Uroczystość rozpoczęła się rano, w sanktuarium św. Antoniego, mszą świętą, w której udział wzięli: Jego Ekscelencja ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś, ksiądz Marcin Wojtasik – dyrektor Wydziału Katechetycznego, ksiądz Tomasz Bartczak – ekonom Archidiecezji oraz proboszczowie tomaszowskich parafii.
Po mszy uczestnicy przenieśli się do budynku nowej szkoły ul. Bartosza Głowackiego 11. Tutaj powitani zostali między innymi: Izabela Śliwińska – wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego i Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego oraz Mirosław Kukliński - b. starosta, a teraz radny Rady Powiatu Tomaszowskiego. Powitano nowe grono pedagogiczne z dyrektor szkoły dr Justyną Muszyńską na czele.
Koordynator ds. remontowo-budowlanych Archidiecezji Łódzkiej przybliżył uczestnikom uroczystości historię placówki, której początek sięga 1900 roku. 18 lutego 1900 roku na posiedzeniu Katolickiego Towarzystwa Dobroczynności przekazana została kwota 500 rubli na organizację pierwszej w mieście ochronki dla sierot. 15 lipca 1900 roku ochronka powstałą.
Jednym z darczyńców na rzecz ochronki był Juliusz Ostrowski, który w 1904 roku przekazał budynek przy ulicy Bartosza Głowackiego 11. Zamieszkało tu około 100 dzieci. Przez długi czas wychowaniem tomaszowskich sierot zajęły się siostry zakonne ze zgromadzenia sióstr Honoratek. Siostry zakonne opiekowały się dziećmi do 1 sierpnia 1951 roku, kiedy to placówkę przejęło państwo i utworzyło w tym miejscu Państwowy Dom Dziecka pod nazwą „Słoneczko”.
5 maja 2014 roku Dom Dziecka został zamknięty, dzieci przeniesione do nowego budynku przy ulicy Nowowiejskiej 11. Przez dwa lata budynek niszczał jeszcze bardziej i 6 lipca 2016 roku powiat tomaszowski przekazał nieruchomość Archidiecezji Łódzkiej w użytkowanie wieczyste z przeznaczeniem na placówkę szkolną.
10 października 2017 roku Archidiecezja rozpoczęła remont budynku. 30 marca 2019 roku zakończyły się prace remontowe. 7 maja Archidiecezja otrzymała pozwolenie na użytkowanie budynku.
Ksiądz Bartczak podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że budynek został wyremontowany, jest teraz piękny, funkcjonalny i dzieci będą się w nim doskonale czuły.
- Jest taka potrzeba w Polsce, żeby powstawało jak najwięcej szkół katolickich. Te szkoły charakteryzują się tym, ze dzieci i młodzież, które tam się uczą, są kształtowane w sposób szczególny pod względem wychowania. Żeby kochać pana Boga, kochać ojczyznę, a w życiu codziennym w sposób szczególny kochać rodziców. To jest bardzo ważne w tych czasach, kiedy często te więzi się zrywają, rodziny się rozpadają. Tutaj będziecie się uczyć o tym wszystkim, co będzie ważne dla waszych rodzin, żeby one pięknie funkcjonowały i żebyście mogli być w przyszłości solą tej ziemi. Żeby ci wszyscy, którzy będą patrzeć nas was, mogli powiedzieć, tak, to są wychowankowie szkoły katolickiej – powiedział Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.
Izabela Śliwińska wiceprezydent przekazała w imieniu Marcina Witko - Prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego, pomoce dydaktyczne, które na pewno przydadzą się w szkole.
Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś poświęcił szkołę, ale zwrócił uwagę, że poświęcenie szkoły, to nie jest poświęcenie ścian i murów, ale poświęcenie dzieci, nauczycieli i rodziców, że ważne są osoby, które z tego budynku będą korzystać.
W Archidiecezjalnej Katolickiej Publicznej Szkole Podstawowej w Tomaszowie Mazowieckim naukę w tym roku szkolnym rozpoczęło 47 uczniów, którzy wraz z rodzicami, rodzeństwem i najbliższymi wzięli udział w uroczystości.
Napisz komentarz
Komentarze