Przyznanie tomaszowianom ulgi podatkowej za podłączenie nieruchomości, których są właścicielami, do instalacji fotowoltaicznej, to kolejny pomysł samorządu Tomaszowa Mazowieckiego na walkę ze smogiem. Uchwała będzie stanowić uzupełnienie innych działań wpływających na poprawę jakości powietrza w naszym mieście, podejmowanych z inicjatywy Prezydenta Marcina Witko. Wśród nich m.in. zakup niskoemisyjnych autobusów dla MZK, pozyskanie dofinansowania z WFOŚiGW w Łodzi na wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ciepła czy montaż 40 sensorów jakości powietrza Airly. Będzie też stanowić zachętę do korzystania z odnawialnych źródeł energii.
- Ze zwolnienia z podatku od nieruchomości będą mogli skorzystać ci właściciele, którzy po wejściu w życie uchwały na podłączenie instalacji fotowoltaicznej poniosą nakłady w wysokości co najmniej 8 000 złotych brutto. Pierwotnie zakładano, że minimalna wysokość tych kosztów będzie wynosić 15 000 złotych brutto. Związane to było m.in. z tym, że dotychczas obowiązywały dwie stawki VAT na panele fotowoltaiczne ‒ 8% w przypadku umieszczenia instalacji na budynku oraz 23%, gdy właściciel instalację chciał zamontować np. na garażu, podjeździe, parkingu albo obok domu czy bloku mieszkalnego. 23 listopada zaczęły jednak obowiązywać przepisy ujednolicające tę stawkę do 8% - czytamy w komunikacie tomaszowskiego magistratu
Warunkiem uzyskania ulgi za podłączenie nieruchomości do instalacji fotowoltaicznej będzie złożenie odpowiedniego wniosku w Urzędzie Miasta (do końca roku, w którym zostały poniesione koszty) oraz korzystanie z podłączonej instalacji fotowoltaicznej nieprzerwanie w czasie, którego będzie dotyczyło zwolnienie. Wielkość zwolnienia nie będzie mogła przekroczyć 100% poniesionych kosztów.
Ulga, o której mowa w uchwale stosowana ma być przez okres 5 lat. Pozwala to obliczyć oszczędności, jakie przyniesie ona mieszkańcom, z niej korzystającym Warto pokusić się w tym miejscu o szacunkowe koszty i oszczędności. Ich wielkość zależy od wielkości budynków mieszkalnych i mocy zainstalowanych paneli.
Zgodnie z tzw. ustawą prosumencką instalacje o mocy do 10 KW objęte są wyższymi stawkami rozliczeniowymi z zakładem energetycznym, w którego sieci wytworzona energia jest przechowywana. Co do zasady odbieramy w ich przypadku 80 procent wysłanej energii.
Montaż instalacji o tej mocy na bazie elementów renomowanych firm to koszt około 40 tysięcy złotych. Właściciele nieruchomości, będący osobami fizycznymi mogą od ninedwna skorzystać z programu "Mój Prąd". Dzięki niemu odzyskują w stosunkowo prosty sposób 5 tysięcy złotych. Do tego istnieje możliwość skorzyatania z ulgi w podatku dochodowym. Wynosi ona 17 procent poniesionych kosztów (minus dotacja). Łatwo policzyć, że jest to kwota 6, 8 tysiąca złotych. W ten sposób koszt instalacji obniża nam się do kwoty 28 tysięcy złotych.
Ulga wprowadzona przez radnych na ostatniej sesji Rady Miejskiej jest dodatkowym finansowym bonusem, który zapewne nie przesądzi o decyzji zainwestowania w ogniwa, ale wyznacza kierunki zarządzania dzialalniami proekologicznymi w mieście. Jej wysokość (dosyć symboliczna) uzależniona będzie od wielkości domu, na którym instalację zamontowano. Przyjmując jego średnią powierzchnię na poziomie 150 metrów kwadratowych i stawki podatkowe przyjęte na rok 2020 ulga podatkowa w okresie 5 letnim wyniesie 562 złote.
Sporo korzystniej mogą się te wyliczenia przedstawiać w przypadku Spółdzielni Mieszkaniowych, które mają możliwość montowania ogniw na budynkach wielorodzinnych. Dodatkowym atutem może być obniżenie wysokości płaconych przez lokatorów czynszów.
Uchwała wejdzie w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego, a obowiązywać będzie do 31 grudnia 2025 roku. Przy okazji wspomnimy, że o wprowadzenie podobnych rozwiązań wnioskował kilka tygodni temu radny Adrian Witczak.
Odnawialne źródła energii ograniczają spalanie paliw kopalnych, które zanieczyszczają nasze środowisko. Instalacja fotowoltaiczna działa w oparciu o promieniowanie słoneczne. Pozwala to na pokrycie znacznej części zapotrzebowania domu na energię elektryczną. Fotowoltaika to również system zeroemisyjny. Oznacza to, że wskutek działania instalacji nie wytwarzają się szkodliwe związki lub gazy cieplarniane. Panele słoneczne nie powodują także hałasu ani drgań, pod tym względem są lepszym rozwiązaniem niż turbiny wiatrowe.
Napisz komentarz
Komentarze