Czym jest udar
Przede wszystkim należy podkreślić, że udar mózgu jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Dlatego osobę, u której podejrzewa się udar należy jak najszybciej przetransportowana do szpitala. Oczywiście najlepiej aby była to placówka wyspecjalizowana. Do niedawna jeszcze uznawano, że najważniejsze, aby pacjent trafił do lecznicy w przeciągu trzech godzin, obecnie ten czas określa się na 4,5 godziny. Daje to duże szansę na udrożnienie zatkanego naczynia i uniknięcie poważnych powikłań.
Z udarem mamy do czynienia, kiedy dochodzi do "zatkania" naczynia krwionośnego, przez co pewien obszar naszego mózgu pozbawiony zostaje krążenia krwi, a wraz z nią dopływu tlenu i składników odżywczych. Stąd nazwa udar niedokrwienny. Neurolodzy wyjaśniają, że komórki nerwowe bez dopływu tlenu potrafią pracować zaledwie przez kilka sekund, po tym czasie nie są już w stanie wykonywać swoich zadań. Wówczas pojawiają się zaburzenia neurologiczne. Są one różnorodne a rodzaj objawów zależy od miejsca, w którym doszło do niedokrwienia.
Najczęstsze objawy udaru mózgu to m.in. : nagłe uczucie drętwienia twarzy lub kończyn; osłabienie mięśni twarzy (opadnięcie kącika ust); trudności z wypowiadaniem słów lub rozumieniem mowy; nagłe pogorszenie widzenia; trudności w chodzeniu, zawroty; nagły ostry ból głowy; trudności w orientacji; zaburzenia świadomości czy utrata przytomności
Przy udarze mózgu najczęściej dochodzi do zatkania środkowej tętnicy po jednej ze stron, co powoduje drętwienie i niemożność poruszania ręką po stronie przeciwnej (niedowład, porażenie) i zaburzenia mowy (afazja).
Istotnym jest, że już po upływie kilku minut komórki nerwowe zaczynają obumierać. Na szczęście proces ten nie obejmuje od razu całego obszaru niedokrwienia. Dlatego właśnie kluczowy w przypadku leczenia udaru jest czas. Im szybciej przywrócone zostaje krążenie w niedokrwionym obszarze, tym więcej komórek ma szansę przeżyć i tym mniejsze będą trwałe konsekwencje udaru.
Udary mózgu zajmują trzecie miejsce wśród przyczyn zgonów i są główną przyczną niesprawności osób po 40 roku życia. Niestety 30% udarów zarejestrowanych w Polsce kończy się śmiercią pacjentów w pierwszym roku po ich wystąpieniu.
Skala potrzeb
Szacuje się, że w skali roku liczba udarów w całej Polsce sięga około 90-100 tysięcy. W związku z tym wydaje się zasadne pytanie ile udarów notujemy wśród mieszkańców powiatu tomaszowskiego?
Napisz komentarz
Komentarze