Na czterech kołach
Na pocżątek komunikacja. Do Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego trafiło pod koniec ubiegłej kadencji 25 hybrydowych, ekologicznych autobusów w celu eliminacji emisji spalin. Wprowadzono też bezpłatną komunikację. Według przeprowadzonych badań z autobusów korzysta teraz o 60% więcej osób. To jednak nie koniec, bo Marcin Witko zapowiada w kolejnym roku zakup już typowo elektrycznych pojazdów.
Po wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji miejskiej i nowego rozkładu jazdy, Miejski Zakład Komunikacyjny wykonuje 773 kursy (wzrost o 40,6 proc.) w dniu powszednim (nauki szkolnej), 375 kursów w soboty (wzrost o 30,7 proc.) i 323 kursy w niedziele (wzrost o 56,8 proc). Miesięcznie pojazdy komunikacji miejskiej wykonują blisko 200 tys. kilometrów.
W maju 2018 r. w Tomaszowie Mazowieckim firma Public Transport Consulting przeprowadziła kompleksowe badania marketingowe wielkości popytu na usługi przewozowe, które objęły wszystkie kursy na każdej linii. Wynika z nich, że w dniu powszednim najwięcej pasażerów przewieziono na linii nr 8 (3 087 osób dziennie). Kolejną, pod względem wielkości przewozów, okazała się linia nr 4 (2 770 osób dziennie). Najmniejszą liczbę pasażerów zanotowano na większości linii podmiejskich (od 75 do 222 pasażerów).
W stosunku do 2017 roku średniomiesięczna liczba pasażerów tomaszowskiej komunikacji miejskiej wzrosła aż o 195 558 osób, tj. o 56,8 proc. - w granicach miasta o 193 952 osoby (69,2 proc.), natomiast na obszarze podmiejskim o 1 606 osób (2,5 proc.).
W skali przeciętnego miesiąca popyt na usługi tomaszowskiej komunikacji miejskiej ukształtował się na poziomie 472 903 pasażerów, co daje prawie 6 mln osób rocznie.
Krok w kierunku ograniczenia liczby samochodów na naszych ulicach został zrobiony. Pora na zamianę przyzwyczajeń i poszukanie odpowiedzi na pytanie, czy na pewno zawsze musimy korzystać z własnego samochodu, skoro przystanek znajdują się tuż za naszym oknem. Tym bardziej, że Tomaszów jest na tyle małym miastem, że z jednego jego końca na drugi można w tempie spacerowym przejść w 40 minut (sprawdzone przez naszą redakcję)
Przeciwko "kopciuchom"
Miasto pozyskało dofinansowanie na wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ciepła. Środki są rozdysponowywane zgodnie z regulaminem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotychczas wpłynęły 662 wnioski. Łącznie rozdysponowano 1 354 014,56 zł. Najchętniej decydowano się na montaż instalacji gazowej. Przyłączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej zadeklarowało jedynie 27 mieszkańców. Władze miasta podkreślają, że otrzymaliśmy na ten cel najwyższą dotacje w woj. łódzkim.
Wsparcie w wysokości 4,915 mln zł. Dzięki temu mieszkańcy naszego miasta będą mogli otrzymać dofinansowanie wymiany pieców w wysokości 40% kosztów kwalifikowanych.
Pilotażowy monitoring
Zakład Gospodarki Ciepłowniczej zainstalował w Tomaszowie Mazowieckim ponad 40 sensorów jakości powietrza firmy Airly. Dane są dostępne na stronie internetowej www.airly.eu/map oraz w aplikacji mobilnej. Starają się również o dofinansowanie na rozwój sieci ciepłowniczej. Wedlug zapewnień rzeczniczki Prezydenta, Joanny Budny, złożono już w tym temacie wnioski.
Po nowym roku prowadzona będzie „ekoinwentaryzacja miasta”, żeby dokładnie zdiagnozować problem i namierzyć najbardziej newralgiczne miejsca – co pozwoli na podjęcie kolejnych działań.
Napisz komentarz
Komentarze