Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 01:35
Reklama
Reklama

Udar będziemy leczyć też w Tomaszowie

Doktor Jarosław Dębiec, ordynator oddziału neurologii w Tomaszowskim Centrum Zdrowia od lat zabiega o stworzenie w naszym mieście możliwości i odpowiednich warunków dla ratowania osób dotkniętych udarami. Podkreśla, że liczy się tutaj czas reakcji a transport pacjentów do placówek medycznych poza powiat tomaszowski go znaczenie wydłuża. Kluczowe są pierwsze 4,5 godziny. Niemal każdego dnia do szpitala trafia pacjent z udarem. Ale obszar działania może być znacznie szerszy. Zdaniem ordynatora pododdział udarowy w TCZ będzie prawdopodobnie obsługiwał pacjentów z całej "ściany wschodniej" województwa łódzkiego.

Czym jest udar

Przede wszystkim należy podkreślić, że udar mózgu jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Dlatego osobę, u której podejrzewa się udar należy jak najszybciej przetransportowana do szpitala. Oczywiście najlepiej aby była to placówka wyspecjalizowana. Do niedawna jeszcze uznawano, że najważniejsze, aby pacjent trafił do lecznicy w przeciągu trzech godzin, obecnie ten czas określa się na 4,5 godziny. Daje to duże szansę na udrożnienie zatkanego naczynia i uniknięcie poważnych powikłań.

Z udarem mamy do czynienia, kiedy dochodzi do "zatkania" naczynia krwionośnego, przez co pewien obszar naszego mózgu pozbawiony zostaje krążenia krwi, a wraz z nią dopływu tlenu i składników odżywczych. Stąd nazwa udar niedokrwienny. Neurolodzy wyjaśniają, że komórki nerwowe bez dopływu tlenu potrafią pracować zaledwie przez kilka sekund, po tym czasie nie są już w stanie wykonywać swoich zadań. Wówczas pojawiają się zaburzenia neurologiczne. Są one różnorodne a  rodzaj objawów zależy od miejsca, w którym doszło do niedokrwienia.  

Najczęstsze objawy udaru mózgu to m.in. : nagłe uczucie drętwienia twarzy lub kończyn; osłabienie mięśni twarzy (opadnięcie kącika ust); trudności z wypowiadaniem słów lub rozumieniem mowy; nagłe pogorszenie widzenia; trudności w chodzeniu, zawroty;  nagły ostry ból głowy; trudności w orientacji; zaburzenia świadomości czy utrata przytomności

Przy udarze mózgu najczęściej dochodzi do zatkania środkowej tętnicy po jednej ze stron, co powoduje drętwienie i niemożność poruszania ręką po stronie przeciwnej (niedowład, porażenie) i zaburzenia mowy (afazja).

Istotnym jest, że już po upływie kilku minut komórki nerwowe zaczynają obumierać. Na szczęście proces ten nie obejmuje od razu całego obszaru niedokrwienia. Dlatego właśnie kluczowy w przypadku leczenia udaru jest czas. Im szybciej przywrócone zostaje krążenie w niedokrwionym obszarze, tym więcej komórek ma szansę przeżyć i tym mniejsze będą trwałe konsekwencje udaru.

Udary mózgu zajmują trzecie miejsce wśród przyczyn zgonów i są główną przyczną niesprawności osób po 40 roku życia. Niestety 30% udarów zarejestrowanych w Polsce kończy się śmiercią pacjentów w pierwszym roku po ich wystąpieniu. 

 

 

 

 

 

Skala potrzeb

Szacuje się, że w skali roku liczba udarów w całej Polsce sięga około 90-100 tysięcy. W związku z tym wydaje się zasadne pytanie ile udarów notujemy wśród mieszkańców powiatu tomaszowskiego?



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

BYły pacjent tego horrrory 30.12.2021 23:37
Leżałem trochę na neurologii w Tomaszowie. I horror. Niektóre pielęgniarki (nie wszystkie) tak chamskie, ordynarnem wydzierające się na pacjentów. Wcześniej lezałem na neurologii w Piotrkowie Trybunalskim, a potem na rehabilitacji neiutrologicznew PIotrkowie. W Tomaszowie znalazłem się z powodu zarażenia covidem. W PIOtrkowie nikt nie podnosił głosu na pacjentów. Taka pani T. (imię,, nie nazwisko) ze szpitala w Tomaszowie mazowwieckim, gdyby pracowała w prywatnej służbie zdrowia za wydzieranie się na pacjentów wyleciałaby z hukiem na zbity pysk!

emerytka 31.12.2021 09:34
Pacjent to balast! dla tychże zarabiających krocie w dobie pandemii.

Ajdejano 06.03.2019 15:30
Do Basi i Cito: 100 % racji. Już raz zostałem przez Admina pogoniony z tego tematu i teraz muszę uważać; już nie mogę tak bezpośrednio pisać o "sukcesach" tego tego oddziału szpitalnego i tego ordynatora. Ale wasze wpisy mnie w tym wyręczyły.

Cito 22.02.2019 11:30
W PRAKTYCE WIADOMO JAK TO BEDZIE WYGLADAŁO. PACJENCI BEDA TRAFIALI NA SZPITALNY ODDZIAL RATUNKOWY OCZYWISCE MIEJSC NIE BEDZIE NA NEUROLOGII. DALSZE LECZNIE I KONTROLNE BADANIA BEDA WYKONYWANE NA SORZE A W EFEKCIE BEDZIE JUZ ZA POZNO. PACJENCI BEDA LEZELI PO 12-15 GODZIN PO CZYM ZOSTANA PRZYJECI NA ODDZIAL ALE TYLKO BEDZIE PROWADZONE LECZENIE ZACHOWAWCZE. NIE ZYCZE NIKOMU ZNALEZENIA SIE W TAKIEJ SYTUACJI, ALE NESTETY DRODZY MIESZKANCY POWIATU TOMASZOWSKIEGO I INNYCH POWIATOW TAK BEDZIE.

Syn zmarłego po udarze 07.04.2019 02:31
Ale to jest jakiś żal ogólnie do systemu w Polsce, czy konkretnie do naszego szpitala? Mają nie otwierać udarowego pododdziału? Masz jakąś propozycje gdy ludzie na to chorują?

Basia 20.02.2019 21:14
Wielkie halo. Muszą uruchomić pododdział i robić trombolizy bo taki jest wymóg NFZ inaczej by im kontrakt zabrali i zamknęli oddział. Robią sensację tam gdzie jej nie powinno być!!!

. 07.04.2019 02:37
dlaczego halo? Zwykła informacja o nowej inwestycji, poszerzona o wyjaśnienie czym jest udar. Prostym językiem dla większości która z tym się - jeszcze, a oby nigdy - nie zetknęła. W zasadzie decyduje pierwsze pół godziny. Boże, życie z takimi gniotami, niezadowolonymi w zasadzie ze wszystkiego, musi być koszmarne. Dobrze, że nie jesteś moją babą czy kimś z bliskiej rodziny.

. 20.02.2019 19:33
Bardzo ciekawy tekst. Mnóstwo osób na to schodzi.

ciekawski 20.02.2019 06:43
A kto będzie się zajmował leczeniem wewnątrznaczyniowym?

ktoś w temacie 19.02.2019 16:39
Chętnie podzielę się własnym doświadczeniem odnośnie "leczenia" udarów w tomaszowskim szpitalu, chcecie?

Avanti 19.02.2019 17:28
chcemy!:-)

M. Kukliński 19.02.2019 12:36
Mariusz znów czepiasz się poprzednich władz powiatu piszac glupoty. Nie było żadnych pieniędzy w budżecie województwa, które mogliśmy pozyskać na ten cel. Pisz ale nie kłam. Pozdrawiam M. Kukliński

Silv 19.02.2019 20:42
A dlaczego nie było ? Czy budżet ustala się bez żadnych konsultacji ? Ktoś pisał w tej sprawie w ogóle ? Może poda Pan jakie i kiedy do kogo kierował Pan pisma w sprawie pozyskania pieniędzy ?

Tomasz 20.02.2019 01:13
Województwo ma swój budżet i na pewno nie konsultuje go ze starostą tomaszowskim. Weź człowieku trochę się doucz i poczytaj to i owo.

Opinie
Rząd nie dostrzega systemowej luki - a mógłby zyskać ponad miliard złotych z podatków i uchronić Polaków przed szeregiem zagrożeń. Teraz tracą wszyscy - państwo i konsumenci – alarmuje WEI w nowym raporcie Rząd planuje na 2025 rok rekordowy deficyt w finansach publicznych. Szukając dodatkowych źródeł i oszczędności, władze ignorują zjawisko, o którym od kilku lat alarmują eksperci – szarą strefę na rynku kasyn online. Tylko w zeszłym roku obrót na nielegalnych witrynach hazardowych oferujących kasyna online wyniósł prawie 26 mld zł, pieniądze Polaków trafiły do firm zarejestrowanych w rajach podatkowych, m.in. Curacao oraz na Malcie – podaje WEI w raporcie.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:47 Ruszyło głosowanie na Samochodową Premierę Roku OTOMOTO. Wybierz faworyta i wygraj 20 000 zł W ramach konkursu TYTANI OTOMOTO 2024/2025 pojawia się nowa kategoria - Samochodowa Premiera Roku OTOMOTO. To jedyna kategoria, w której zwycięzcę wybiorą fani motoryzacji w otwartym plebiscycie. Za udział w głosowaniu mogą zdobyć nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych. Głos można oddać do końca stycznia 2025 r. za pośrednictwem strony konkursowej w serwisie OTOMOTO News.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:19 Od 30 lat na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków 14 grudnia 1994 roku Sejm RP zdecydował o powstaniu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) – instytucji, która stoi na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków. Od początku działania BFG jest gotowy, by – jeśli zajdzie taka konieczność – wypłacić klientom banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej środki do ustawowego limitu gwarancji, który od 2010 roku wynosi równowartość w złotych 100 tys. euro.Data dodania artykułu: 16.12.2024 11:54
Reklama
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Helios zaprasza na Maraton Sylwestrowy  Jak co roku kino Helios zaprasza na nietuzinkowego sylwestra w filmowych klimatach. Tym razem oprócz gwiazd kina, będą nas bawić również giganci muzyki. W zależności od zestawu na który się zdecydujemy, na wielkim ekranie zobaczymy Nicole Kidman, Antonio Banderas’a, a potem jeszcze Celeste Dalla Porta i Gary’ego Oldman’a lub Robbie’go Williams’a we własnej osobie oraz Boba Dylana, zagranego przez Timothée Chalamet’aW zestawie pierwszym, na początek w doskonały nastrój wprowadzi nas ROBBIE WILLIAMS, czyli prawdziwa „sceniczna małpa”. Ten film to porywający, niebanalny portret zwykłego brytyjskiego chłopaka, który podbił świat rozrywki najpierw w zespole Take That, a potem w karierze solowej. Po przerwie na powitanie Nowego Roku, jego miejsce zajmie Timothée Chalamet, który wcielił się w rolę wielkiego Boba Dylana! Gwarantujemy, że nie zabraknie doskonałej muzyki, wspaniałych emocji, zabawy i dobrego smaku, a to wszystko w niepowtarzalnej kinowej atmosferze. swoich pasażerów do ich domu…Z kolei w zmysłowym zestawie drugim gwarantujemy zabawę w towarzystwie zniewalająco pięknych kobiet i nie mniej przystojnych mężczyzn, ich nieposkromionych żądz i romansów. Na początek Nicole Kidman w filmie „BABYGIRL”, a po przerwie na noworoczny toast, również przedpremierowo film mistrza Paolo Sorrentino, „BOGINI PARTENOPE”. Będzie energetycznie, romantycznie, ale przede wszystkim bardzo zmysłowo... Wszystko to w niepowtarzalnej kinowej atmosferzeCałość dopełni skromny sylwestrowy poczęstunek przygotowany przez Puchatek obiady na dowóz oraz lampka szampana o północy.Bilety na Sylwestrową odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe dostępne są na stronie: www.helios.pl, w kasach kin Helios w całej Polsce oraz w aplikacji mobilnej. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Do zobaczenia na nocnych seansach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama