Mecenas, zawsze gotowy do pomocy. Kim tak naprawdę jest adwokat?
Z formalnego punktu widzenia, aby uzyskać tytuł zawodowy przysługujący adwokatom, należy ukończyć studia prawnicze. Trwają one pięć lat i uchodzą za jedne z najtrudniejszych kierunków, zaraz obok medycyny, weterynarii i mechatroniki. Na tym jednak nie koniec – konieczne jest również odbycie trzyletniej aplikacji adwokackiej, podczas której zdobywa się niezbędne doświadczenie. Ostatnim krokiem w kierunku uzyskania tytułu „adwokat” jest zdanie egzaminu zawodowego, a co za tym idzie, uzyskanie wpisu na listę adwokatów. Odbywa się to przez złożenie wniosku w okręgowej radzie adwokackiej. Wymagania są więc bardzo duże, a wykonywanie tego zawodu z pewnością wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Zanim adwokat będzie mógł świadczyć kompleksową pomoc prawną, występować przed sądem i w pełni uczestniczyć w prawniczym świecie, musi przejść długą drogę.
Adwokat jest prawnikiem, nie odwrotnie. Ciekawostki warte uwagi
Osoby wykonujące zawód adwokata bardzo często są nazywane mecenasami. Nie wynika to jednak z ich specjalizacji, gdyż zwrot 'mecenas' wbrew pozorom, nie jest tytułem zawodowym. Przeciwnie, uchodzi on za zwyczajowy zwrot grzecznościowy, stosowany wobec prawników, występujących przed sądem. W tym miejscu trzeba podkreślić, że nie każdy prawnik jest adwokatem. Prawnikiem nazywamy osobę po studiach prawniczych. Może ona prowadzić własną kancelarię, świadczyć porady. Z kolei adwokatowi przysługują znacznie szersze uprawnienia, w tym choćby reprezentacja klientów przed sądami, jako pełnomocnik. Co za tym idzie, adwokata obowiązuje tajemnica zawodowa.
Szukając profesjonalisty, który zagwarantuje nam rzetelną i godną zaufania pomoc prawną, warto skierować się do kancelarii, gdzie działa adwokat. Przykładem takiego miejsca jest indywidualna Kancelaria Adwokacka Krystyny Hese-Trzaska. Zgłaszając się do adwokata z powołania, można liczyć na merytoryczne wsparcie w potrzebie. Wykwalifikowany prawnik podejmie się prowadzenia każdej sprawy, kompleksowo zajmując się klientem oraz jego problemem.
Napisz komentarz
Komentarze