Obecność takich elementów może nie tylko przekładać się na złe samopoczucie, ale także obniżać walory smakowe wody. Z pomocą przychodzą dzbanki filtrujące, przy pomocy których można zauważalnie podnieść jakość wody, czyniąc ją lepszą nawet od tej butelkowanej.
Działanie dzbanków filtrujących
Sam dzbanek filtrujący nie należy do wielkich wydatków, jego cena zazwyczaj oscyluje pomiędzy 30 a 100 złotymi. Sam wybór jest dość szeroki – na https://www.agdmaster.com/ widnieje wiele egzemplarzy od najpopularniejszych producentów. W zależności od osobistych preferencji można zdecydować się na różne materiały (szkło, plastik), kolory czy rozmiary. Na jeden parametr powinno się jednak zwrócić szczególną uwagę – jest to cena oraz dostępność filtrów. Jak wiadomo, nie działają one bez końca, filtr taki, w zależności od intensywności jego użytkowania, utrzymuje się zazwyczaj od dwóch tygodni do miesiąca. Koszt takiego filtra nie jest specjalnie wysoki, lecz różni się zależnie od modelu. Można zdecydować się na różne, dodatkowe funkcje, które taki filtr oferuje. Popularne jest zmiękczanie wody i usuwanie chloru, lecz warto jest zainwestować także w polepszanie pH cieczy.
Jak prawidłowo używać dzbanka filtracyjnego?
Aby mieć pewność, że wewnątrz dzbanka nie rozwijają się żadne mikroorganizmy, powinno się nie pozostawiać w nim stojącej wody. Pozbawiony chloru płyn to dobre środowisko dla drobnoustrojów, dlatego przeznaczony jest do natychmiastowej konsumpcji. Odradza się też korzystanie ze zużytych filtrów – nie funkcjonują one już w prawidłowy sposób i mogą mieć negatywny wpływ na stan wody.
[reklama]
Napisz komentarz
Komentarze