Karnisze i zasłony elektryczne – dla kogo?
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że automatyzacja w tym przypadku nie jest dla wszystkich. Ten system podlega bowiem pewnym ograniczeniom konstrukcyjnym. Zasłony napędzane elektrycznie nie sprawdzą się w przypadku dużej ilości wąskich okien. Wprawdzie ich montaż będzie możliwy, jednak efekt osiągnięty w ten sposób będzie mało zadowalający. Gdzie więc najlepiej sprawdzą się elektryczne zasłony i karnisze? Pierwsze, co przychodzi na myśl, to okna panoramiczne. Duża odległość, jaką będzie pokonywać sterowana elektrycznie zasłona spotęguje zachwycający efekt wizualny. Dodatkowo istnieje możliwość dowolnego dostosowania prędkości rozsuwania się zasłon. Takie rozwiązanie sprawdzi się również idealnie w przypadku bardzo wysokich okien, gdzie stosowanie tradycyjnych rozwiązań jest po prostu wyjątkowo niewygodne.
Montaż
Na wstępie musimy odpowiedzieć na dwa pytania. Pierwsze - czy dom był projektowany jako "inteligentny"? Jeśli tak, to już w fazie projektowej został przystosowany do tego typu rozwiązań. Znacznie ułatwi to montaż, ze względu na dostosowanie instalacji elektrycznej domu do zainstalowania tego typu zasłon. W przeciwnym wypadku konieczne może być zakupienie modelu wyposażonego w akumulator. Akumulator sprawi, że nie będzie konieczny montaż gniazdka na odpowiedniej wysokości, ale z drugiej strony musimy liczyć się z koniecznością jego okresowego ładowania. Jest to jednak czynność na tyle rzadka, że nie powinna nikomu sprawić problemów. Drugim pytaniem jakie powinniśmy sobie zadać jest wybór sposobu montażu. Obecnie wyróżnia się dwa podstawowe: montaż ścienny oraz sufitowy. Ich podstawowe różnice to aspekty wizualne. Montaż sufitowy będzie znacznie bardziej efektowny, jednak ze względu na budowę może wymagać wcześniej przygotowanej wnęki. Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie ozdobnych listw i innych dekoracji, które ukryją szynę.
Trzeba też pamiętać, że już na początkowym etapie trzeba zdecydować się na sposób rozsuwania się zasłon. Możliwe jest rozsuwanie ich w jedną bądź dwie strony. Nie jest to problematyczne od strony technicznej, będzie jednak robiło ogromną różnicę, jeśli chodzi o aspekty wizualne. Sposób rozsuwania zasłon powinien więc być bardzo dobrze przemyślany i dobrany do specyfiki danego pomieszczenia. W chwili ustalania tego aspektu można zastanowić się też nad materiałem, z którego będą uszyte zasłony. Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Tkaniny różnią się od siebie gęstością, a co za tym idzie - wagą. W przypadku tkanin o dużej wadze konieczne będzie skorzystanie z mocniejszego silnika.
Automatyzacja
Ciekawym rozwiązaniem będzie zaprogramowanie automatycznych zasłon w taki sposób, by działały samodzielnie. Funkcjonowanie zasłon możemy zaprogramować zależnie od natężenia światła w pomieszczeniu, na zewnątrz lub od pory dnia. Można to zrobić stosując zewnętrzny bądź wewnętrzny czujnik światła. Dodatkowo podłączając system sterowania zasłonami do innych systemów inteligentnego domu, możliwe jest zsynchronizowanie ich pracy chociażby z zewnętrznymi roletami. Wygodę tego rozwiązania docenisz zapewne już pierwszego poranka.
Napisz komentarz
Komentarze