Działania te (nawet najlepiej przygotowane) zajmą nam zapewne najbliższe 30-50 lat. Tymczasem na choroby związane ze smogiem dorośli i przede wszystkim dzieci zapadają już dzisiaj. Specjaliści alarmują, że wzrasta umieralność na schorzenia związane z zanieczyszczeniem powietrza. Koniecznym jest więc podjęcie doraźnych działań prewencyjnych w miejscach, w których jest to możliwe, a które przeznaczone są na długotrwały pobyt ludzi. Należą do nich instalacje rekuperatorów oraz oczyszczaczy powietrza w miejscach długotrwałego przebywania ludzi.
Polecamy:
Zbliża się sezon grzewczy. Zadbajmy o dzieci w przedszkolach
Tydzień temu opublikowaliśmy felieton Krzysztofa Krasnodębskiego, w którym autor postuluje zakup do tomaszowskich przedszkoli urządzeń filtrujących powietrze. Na samej publikacji jednak nie poprzestał i w ślad za nią przygotował petycję do władz miasta o pilne sfinansowanie i zakup tzw. oczyszczaczy powietrza. W dosłownie jeden dzień podpisało ją kilkaset osób.
- Tomaszów Mazowiecki od kilku lat jest na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej groźnym pyłem PM2,5, PM10. Najnowszy raport WHO na temat powietrza jest druzgocący dla miast z regionu łódzkiego w szczególności dla Tomaszowa Mazowieckiego. Śmiertelne skutki unoszącego się w sezonie grzewczym smogu możemy śledzić dzięki sieci czujników badających jakość powietrza. Dane te nie ulegają poprawie mimo starań samorządu w kierunku poprawy jakości powietrza. Obowiązek edukacji jaki musimy zapewnić najmłodszym mieszkańcom Tomaszowa zmusza rodziców do zostawiania dzieci w szkołach a młodsze dzieci, które nie mogą zostać w domu w ciągu dnia spędzają czas w żłobku i przedszkolach. Tam są narażone na wdychanie groźnych dla zdrowia pyłów, substancji rakotwórczych w tym wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych - pisze w swojej petycji
I trudno temu stwierdzeniu odmówić słuszności. Dolegliwości związane ze smogiem najsilniej odczuwane są właśnie przez dzieci i osoby starsze.
- Zanieczyszczone powietrze w takich zbiorowiskach jak placówki edukacyjne sprzyja rozwojowi chorób i infekcji górnych dróg oddechowych, zwiększając zaraźliwość. Szkodliwe substancje unoszące się w powietrzu doprowadziły w ubiegłym roku do licznych nagłych przypadków wymagających hospitalizacji dzieci w Tomaszowskim Centrum Zdrowia (nasilenie objawów alergii, astmy oskrzelowej). Skutkowało to przepełnieniem oddziału dziecięcego, a kolejne dzieci wymagające pomocy lekarskiej nie mogły zostać przyjęte na ten oddział z powodu braku wolnych łóżek - dodaje
Krasnodębski przywołuje raport zat. „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” przygotowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Wynika z niego, że choć statystyczna długość życia w Polsce rośnie od lat, to w powiecie tomaszowskim żyje się znacznie krócej. W latach 2015-2017 średnia życia mężczyzny wynosiła 71,5 lat dla porównania średnia krajowa to 74 lat (najdłużej żyją mężczyźni w Rzeszowie 78 lat). Podobne różnice występują w średniej życia u kobiet. Wynika z tego, że główną przyczyną wcześniejszych zgonów jest zła jakość powietrza i pozostałych czynników środowiskowych.
Co na to władze miasta? Jak informuje nas rzeczniczka prasowa Prezydenta Marcina Witko, Joanna Budny, magistrat "zasypuje gruszek w popiele". W tym tygodniu, jeszcze zanim petycja trafiła biurka urzędników, przygotowali oni wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi o dofinansowanie zakupu oczyszczaczy. Samorząd województwa posiada fundusze na takie właśnie cele. Wszystko więc wskazuje na to, że jeszcze w tym roku pojawią się one w tomaszowskich przedszkolach.
Napisz komentarz
Komentarze