Jakie miejsce wybrać do uprawy?
Lilie drzewiaste wymagają osłoniętego od wiatru, słonecznego stanowiska. Posadzone w cieniu rosną niezbyt intensywnie i słabo kwitną. Bardzo ważne jest także to, aby nie były narażone na silne podmuchy wiatru, ponieważ ich wysokie pędy mogą zostać połamane. Jeśli chodzi o podłoże, to lilie drzewiaste nie są zbyt wymagające pod tym względem. Najlepiej jednak rosną w glebie żyznej, dobrze przepuszczającej wodę o dużej zawartości próchnicy. Ziemia pod ich uprawę powinna być umiarkowanie wilgotna o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Należy dobrze przemyśleć wybór miejsca pod uprawę Iili drzewiastych w swoim ogrodzie, ponieważ mogą rosnąć na tym samym miejscu nawet przez 6-7 lat.
Kiedy i jak sadzić?
Lilie drzewiaste możemy sadzić wczesną wiosną, czyli w kwietniu i maju oraz jesienią – we wrześniu i październiku. Cebule umieszczamy w ziemi na głębokości równej trzykrotności ich wysokości. Należy zachować 50-70 cm, w zależności od odmiany, odstępu pomiędzy poszczególnymi roślinami. Lilie kwitną już w 2 roku uprawy, jednak pełnię swojej urody osiągają dopiero po 3-4 latach od posadzenia.
Jakie rośliny najlepiej sadzić w sąsiedztwie
Wybierając miejsce dla lilii drzewiastych w swoim ogrodzie, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, że niektóre odmiany osiągają nawet 2,5 m wysokości. Lepiej zatem sadzić je z tyłu rabat, aby nie zasłaniały mniejszych roślin. Doskonale nadają się zatem do tworzenia drugiego planu rabat z nieco niższymi roślinami bylinowymi. Doskonały efekt osiągniemy, sadząc przed liliami drzewiastymi m.in. liliowce, wyższe odmiany funkii, floksy, astry krzaczaste oraz trawy ozdobne. Dobrze sprawdzą się również jako tło dla szałwii omączonej oraz dalii. Korzyścią z takiego sąsiedztwa jest także to, że rośliny rosnące z przodu rabaty zasłonią dolne części pędów lilii drzewiastych, eksponując ich kwiaty. To rozwiązanie będzie praktyczne także wtedy, kiedy zdecydujemy się wykorzystać je na kwiat cięty. Nieco niższe byliny zasłonią wówczas pozostałe nagie pędy.
Jak prawidłowo pielęgnować?
Ze względu na to, że pędy lilii drzewiastych są wysokie i wiotkie, a muszą utrzymać obfite kwiatostany, należy zapewnić im odpowiednie podpory, aby nie połamały ich podmuchy wiatru. Bardzo ważne jest także systematyczne usuwanie chwastów z ich otoczenia, uważając przy tym, aby nie uszkodzić płytko znajdujących się pod ziemią cebul. Lilie drzewiaste intensywnie rosną i obficie kwitną, dlatego należy systematycznie, co dwa tygodnie dostarczać im składników odżywczych za pomocą wieloskładnikowych nawozów mineralnych. Podczas dłuższych okresów bezdeszczowych rośliny te wymagają także intensywnego podlewania. Woda nie może jednak zalegać w podłożu. Cebule lilii drzewiastych najbardziej intensywnie rosną podczas kwitnienia i bezpośrednio po nim. Należy usuwać przekwitłe kwiatostany, ale nie wycinać całych pędów. Możemy się ich pozbyć dopiero wtedy, kiedy same zaschną i dadzą się łatwo wyciągnąć z ziemi. Dzięki temu cebule zostaną dobrze odżywione niezbędnymi składnikami odżywczymi.
Jak rozmnażać lilie drzewiaste?
Lilie drzewiaste możemy rozmnażać włącznie przez cebulki, ponieważ tylko wówczas młode rośliny zachowają cechy odmiany rośliny matecznej. Najlepszym momentem na pozyskanie nowych roślin jest przesadzanie. Wówczas po wykopaniu cebul z gruntu, delikatnie oddzielamy cebulki przybyszowe, po czym możemy je od razu umieścić w gruncie na nowym miejscu. Należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu ich na zimę warstwą ściółki. Pozyskane w ten sposób młode rośliny zakwitną w 2 lub 3 roku uprawy. Więcej o liliach drzewiastych dowiesz się tutaj:
https://budujesz.info/artykul/lilie-drzewiaste-opis-sadzenie-uprawa-odmiany-i-wymagania,1486.html
Napisz komentarz
Komentarze