Plusy oraz minusy faktoringu
Największą zaletą faktoringu jest możliwość szybkiego zdobycia pieniędzy przez faktoranta i jednoczesne wydłużenie terminu spłaty dłużnikowi. To powoduje, że firma może swobodnie zaoferować swoim potencjalnym klientom dużo korzystniejsze warunki, co ma wpływ na lepszą pozycję firmy na rynku.
Faktoring pozwala zabezpieczyć się przed niewypłacalnymi kontrahentami lub dłużnikami, którzy nie regulują swoich opłat w wyznaczonym terminie, co mogłoby źle wpłynąć na płynność finansową całej firmy.
Dużym plusem oferty jest to, że usługa nie wymaga określenia zdolności kredytowej i jest dużo łatwiej dostępnym produktem niż kredyt.
Firma korzystająca z faktoringu nie tylko zapewnia sobie stały dostęp do kapitału obrotowego, ale także zrzuca wszystkie formalności związane z wierzytelnością i zarządzaniu nimi na faktora.
Co możemy zaliczyć do minusów faktoringu? Wiele osób zaznacza, że minusem usługi jest jej koszt. Trzeba jednak pamiętać, że oferta nie wiąże się z wysokimi opłatami, szczególnie jeśli umowa zawierana jest na czas nieokreślony. Minusem oferty jest także fakt, że faktoringu nie można wykorzystać w przypadku sprzedaży komisowej, gotówkowej, a także detalingu.
Co wpływa na koszt usługi?
Chcesz mieć pewność, co dokładnie ma wpływ na całkowity koszt faktoringu? Głównym kosztem jest marża, która zależy bezpośrednio od rodzaju zawartej umowy, wartości wierzytelności, okresu między zawarciem umowy a spłatą należnych pieniędzy. Dodatkowo bank lub firma faktoringowa pobierze opłatę aranżacyjną oraz operacyjną. W przypadku konieczności wysyłania ponagleń o spłacie do wierzyciela naliczana jest także opłata od monitu.
Napisz komentarz
Komentarze