Lekarze interniści przyznają, że w miejscowościach z wysokim stężeniem pyłów zawieszonych zwiększa się ryzyko alergii wziewnych. Ryzyko ich wystąpienia się podwaja. Potwierdzają ten fakt długie kolejki do specjalisty alergologa w Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Problemem jednak są nie tylko alergie. Dane pokazują, że ryzyko wystąpienia astmy u dzieci jest czterokrotnie wyższe między innymi w naszym mieście. Pyły zawieszone mają wpływ także na problemy z koncentracją i myśleniem. Dzieci wykazują częściej objawy infekcji górnych dróg oddechowych częściej, niż w miejscowościach z niskim stężeniem. Tak przynajmmniej wynika z ogólnopolskiego badania epidemiologicznego na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na dzieci. Wspomniane badanie pokazuje, że pyły zawieszone PM2,5 i PM10 działają „po cichu". Objawy chorobowe przy wyższych stężeniach pojawiają się w perspektywie długoterminowej.
Jak to wygląda w praktyce? Dla przykładu 10 proc. więcej dzieci ma katar; średnio 8,5 proc. więcej dzieci ma kaszel; 11 proc. więcej dzieci kicha. Wysokie stężenie pyłów zawieszonych ma negatywny wpływ na zdrowie i poznawcze funkcjonowanie dzieci. Specjaliści podkreślają, że widoczne są różnice między poszczególnymi miejscowościami, w zależności od stężenia zanieczyszczeń powietrza.
Fakt oddziaływania zanieczyszczeń powietrza na drogi oddechowe jest znany lekarzom od dawna. Warto podkreślić, że zjawisko jest istotne dla zdrowia polskich dzieci, nawet w obszarze, zdawałoby się tak mało istotnym jak zachorowania na infekcje górnych dróg oddechowych. Skala tego zjawiska jest znacząca. W sezonie grzewczym praca tysięcy polskich lekarzy rodzinnych i pediatrów jest zwielokrotniona. Ważne są także koszty leczenia, jakie ponoszą z tego powodu całe rodziny. Na ten czynnik powinny szczególnie zwrócić uwagę osoby krytykujące ostatnie decyzje Prezydenta Miasta dotyczace zakupu oczyszczaczy powietrza do tomaszowskich przedszkoli.
Tomaszów Mazowiecki pod względem zanieczyszczenia powietrza nie jest oczywiście wyjątkiem. Od lat stężenia tych zanieczyszczeń w całej Polsce utrzymują się na najwyższych poziomach spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Polskie społeczeństwo narażone jest na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, ale w szczególności poważne skutki zdrowotne, objawiające się wysoką zachorowalnością i chorobowością z powodu chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, chorób alergicznych i nowotworowych. Obecna jakość powietrza jest również ważnym czynnikiem zwiększającym przedwczesną umieralność.
Eksperci podkreślają, że jest ten dotyczący braku natychmiastowej reakcji organizmu na smog. Jest to o tyle istotne, że nie widząc negatywnej reakcji organizmu możemy mylnie twierdzić, że smog nam nie zagraża, a jest wręcz przeciwnie.
Napisz komentarz
Komentarze