Błąd 1: Brak wiedzy na temat kredytów
Sztuką wygranej jest dogłębne poznanie swojego wroga. Oczywiście w kontekście kredytów jest to drobna hiperbola, jednak należy powiedzieć jasno: jeśli chcesz wziąć pożyczkę mieszkaniową, po prostu musisz znać podstawy tego, jak działają kredyty, czy w ogóle – banki.
Bez elementarnej wiedzy z łatwością podejmiesz mnóstwo niekorzystnych decyzji, a Twoją niewiedzę z pewnością wykorzystają pracownicy instytucji finansowej. Potrzebujesz pieniędzy na mieszkanie? Czytaj, ucz się i nie daj się wyrolować – w dobie Internetu sposobności ku temu masz naprawdę sporo!
Błąd 2: Nieoszacowanie zdolności kredytowej
Zdolność kredytowa zależy od mnóstwa różnych czynników, a o jej wysokości decydują nie tylko Twoje miesięczne dochody. Przed poszukiwaniami najlepszych warunków, skorzystaj z kalkulatorów zdolności kredytowej dostępnych online takich jak ten na stronie Expander – w ten sposób orientacyjnie poznasz jej wartość, co pozwoli Ci mierzyć siły na zamiary! Czasami warto poświęcić chwilę, by oszczędzić sobie czasu w późniejszym terminie, na przykład rozmawiając z bankiem o kredycie na zbyt dużą kwotę.
Błąd 3: Szukanie ofert bez wsparcia specjalisty, czyli pośrednika finansowego
Chociaż pośrednictwo finansowe nie cieszy się zbyt wielkim zaufaniem wśród Polaków, to naprawdę warto skorzystać z tego typu usługi. Jak się bowiem okazuje, dobrzy pośrednicy finansowi rzeczywiście starają się znaleźć najkorzystniejsze rozwiązania dla swoich klientów, dodatkowo dbając o to, by wszystko przebiegało zgodnie z planem. Warto wiedzieć, że specjaliści nie pobierają opłaty za obsługę, a kwestia wynagrodzenia w przypadku podpisania umowy kredytowej leży po stronie banku!
Co więcej – decydując się na współpracę ze specjalistami, często można liczyć na lepsze warunki kredytowania.
Błąd 4: Składanie wniosków do wielu banków
Podjęcie rozmowy z bankiem najczęściej kończy się wysłaniem zapytania kredytowego do BIK, a każde takie zapytanie kończy się obniżeniem scoringu. To z kolei osłabia zdolność kredytową i może utrudniać uzyskanie pożyczki. Z tego powodu należy raczej powściągliwie podchodzić do osobistego sprawdzania ofert w wielu instytucjach. Ze wstępnymi warunkami poszczególnych kredytodawców można zapoznać się, korzystając z porównywarek kredytów online. Chociaż nie będą one w pełni odzwierciedlały sytuacji na rynku, to stanowią doskonały punkt wyjścia do wszczęcia poszukiwań optymalnego kredytu.
Błąd 5: Podpisywanie umowy przedwstępnej przed zorientowaniem się w sytuacji
Jeśli nie zdążyłeś zorientować się jeszcze na rynku kredytów, nie podpisuj umowy przedwstępnej kupna nieruchomości! Jeśli nie uzyskasz kredytu lub warunki będą nie do zaakceptowania, zadatek wpłacony na poczet sprzedającego przepadnie. Może to oznaczać utratę kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych!
Błąd 6: Zwracanie uwagi tylko na oprocentowanie kredytu
Banki starają się zwabić klientów niskim oprocentowaniem pożyczek. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że w ogólnym rozrachunku, koszt takiego nisko oprocentowanego kredytu może okazać się wyższy niż w przypadku pozornie droższych propozycji. Jest bowiem spore prawdopodobieństwo, że bank będzie chciał zrekompensować sobie taką stratę w innych opłatach – pod postacią: ubezpieczeń, prowizji, należności za rozpatrzenie wniosku kredytowego, kart kredytowych czy innych produktów finansowych.
Podsumowanie
Szukasz kredytu na mieszkanie? Rób to z głową i przynajmniej podstawową wiedzą na temat tego, na co zwrócić uwagę. Poświęcenie odrobiny czasu przed podpisaniem umowy może – koniec końców – okazać się sporą oszczędnością.
Napisz komentarz
Komentarze