W pierwszym roku życia niemowlę powinno potroić swoją masę urodzeniową i zwiększyć wzrost o połowę. Do śledzenia zmian służą specjalne wykresy – siatki centylowe. Aby odczytywane z nich wyniki były najbardziej wiarygodne, pomiarów najlepiej dokonywać co miesiąc – przez pierwsze 3 lata życia maluszka.
Siatki centylowe – o czym informują?
Siatki centylowe to graficzny sposób przedstawienia danych statystycznych dotyczących wzrostu, masy ciała i obwodu głowy. Zostały opracowane na podstawie średnich wymiarów dzieci w danej grupie wiekowej. Siatki różnią się w zależności od płci malucha, inne wartości obowiązują również w przypadku wcześniaków.
Jak z nich korzystać?
Siatki centylowe mają formę wykresu i składają się z osi:
- poziomej – na której zaznacza się wiek;
- pionowej – odpowiadającej określonym parametrom, np. wzrostowi lub masie ciała.
Na każdej siatce wykreślone są krzywe, które informują, jaki procent dzieci w danym wieku osiąga taką samą lub mniejszą wartość pomiaru. Linie te wyznaczają tzw. kanały centylowe.
Na początku należy dokładnie zważyć i zmierzyć malucha, a następnie nanieść dane na wykres i poprowadzić linię prostą biegnącą od zaznaczonych punktów. Miejsce przecięcia linii to uzyskany wynik.
Jak interpretować wyniki?
Za normy uważa się pomiary zawierające się w zakresie między 3. a 97. centylem. Jeżeli przykładowo wzrost malucha mieści się w 75. centylu, oznacza to, że 75% dzieci w jego wieku mierzy tyle samo lub mniej, natomiast 25% – tyle samo lub więcej. Jeśli natomiast masa ciała sytuuje się w 10. centylu, wynika z tego, że 10% rówieśników waży tyle samo lub mniej, a 90% ma wagę taką samą lub większą.
Kiedy wynik powinien niepokoić?
Regularne korzystanie z siatek centylowych pozwala ocenić prawidłowość rozwoju dziecka. Niepokój powinny wzbudzić:
- wyniki poniżej 3. centyla,
- wyniki powyżej 97. centyla,
- nagłe i znaczne zmiany kanału centylowego.
W takich przypadkach nieodzowna będzie konsultacja z pediatrą. W razie potrzeby lekarz skieruje maluszka do innego specjalisty, np. dietetyka lub endokrynologa.
Napisz komentarz
Komentarze