środowiska. Jak poznać kocioł 5 klasy? Trzeba się posłużyć wskaźnikiem emisji zanieczyszczeń (pyłów, tlenków węgla, tlenków siarki, związków organicznych). Kotły CO 5 klasy posiadają bardzo niskie dopuszczalne wartości emisji, są zatem potencjalnie najmniej szkodliwe dla atmosfery. Generują mniej produktów spalania, a zatem nie przyczyniają się w takim stopniu do powstawania smogu jak kopciuchy, które niestety są wciąż na wyposażeniu około 80% Polaków.
Na zdjęciu: Nowoczesne Kotły 5 klasy - Bialek. Kliknij po więcej.
Spytacie – co ma do tego kocioł CO, skoro za zanieczyszczenia odpowiada węgiel – gdziekolwiek byśmy go nie wrzucili do spalania, szkodzi tak samo. To błędne rozumowanie. Pojawia się tutaj pojęcie efektywności spalania oraz kaloryczności paliwa. Nowoczesne kotły na ekogroszek zaprojektowane są w taki sposób, aby możliwie najbardziej przybliżyć proces spalania do całkowitego. Powstaje wówczas mniej popiołów i pyłów. Dodatkowo kotły 5 klasy wyposażone są w podajniki i zasobniki, które wraz ze sterownikiem stanowią automatyczny układ dozowania paliwa. Dzięki temu mechanizmowi kocioł CO sam wie, kiedy dodać opału by utrzymać dogodną dla nas temperaturę – spala się ekonomicznie i nie generuje nadmiernych pyłów. To jednak nie koniec.
Kolejnym pojęciem jest kaloryczność paliwa. Kotły na ekogroszek wykorzystują węgiel o małej granulacji, który podlega obróbce. Jest on wstępnie oczyszczony, a zatem minimalizuje się powstawanie popiołów i zwiększa sprawność spalania. Ekogroszek ma bardzo wysoką kaloryczność, co oznacza, że w nowoczesnych kotłach 5 klasy można wygenerować dużą ilość ciepła, spalając oszczędnie.
Fot. Kotły 5klasy - Ecodesign (www.Kotly-Bialek.pl)
Świadomy zakup kotła 5 klasy to klucz do zdrowego powietrza
Poprawa stanu środowiska naturalnego nie nastąpi samoistnie, trzeba to z przykrością stwierdzić. Jesteśmy czynnikiem, który w sposób bezpardonowy degraduje lokalny ekosystem, w tym powietrze. Mamy więc poniekąd obowiązek wymiany starych kotłów zasypowych, na oszczędne kotły 5 klasy. Dobra praktyka zaczyna się w naszych domach – spalając oszczędnie i efektywnie przyczyniamy się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery, dając wszystkim możliwość oddychania świeżym powietrzem.
Napisz komentarz
Komentarze