Nawożenie organiczne
W uprawie warzyw bardzo duże znaczenie ma nawożenie substancjami organicznymi. Dzięki niemu zwiększa się zawartość próchnicy w glebie, a także poprawiają jej właściwości fizyczne i chemiczne. Dzięki większej zawartości próchnicy, podłoże jest bardziej przewiewne i przepuszczalne, a co za tym idzie poprawia się jego żyzność i pojemność wodna. Główne nawozy organiczne to: obornik, gnojówka, kompost oraz nawozy zielone.
Obornik to mieszanka odchodów zwierzęcych w formie przefermentowanej. Jest źródłem zarówno substancji organicznych oraz składników pokarmowych. Zawiera także dużo wody, jej poziom jest zmienny, ale oscyluje w granicach 75 %. Dawka obornika powinna być dostosowana do wymagań uprawianych warzyw oraz właściwości gleby. W przypadku gleb lekkich najlepiej stosować mniejsze dawki, ale w krótszych odstępach czasu, ponieważ na nich obornik szybciej się rozkłada. Z kolei gleby zwięzłe potrzebują większych ilości, ale rzadziej dostarczanych. Zaraz po rozłożeniu obornik musi być dobrze wymieszany z glebą. Najlepiej stosować go dwa tygodnie przed rozpoczęciem uprawy warzyw.
Kompost to najbogatsze źródło próchnicy. Poprawia żyzność gleby oraz jej strukturę, ponieważ zwiększa jej gęstość właściwą oraz porowatość. Dzięki niemu uprawiane warzywa będą cechowały się wysoką jakością biologiczną. Jego użycie poprawia fizyczne właściwości podłoża pod uprawę. Kompost zawiera mniej dostępnego dla roślin azotu niż obornik i nawozy zielone, ale stosuje się go w większych ilościach, dlatego wzbogaca glebę większą dawką materii organicznej.
Nawozy zielone to nic innego jak rośliny, które zostały zasiane w celu wzbogacenia gleby w próchnicę. Są źródłem materii organicznej, składników pokarmowych, a także dostępnego dla roślin azotu. Poza tym poprawiają właściwości głębszych warstw gleby. Do uprawy na nawóz zielony szczególnie cenne są rośliny z rodziny bobowatych, ponieważ wykazują zdolność do wiązania wolnego azotu z atmosfery.
Wieloskładnikowe nawozy mineralne
Omawiane powyżej nawozy organiczne tj. kompost, obornik i nawozy zielone dostarczają warzywom większość niezbędnych składników pokarmowych, ale ich niedobór należy uzupełnić stosując nawozy mineralne. Zawierają one jeden lub kilka składników pokarmowych, działają szybciej i silniej niż nawozy organiczne, dlatego istnieje ryzyko przenawożenia gleby jedną z zawartych w nich substancji odżywczych. Dlatego najlepiej część z nich zastosować jesienią, przed przekopaniem gleby zimą. Połowę nawozów zawierających fosfor i potas można wyłożyć jesienią, natomiast drugą połowę na wiosnę. Wiosną stosujemy nawozy zawierające tylko łatwo składniki pokarmowe w formie łatwo przyswajalnej tj. azot, który jest szybko pobierany przez rośliny oraz wymywany z gleby.
Głównymi składnikami, które musimy uzupełniać za pomocą nawozów mineralnych są: azot, fosfor, potas, wapń i magnez. Ważne są również mikroskładniki tj. bor, mangan, żelazo, siarka, cynk i molibden. Są one w małych ilościach pobierane przez rośliny i zazwyczaj dostarczane w nawozach organicznych, ale jeśli stosujemy tylko nawożenie mineralne musimy pamiętać o ich dodatkowym uzupełnieniu. Nawozy wielkoskładnikowe do warzyw kupisz tutaj: https://sklep-nasiona.pl/nawozy-do-warzyw/
Wapnowanie
Jednym z najistotniejszych czynników w uprawie warzyw jest odczyn gleby , dlatego przed posadzeniem roślin warto zbadać jej pH. Odczyn podłoża warunkuje prawidłowe pobieranie składników pokarmowych przez rośliny i nie powinien być niższy niż 5,5 pH. Od niego zależy również skuteczność nawożenia oraz stopień odżywienia roślin. Odczyn gleby można regulować przez stosowaniu nawozu wapniowego. Na średnich i ciężkich glebach, charakteryzujących się dużymi właściwościami buforowymi, najlepiej stosować nawozy tlenkowe i wodorotlenkowe, najpóźniej 2-3 tygodnie przed siewem. Na glebach lekkich lepiej sprawdzą się nawozy posiadające w składzie węglany wapnia i magnezu. Najlepszą porą do stosowania nawozów wapniowych jest lato lub jesień po zbiorze.
Napisz komentarz
Komentarze