Radny pyta m.in. o działania Urzędu Miasta w Tomaszowie w zakresie realizacji obowiązków wynikających z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej dotyczącego doradztwa zawodowego dla uczniów klas VII- VIII szkół podstawowych.
- Jakie działania o charakterze systemowym zamierzają w nadchodzącym roku szkolnym podjąć służby Pana Prezydenta w zakresie doradztwa zawodowego dla uczniów klas VII-VIII? Czy Urząd Miasta zamierza w tym zakresie podpisać jakieś umowy z zewnętrznymi podmiotami (Starostwo Powiatowe, uczelnie wyższe, organizacje pracodawców, branżowe zrzeszenia obejmujące członków danego zawodu)? W Tomaszowie Mazowieckim od wielu lat mamy problem ze szkolnictwem zawodowym oraz jego promocją. Tymczasem z danych chociażby Powiatowego Urzędu Pracy wynika, że na rynku mamy szereg zawodów deficytowych w różnych gałęziach gospodarki. Pilnym zadaniem dla samorządów wszystkich szczebli wydaje się być jak najszybsze odwrócenie negatywnych trendów - pisze Michał Jodłowski
Odpowiadając radnemu wiceprezydent Izabela Śliwińska wskazuje, że działania w zakresie doradztwa zawodowego mają na celu przygotowanie uczniów do świadomego i samodzielnego wyboru kolejnego etapu kształcenia i zawodu z uwzględnieniem ich zainteresowań, uzdolnień i predyspozycji zawodowych.
Doradztwo realizowane jest podczas grupowych zajęć wynikających z ramowych programów nauczania oraz podczas zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia. Młodzież uczestniczy w targach edukacyjnych, konkursach zawodoznawczych, spotkaniach z przedstawicielami instytucji doradczych, wycieczkach zawodoznawczych, prezentacjach filmów edukacyjnych.
Szkoły współpracują z Poradniami Psychologicznymi, organizacjami przedsiębiorców, ośrodkami doskonalenia nauczycieli.
Doradztwo zawodowe organizowane jest przez szkoły w wymiarze 10 godzin w skali roku szkolnego, zarówno w klasach siódmych, jak i ósmych. Obejmuje zakres działań ujętych w przepisach prawa oświatowego.
Napisz komentarz
Komentarze