Można powiedzieć, że smog to rodzaj sztucznej mgły, która utworzyła się w sposób nienaturalny, jako efekt działań człowieka oraz niesprzyjających okoliczności przyrody. Powstaje on na skutek wymieszania powietrza z zanieczyszczeniami i spalinami powstającymi w wyniku działalności człowieka. Smog to efekt m.in. nieodpowiedzialnego palenia słabej jakości węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w piecach. Za jego pojawienie się odpowiada również pogoda, klimat, ogólne uwarunkowania terenu czy coraz większa liczba samochodów na drogach.
Skutki smogu są o wiele bardziej dalekosiężne, niż się niektórym wydaje - ma on negatywny wpływ na nasze zdrowie, prowadząc między innymi do: wywołania chorób układu krwionośnego i serca, pojawienia się chorób nowotworowych, pojawienia się alergii oraz astmy, wywołania niewydolności oddechowej, obniżenia odporności całego organizmu.
- Od blisko czterech lat podejmujemy działania zmierzające do poprawy jakości powietrza w naszym mieście – mówi Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. - Nie tylko realizujemy zadania w ramach programu STOP SMOG, ale także współpracujemy z Instytutem Elektroenergetyki Politechniki Warszawskiej w zakresie rozwoju elektromobilności w Polsce. Natomiast wspólnie z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Częstochowskiej realizujemy projekt "Gmina Samowystarczalna Energetycznie”. Każdy z nas ma wpływ na to, czym oddychamy. Pamiętajmy o tym podejmując decyzję o sposobie ogrzewania naszego domu. Dbajmy o zdrowie swoje, najbliższych i wszystkich mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego – dodaje.
W jaki sposób Tomaszów Mazowiecki walczy o czyste powietrze?
- Do Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego trafiło 25 hybrydowych, ekologicznych autobusów w celu eliminacji emisji spalin.
- Miasto pozyskało dofinansowanie na wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ciepła. Środki są rozdysponowywane zgodnie z regulaminem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Zakład Gospodarki Ciepłowniczej zainstalował w Tomaszowie Mazowieckim ponad 40 sensorów jakości powietrza firmy Airly. Dane są dostępne na stronie internetowej www.airly.eu/map oraz w aplikacji mobilnej.
- Straż Miejska na bieżąco sprawdza, co jest przyczyną złej jakości powietrza na konkretnych ulicach.Strażnicy edukują też mieszkańców w zakresie poprawnego rozpalania ognia w piecach, a także pomagają zmierzyć wilgotność drewna (im mniejsza wilgotność, tym większa wydajność energetyczna).
- Miasto stara się o gazyfikację terenów, które do tej pory nie zostały objęte siecią.
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przyznaje osobom potrzebującym zasiłki celowe na zakup opału.
W jaki sposób rozpalać w piecu?
Warto wiedzieć, że odpowiednia technika palenia daje możliwość ograniczenia zadymienia, a także pozwala oszczędzić paliwo. Najlepsze efekty daje cykliczne rozpalanie od góry.
Masz pytania? Pracownicy Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Ochrony Środowiska są do Twojej dyspozycji (Urząd Miasta, budynek E, ul. Mościckiego 12, tel. tel. 44 724 23 11, wew. 242).
Napisz komentarz
Komentarze