Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:17
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Udar będziemy leczyć też w Tomaszowie

Doktor Jarosław Dębiec, ordynator oddziału neurologii w Tomaszowskim Centrum Zdrowia od lat zabiega o stworzenie w naszym mieście możliwości i odpowiednich warunków dla ratowania osób dotkniętych udarami. Podkreśla, że liczy się tutaj czas reakcji a transport pacjentów do placówek medycznych poza powiat tomaszowski go znaczenie wydłuża. Kluczowe są pierwsze 4,5 godziny. Niemal każdego dnia do szpitala trafia pacjent z udarem. Ale obszar działania może być znacznie szerszy. Zdaniem ordynatora pododdział udarowy w TCZ będzie prawdopodobnie obsługiwał pacjentów z całej "ściany wschodniej" województwa łódzkiego.

Czym jest udar

Przede wszystkim należy podkreślić, że udar mózgu jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Dlatego osobę, u której podejrzewa się udar należy jak najszybciej przetransportowana do szpitala. Oczywiście najlepiej aby była to placówka wyspecjalizowana. Do niedawna jeszcze uznawano, że najważniejsze, aby pacjent trafił do lecznicy w przeciągu trzech godzin, obecnie ten czas określa się na 4,5 godziny. Daje to duże szansę na udrożnienie zatkanego naczynia i uniknięcie poważnych powikłań.

Z udarem mamy do czynienia, kiedy dochodzi do "zatkania" naczynia krwionośnego, przez co pewien obszar naszego mózgu pozbawiony zostaje krążenia krwi, a wraz z nią dopływu tlenu i składników odżywczych. Stąd nazwa udar niedokrwienny. Neurolodzy wyjaśniają, że komórki nerwowe bez dopływu tlenu potrafią pracować zaledwie przez kilka sekund, po tym czasie nie są już w stanie wykonywać swoich zadań. Wówczas pojawiają się zaburzenia neurologiczne. Są one różnorodne a  rodzaj objawów zależy od miejsca, w którym doszło do niedokrwienia.  

Najczęstsze objawy udaru mózgu to m.in. : nagłe uczucie drętwienia twarzy lub kończyn; osłabienie mięśni twarzy (opadnięcie kącika ust); trudności z wypowiadaniem słów lub rozumieniem mowy; nagłe pogorszenie widzenia; trudności w chodzeniu, zawroty;  nagły ostry ból głowy; trudności w orientacji; zaburzenia świadomości czy utrata przytomności

Przy udarze mózgu najczęściej dochodzi do zatkania środkowej tętnicy po jednej ze stron, co powoduje drętwienie i niemożność poruszania ręką po stronie przeciwnej (niedowład, porażenie) i zaburzenia mowy (afazja).

Istotnym jest, że już po upływie kilku minut komórki nerwowe zaczynają obumierać. Na szczęście proces ten nie obejmuje od razu całego obszaru niedokrwienia. Dlatego właśnie kluczowy w przypadku leczenia udaru jest czas. Im szybciej przywrócone zostaje krążenie w niedokrwionym obszarze, tym więcej komórek ma szansę przeżyć i tym mniejsze będą trwałe konsekwencje udaru.

Udary mózgu zajmują trzecie miejsce wśród przyczyn zgonów i są główną przyczną niesprawności osób po 40 roku życia. Niestety 30% udarów zarejestrowanych w Polsce kończy się śmiercią pacjentów w pierwszym roku po ich wystąpieniu. 

 

 

 

 

 

Skala potrzeb

Szacuje się, że w skali roku liczba udarów w całej Polsce sięga około 90-100 tysięcy. W związku z tym wydaje się zasadne pytanie ile udarów notujemy wśród mieszkańców powiatu tomaszowskiego?



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
BYły pacjent tego horrrory 30.12.2021 23:37
Leżałem trochę na neurologii w Tomaszowie. I horror. Niektóre pielęgniarki (nie wszystkie) tak chamskie, ordynarnem wydzierające się na pacjentów. Wcześniej lezałem na neurologii w Piotrkowie Trybunalskim, a potem na rehabilitacji neiutrologicznew PIotrkowie. W Tomaszowie znalazłem się z powodu zarażenia covidem. W PIOtrkowie nikt nie podnosił głosu na pacjentów. Taka pani T. (imię,, nie nazwisko) ze szpitala w Tomaszowie mazowwieckim, gdyby pracowała w prywatnej służbie zdrowia za wydzieranie się na pacjentów wyleciałaby z hukiem na zbity pysk!

emerytka 31.12.2021 09:34
Pacjent to balast! dla tychże zarabiających krocie w dobie pandemii.

Ajdejano 06.03.2019 15:30
Do Basi i Cito: 100 % racji. Już raz zostałem przez Admina pogoniony z tego tematu i teraz muszę uważać; już nie mogę tak bezpośrednio pisać o "sukcesach" tego tego oddziału szpitalnego i tego ordynatora. Ale wasze wpisy mnie w tym wyręczyły.

Cito 22.02.2019 11:30
W PRAKTYCE WIADOMO JAK TO BEDZIE WYGLADAŁO. PACJENCI BEDA TRAFIALI NA SZPITALNY ODDZIAL RATUNKOWY OCZYWISCE MIEJSC NIE BEDZIE NA NEUROLOGII. DALSZE LECZNIE I KONTROLNE BADANIA BEDA WYKONYWANE NA SORZE A W EFEKCIE BEDZIE JUZ ZA POZNO. PACJENCI BEDA LEZELI PO 12-15 GODZIN PO CZYM ZOSTANA PRZYJECI NA ODDZIAL ALE TYLKO BEDZIE PROWADZONE LECZENIE ZACHOWAWCZE. NIE ZYCZE NIKOMU ZNALEZENIA SIE W TAKIEJ SYTUACJI, ALE NESTETY DRODZY MIESZKANCY POWIATU TOMASZOWSKIEGO I INNYCH POWIATOW TAK BEDZIE.

Syn zmarłego po udarze 07.04.2019 02:31
Ale to jest jakiś żal ogólnie do systemu w Polsce, czy konkretnie do naszego szpitala? Mają nie otwierać udarowego pododdziału? Masz jakąś propozycje gdy ludzie na to chorują?

Basia 20.02.2019 21:14
Wielkie halo. Muszą uruchomić pododdział i robić trombolizy bo taki jest wymóg NFZ inaczej by im kontrakt zabrali i zamknęli oddział. Robią sensację tam gdzie jej nie powinno być!!!

. 07.04.2019 02:37
dlaczego halo? Zwykła informacja o nowej inwestycji, poszerzona o wyjaśnienie czym jest udar. Prostym językiem dla większości która z tym się - jeszcze, a oby nigdy - nie zetknęła. W zasadzie decyduje pierwsze pół godziny. Boże, życie z takimi gniotami, niezadowolonymi w zasadzie ze wszystkiego, musi być koszmarne. Dobrze, że nie jesteś moją babą czy kimś z bliskiej rodziny.

. 20.02.2019 19:33
Bardzo ciekawy tekst. Mnóstwo osób na to schodzi.

ciekawski 20.02.2019 06:43
A kto będzie się zajmował leczeniem wewnątrznaczyniowym?

ktoś w temacie 19.02.2019 16:39
Chętnie podzielę się własnym doświadczeniem odnośnie "leczenia" udarów w tomaszowskim szpitalu, chcecie?

Avanti 19.02.2019 17:28
chcemy!:-)

M. Kukliński 19.02.2019 12:36
Mariusz znów czepiasz się poprzednich władz powiatu piszac glupoty. Nie było żadnych pieniędzy w budżecie województwa, które mogliśmy pozyskać na ten cel. Pisz ale nie kłam. Pozdrawiam M. Kukliński

Silv 19.02.2019 20:42
A dlaczego nie było ? Czy budżet ustala się bez żadnych konsultacji ? Ktoś pisał w tej sprawie w ogóle ? Może poda Pan jakie i kiedy do kogo kierował Pan pisma w sprawie pozyskania pieniędzy ?

Tomasz 20.02.2019 01:13
Województwo ma swój budżet i na pewno nie konsultuje go ze starostą tomaszowskim. Weź człowieku trochę się doucz i poczytaj to i owo.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama