ZGWK Sp. z o.o. w Tomaszowie Mazowieckim ogłosił 21.08. 2018 przetarg na budowę turbiny wodnej do odzysku energii elektrycznej jako elementu technologicznego oczyszczalni ścieków (MEW). W informacji z otwarcia ofert podał kwotę, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia tj. 525.400,13 zł brutto. Generator zamówiono o mocy nominalnej wynoszącej 3 kW.
Reasumując:
- 1kWh kosztuje ca. 0,60 zł,
- generator rocznie wyprodukuje energii elektrycznej za ca. 15 000 zł
- inwestycja zwróci się ca. za około 35 lat
Biorąc pod uwagę - trwałość elementów składowych jak i samej budowli, zaproponowaną cenę ofertową znacznie wyższą a niżeli środki Zamawiającego - inwestycja wydaje się nieefektywna jeżeli nie bez sensu. ZGWK wykonuje zadania własne gminy między innymi z pieniędzy podatników.
- napisał stały czytelnik portalu, na którego wątpliwości odpowiada prezes Maria Chilińska.
Postępowanie przetargowe na „Budowę turbiny wodnej do odzysku energii jako elementu technologicznego oczyszczalni ścieków w Tomaszowie Mazowieckim - Małej Elektrowni Wodnej (MEW)” (stanowiąca jedno z zadań Projektu pn. „Innowacyjne technologii w uporządkowaniu gospodarki wodno-ściekowej w Tomaszowie Mazowieckim” dofinansowanego z POiŚ), obejmuje swym zakresem nie tylko budowę/realizację związaną z budową turbiny, ale także infrastrukturę, która wykorzystywana będzie również dla innych potrzeb oczyszczalni, Spółki (np. droga dojazdowa z umocnieniem skarpy prowadząca do turbiny, ale też do wylotu kanału ścieków oczyszczonych do rzeki Pilicy i lagun). Tym samym nie można powiedzieć, że całość kosztów tego postępowania przeznaczona jest na budowę turbiny, gdyż te są znacznie mniejsze niż całkowita wartość zadania.
- Spółka realizuje cele publiczne, a tym samym podejmowane inwestycyjne działania nie zawsze mogą być rozpatrywane w kategoriach projektów komercyjnych. Służą one zaspokajaniu i realizacji celów wyższych związanych z ochroną środowiska, zdrowia i życia ludzi, w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Należy więc pamiętać, że ujemna wartość wskaźnika NPV nie oznacza, że dany projekt nie powinien być realizowany, gdyż decyzja taka podejmowana jest także na podstawie dodatkowych, oczekiwanych korzyściach z jego realizacji , których bardzo często nie da się wyrazić w ujęciu pieniężnym - pisze w odpowiedzi Prezes Chilińska.
Dodatkowe cele, na podstawie których podjęte zostały decyzje o realizacji projektu to:
- Zastąpienie energii paliw konwencjonalnych energią paliw ze źródeł odnawialnych. Spóła działa w duchu gospodarki opartej na zasadzie zrównoważonego rozwoju określonej w Strategii Europa 2020, tj. pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych (z płynącej wody - oczyszczonych ścieków). Jednym z celów Strategii Europy 2020 jest generowanie co najmniej 20% zużywanej energii ze źródeł odnawialnych. Realizacja ww. zadania przełoży się na zmniejszenie zakupu już wytworzonej energii – tym samym zmniejszenie emisji CO2 u jej wytwórcy oraz oszczędności finansowe w Spółce. Produkowana w turbinie energia elektryczna powstanie z wykorzystania zmiany spadku wody. Wykorzystanie energii kinetycznej wody, które są niewyczerpalne, wpisuje się więc w politykę zrównoważonego rozwoju UE oraz polityki energetycznej Polski, a do tego wykorzystanie takiej energii jest dużo mniej inwazyjne dla środowiska niż spalanie paliw kopalnych.
- Turbina MEW jest elementem technologicznym oczyszczalni ścieków w Tomaszowie Maz. Dotychczasowe inwestycje, związane z rozbudową sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, modernizacja i zautomatyzowanie oczyszczalni ścieków znacznie zwiększyło zapotrzebowanie na energię elektryczną, dlatego Spółka dąży do dywersyfikacji w zakresie pozyskiwania energii w celu poprawnej działalności oczyszczalni. Turbina będzie więc dodatkowym źródłem energii zasilającym obiekty oczyszczalni i umożliwi zabezpieczenie płynności dostaw energii w przypadku przerw w dostawie od innych dostawców. Dodatkowo posiadanie kanału zasilającego małą elektrownię wodną powiązanego z istniejącym kanałem odprowadzającym ścieki ułatwi Spółce zarządzanie zrzutem ścieków z oczyszczalni.
- Poprawa stanu środowiska poprzez przeciwdziałanie i ograniczenie zanieczyszczenia środowiska przez odgraniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz zastąpienie energii paliw konwencjonalnych energia paliw ze źródeł odnawialnych. Realizacja tego zadania wpisuje się także w unijna politykę dotycząca zmiany klimatu, tj. przeciwdziałaniu zmiany klimatu i redukcji emisji gazów cieplarnianych (tj. do roku 2050 o 80%-95% w porównaniu do poziomów z lat 90 XX wieku). Szacuje się dla ww. inwestycji, iż zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery w wysokości ok. 10.57 Mg CO2/rocznie.
Napisz komentarz
Komentarze