W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Zarządu Qarzwerke, austriackiej firmy, która inwestuje w Kopalnie "Biała Góra": Robert Lindemann-Berk, przewodniczący Rady Nadzorczej - Wolfgang Winn, członek Zarządu Quarzwerke - Jens-Uwe Klemens, Abraham Knut - minister pełnomocny Ambasady RFN, członkowie Zarządu TKSM "Biała Góra" - Sławomir Mokrzysz i Andrzej Grodzki, Franciszek Szmigiel - wójt gminy Tomaszów Mazowiecki, Marek Kubiak - członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Tomasz Jurek - wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego i Maria Barbara Chomicz - wicestarosta powiatu opoczyńskiego.
Andrzej Grodzki przedstawił informacje na temat Grupy Qarzwerke, do której należy Kopalnia "Biała Góra". Opowiedział też o nowej inwestycji.
- Historia "Białej Góry" rozpoczyna się w 1922 roku i związana jest z Bohdanem Łozińskim. Inżynier ten w 1921 roku przybył do Tomaszowa i odkrył w niedalekich Smardzewicach piasek kwarcowy. Inwestując własne środki, namawiając również swoich przyjaciół, otworzył w 1922 roku przedsiębiorstwo nazwane "Przetwory kamienne". Była to pierwsza, z prawdziwego zdarzenia, kopalnia piasków kwarcowych w Polsce. Pierwsze ilości produkcji w ciągu roku, wynosiły tylko 2000 ton. Dzisiaj nie potrzeba nawet jednego dnia, a by taką ilość wyprodukować. Po wojnie, w 1948 roku przedsiębiorstwo zostało przejęte przez władze państwowe. Na przełomie lat 80-tych i 90-tych Kopalnia została skomercjalizowana. W 1992 roku pracownicy przejęli 15% udziałów. W 1998 roku nastąpiła prywatyzacja Firmy. W 2008 roku udziały odkupiła Firma Qarzwerke, która do dnia dzisiejszego zainwestowała ponad 15 milionów euro w Kopalnię, a produkcja wynosi ponad 1 milion ton piasku w ciągu roku. W nowy Zakład Quarzwerke zainwestuje ponad 150 milionów złotych, W 2020 roku nastąpi zakończenie I etapu, budowa suszarni, a w 2021 roku nastąpi zakończenie inwestycji. Powstanie nowy budynek o powierzchni 2500 metrów kwadratowych, zostaną zakupione nowe, nowoczesne urządzenia. W stosunku do dzisiejszych warunków, został też zmieniony załadunek piasków mokrych na wagony i suchych na samochody. Przy projektowaniu Zakładu nie pominięto także higieny i bezpieczeństwa pracy - powiedział Andrzej Grodzki.
Odczytany został akt erekcyjny Zakładu Produkcji Piasków Kwarcowych Tomaszowskich Kopalń Surowców Mineralnych "Biała Góra" Sp. z o.o.
- Dla pamięci przyszłych pokoleń, w obecności wójta gminy Tomaszów Mazowiecki, Franciszka Szmigla, ministra pełnomocnego Ambasady Republiki Federalnej Niemiec, Abrahama Knuta, głównego udziałowca, prezesa Zarządu Qarzwerke GMBH, Roberta Lindemanna-Berka, przewodniczącego Rady Nadzorczej - Wolfganga Winna, członka Zarządu Quarzwerke - Jensa-Uwe Klemensa, członków Zarządu TKSM "Białą Góra" - Sławomira Mokrzysza i Andrzeja Grodzkiego oraz innych gości, dnia 2 lipca 2019 roku, murowano kamień węgielny w związku z budową nowego Zakładu Produkcji Piasków Kwarcowych, zlokalizowanego na terenie istniejącego Zakładu w Smardzewicach koło Tomaszowa Mazowieckiego."
Podpisany akt został umieszczony razem z gazetą z dnia 2 lipca 2019 roku i zamurowany przez uczestników spotkania. Proboszcz parafii pw. św. Anny w Smardzewicach, ojciec Marek Ziemkiewicz poświecił kamień węgielny. Robert Lindemann-Berk zaprosił wszystkich uczestników spotkania na uroczystości, które zostaną zorganizowane z okazji stulecia powstania Tomaszowskich Kopalni Surowców Mineralnych "Biała Góra" Sp. z o.o., a będzie to już niedługo, w 2022 roku.
Napisz komentarz
Komentarze