Wychowanie w patriotyzmie jest bardzo ważnym czynnikiem wychowawczym. Poczucie wspólnoty z własnym narodem powinno być wrodzone i spontaniczne. Głównym celem wpajania patriotyzmu jest uczenie szacunku do swojego kraju oraz rodaków. Założeniem naszego projektu jest wzmacnianie i budowanie zachowań patriotycznych w naszych dzieciach i młodzieży, poczucia więzi z własną małą ojczyzną oraz przekazywanie wiedzy i historycznej w sposób łatwy i zrozumiały.
W związku z 80-tą rocznicą wybuchu II wojny światowej chcemy przypomnieć wydarzenia, które miały miejsce w okolicach i samym Tomaszowie Mazowieckim podczas Wojny Obronnej 1939 roku. Tym bardziej, że walki 45 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych i śmierć jego dowódcy płk. Piotra Hojnowskiego to mało znany epizod walk polskich żołnierzy z V kolumną niemiecką pomimo, że to wydarzenie jest upamiętnione inskrypcją na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
Chcemy również przybliżyć mieszkańcom realia życia w okupowanym Tomaszowie i ówczesny wygląd miasta. Warunki życia w getcie i losy jego mieszkańców. Codzienne problemy zarówno podczas okupacji niemieckiej, jak i po wkroczeniu wojsk sowieckich. W działaniach odniesiemy się do materiałów źródłowych zgromadzonych w tomaszowskich instytucjach oraz obiektów miejskich związanych z omawianym okresem.
Warte jest również podkreślenie wkładu działań tomaszowian w ramach struktur Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego –„Hubala”, Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej, konspiracji niepodległościowej i podziemia antykomunistycznego.
Pragniemy też przybliżyć sylwetki tomaszowskich żołnierzy walczących na wszystkich frontach II Wojny Światowej.
Zadanie jest kierowane głównie do młodzieży szkolnej oraz mieszkańców miasta.
Projekt "Cześć i Chwała Bohaterom-Tomaszów Mazowiecki 1939-1945" przewiduje organizację cyklu przedsięwzięć historyczno-kulturalnych w miesiącu wrześniu 2019 roku, dla uczczenia bohaterów Ziemi Tomaszowskiej poległych w okresie 1939-1945. Będą one skierowane są do wszystkich mieszkańców miasta Tomaszowa Mazowieckiego i Powiatu Tomaszowskiego.
W skład projektu wchodzi:
a) przeprowadzenie w formie elektronicznej konkursu historycznego "Tomaszów Mazowiecki -Wrzesień 1939", dla indywidualnych mieszkańców w dniu 6 września 2019 roku. Publikacja pytań konkursowych odbędzie się na stronie partnera projektu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8: zsp8.eu .
Organizator opublikuje 20 pytań konkursowych dotyczących działań wojennych podczas Wojny Obronnej Polski w 1939 roku z naciskiem na wydarzenia wiązane z regionem Tomaszowa Mazowieckiego.
Ilość uczestników mogących wziąć udział w konkursie będzie nielimitowana, jednak każdy będzie mógł wziąć udział w konkursie tylko raz. Nagrody i wyróżnienia zostaną przyznane w kategorii indywidualnej. Zwycięzcami zostaną osoby 3 pierwsze osoby, które najszybciej przyślą poprawne odpowiedzi na adres mailowy: [email protected] ;
b) gra miejska "Wojenny Tomaszów 1939-1945" dla uczniów szkół podstawowych i średnich 27 września 2019 roku w godz.8.00-13.00.
Przeprowadzenie gry miejskiej „Wojenny Tomaszów 1939-1945" polegającej na wykonaniu przez 4-osobowe drużyny (w składzie co najmniej jedna uczennica) i opiekuna zadań o charakterze historyczno-sprawnościowych na terenie miasta, w oparciu o punkty związane z jego historią. Nagrodzone zostaną 3 pierwsze zespoły w dwóch kategoriach szkół średnich i podstawowych. Pozostałe drużyny mogą otrzymać wyróżnienia w postaci pamiątkowych dyplomów i upominków. Obsługę gry na punktach kontrolnych zapewnią członkowie SRH "Batalion Tomaszów", SRH "Tobie Ojczyzno" oraz wolontariusze. Po zakończeniu konkurencji jest planowane w Skansenie Rzeki Pilicy ognisko z kiełbaskami i wojskową grochówka.
Zgłoszenia drogą elektroniczną według załącznika do 20 września 2019r. na adres: [email protected]
Harmonogram projektu:
1.Rozpoczęcie projektu poprzez ogłoszenie regulaminu konkursu historycznego „Tomaszów Mazowiecki - Wrzesień 1939”. |
1.09.2019r. |
2.Publikacja pytań konkursowych. |
6.09.2019r. |
3.Przygotowanie wystawy „Tomaszów Mazowiecki i okolice w latach 1939-1945”. |
1-27.09.2019r. |
4.Przeprowadzenie gry miejskiej "Wojenny Tomaszów 1939-1945" dla uczniów szkół podstawowych i średnich w drugiej połowie września 2019 roku; |
27.09.2019r. |
5.Podsumowanie konkursu i gry miejskiej wraz z ekspozycją wystawy oraz koncertem patriotyczno-historycznym. |
28.09.2019r. |
Napisz komentarz
Komentarze