Scenariusz napisał Janusz Dziubałtowski razem z Rafałem Chmielewskim - raperem z Tomaszowa Mazowieckiego, autorem wykorzystanych w przedstawieniu piosenek. Spektakl został zaprezentowany tego dnia aż trzy razy. Rano o godzinie 9.00 i 11.30 dla młodzieży i wieczorem, o godzinie 17.00 dla młodzieży i rodziców.
Organizatorem spotkania była Szkoła Podstawowa nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim z pomocą Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jolanta Składowska - pedagog w SP nr 1 zaprosiła rodziców i uczniów klas ósmych szkoły do obejrzenia spektaklu, a po nim na udział w spotkaniu z psychoterapeutą Jakubem Rychterem.
- Ja w tym spektaklu widziałem przede wszystkim opowieść o doorastaniu, o poczuciu wałsnej wartości, o samotności, o wartościach, o relacjach z rodzicami, o autonomii. On nie był o narkotych czy dopalczach - mówił terapeuta.
Jakub Rychter, to psycholog, psychoterapeuta, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień. Pracuje z klientami indywidualnymi, małżeństwami i rodzinami. Zajmuje się problemami uzależnień chemicznych (alkohol, narkotyki, nikotyna, dopalacze) oraz behawioralnych (hazard, internet). Pracuje również z osobami cierpiącymi na depresję, zaburzenia lękowe oraz doświadczającymi problemów w komunikacji interpersonalnej w związku lub rodzinie.
- Scenariusz do tego spektaklu nie był trudny do napisania. Wszystko to, co zobaczyliście i usłyszeliście to jest prawda. To jest na faktach. Tak naprawdę się dzieje. Cieszę się, że są wśrod nas rodzice. Ten spektakl też jest dla Was - mówił Janusz Dziubałtowski.
- Ja zmarnowałem 10 lat na rózne narkotyki. Pół roku używania dopalaczy zrobiło mi większą krzywdę niż 10 lat kontaktów z innymi narkotykami. To pokazuje, jakie to duże niebezpieczeństwo. Dopalacze są destrukcyjne i umiera się po nich znacznie szybciej. To nie jest tak, że po 10 latach narkomanii przychodze tutaj i siedzi sobie taki fajny chlopak i coś sobie fajnego tworzy. W ośrodkach monaru leczy się każdeog roku ok. 300 osób. Z czego 15 osób kończy terapię, a 5 w ciągu roku po niej nie sięga po narkotyki. Nie myślcie sobie, że jesteście młodzi, 5 lat sobie pobalujecie i będzie wszystko dobrze. Ja jestem wyjątkiem. To nic miłego i nic przyjemnego - opowiadał o własnych doświadczeniach tomaszowski raper Chmielu.
W spotkaniu udział wzięli także członkowie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z prezes: Martą Goździk na czele oraz przedstawicielami Stowarzyszeń Abstynenckich z Tomaszowa Mazowieckiego "ALA" i "AZYL".
Napisz komentarz
Komentarze