Krajowy rejestr długów: kto może nas tam umieścić?
Firmy windykacyjne, gminy oraz różnego rodzaju firmy to jednostki posiadające prawo do umieszczania w krajowym rejestrze długów informacji o osobach zalegających z zapłatą. Można się tam znaleźć, gdy zostaną spełnione następujące warunki:
-
dług jest przeterminowany ( o co najmniej 60 dni)
-
dług nie może być niższy niż:
-
200 złotych (w przypadku konsumenta)
-
500 złotych (w przypadku firm).
Dodatkowym warunkiem jest to, by dłużnik został poinformowany o zamiarze wpisania go do rejestrów. Można go powiadomić w dwojaki sposób: informacją przekazaną do rąk własnych bądź listownie (list polecony). Ale uwaga – w przypadku, gdy do KRD chce nas zgłosić osoba fizyczna – proces jest znacznie prostszy – wszystko, czego potrzeba to wyrok sądu który potwierdza istnienie roszczenia. Z tego powodu tym bardziej warto wiedzieć jak można sprawdzić, czy jest się w krajowym rejestrze dłużników.
Krajowy rejestr długów: jak sprawdzić?
Raz na pół roku przysługuje każdemu obywatelowi RP prawo do sprawdzenia raportu na swój temat – bezpłatne. Każde dodatkowe sprawdzenie jest już odpłatne (3 zł). Po uzyskaniu raportu z rejestru zyskasz wiedzę na temat tego czy jesteś dopisany do bazy danych dłużników. Co więcej, będziesz też dzięki temu wiedzieć kto Cię do tej listy dopisał i na jakiej podstawie. W raporcie znajduje się także notka na temat wysokości Twoich zobowiązań.
Warto też zajrzeć na https://www.banksecrets.eu/lv/, aby zdobyć więcej wiedzy na ten i pokrewne tematy i zadbać o swoją przyszłość finansową – świadomie, rezolutnie i w naprawdę mądry, właściwy sposób.
Powiązane artykuły:
https://ekutno.pl/pl/642_materialy_partnera/39186_kiedy_op_aca_si_zak_adanie_karty_debetowej.html
https://www.zvami.tv/wiadomosci/s/3635,pozyczki-dla-zadluzonych-wady-i-zalety
Napisz komentarz
Komentarze