Stefan Żeromski zmarł 20 listopada 1925 roku w Warszawie. Tego dnia – na dwa tygodnie przed własną śmiercią – Władysław Reymont napisał:
Dzisiaj umarł Żeromski, cios to dla mnie okrutny z wielu powodów. Umarł na serce. Był o parę lat starszy ode mnie, ale miał szaloną wolę życia i energię. Strata ta polskiej literatury niezastąpiona. Uwielbiałem Go jako genialnego pisarza. Naturalnie, ta nagła śmierć źle podziałała i na mój stan zdrowia. Teraz bowiem na mnie przychodzi kolej umierania.
Stefan Żeromski był czterokrotnie nominowany do nagrody Nobla. Nie miał jednak tyle szczęścia, co Reymont i nagrody nie otrzymał.
W II Liceum Ogólnokształcącym każdego roku w listopadzie, czyli miesiącu śmierci pisarza, obchodzony jest Dzień Patrona Szkoły. Obchodom towarszyszy zazwyczaj ślubowanie klas pierwszych. W tym roku naukę miało ono wyjątkowy charakter, ponieważ naukę we wrześniu rozpoczęło aż dziewięć las pierwszych. Jest to prawie 300 uczniów, którzy w małej sali gimnastycznej szkoły mieliby problem aby się pomieścić.
Piątkowe uroczystości rozpoczęły się od poświęcenia i nadania imienia pracowni fizycznej, która znajduje się w II LO. Jej patronem został Czesław Łazowski, były nauczycieltego przedmiotu . Nadanie imienia zasłużonego, lubianego bardzo przez uczniów nauczyciela, było inicjatywą absolwentów klasy matematyczno-fizycznej (absolwentów z roku 1985), której wychowawcą był Czesław Łazowski. Przedstawiciele tej klasy z Wojciechem Marciniakiem, byłym przewodniczącym klasy, obecni byli na uroczystości.
W czasie uroczystości wręczone zostały odznaczenia i nagrody uczniom, nauczycielom i przyjaciołom II LO. Nagroda im. Stefana Żeromskiego przyznawana jest uczniom, którzy wyróżniają się w nauce i działają społecznie i charytatywnie. W tym roku nagrodę tę otrzymali: Filip Gągorowski i Paweł Śmigiel. W imieniu Filipa, z uwagi na to, że brał udział w Olimpiadzie Wiedzy o HIV i AIDS, nagrodę odebrała mama.
Nagrodę przewodniczącego Rady Rodziców za działalność na rzecz szkoły otrzymał Piotr Kotynia, uczeń klasy III mat-fiz.
Stypendia ufundowane rzez Fundację II LO, które wręczali : ksiądz Grzegorz Chirk i Tomasz Węgrzynowski - były dyrektor II LO, otrzymali: Paweł Śmigiel, Filip Gągorowski, Wojciech Niewiadomski w wysokości 1000 złotych, Przemysław Koch i Antoni Węgliński w wysokości 500 złotych.
Nadanie medali poprowadziła Jolanta Karwasik - przewodnicząca kapituły: Zasłużony dla II LO, Honorowy ARBUZ, Arbuz na medal i Przyjaciel Arbuza. Kapituła w składzie: Jolanta Karwasik, Maria Caban - emerytowany nauczyciel języka niemieckiego, Gabriela Wałach - emerytowany nauczyciel języka rosyjskiego, Anna Ignasiak - nauczyciel języka polskiego, medal Zasłużony dla II LO, nadała Marii Caban.
Wyróżnienie "Arbuz na medal" przyznawane jest absolwentom szkoły, którzy w pomocny sposób wykorzystują zdobyte w szkole wiadomości i umiejętności, realizując soje życiowe pasje. W tym roku kapituła wyróżnienie to nadała Jackowi Nawrockiemu - absolwentowi z roku 1984 i Tomaszowi Wochniakowi - absolwentowi z roku 2004.
Medal Przyjaciel Arbuza kapituła nadała księdzu Wacławowi Wojtunikowi, byłemu proboszczowi parafii św. Rodziny przy ulicy Niskiej w Tomaszowie Mazowieckim.
Następnie odbyło się podsumowanie "Konkursu o literacki laur Arbuza" i konkursu wiedzy o Stefanie Żeromskim. Pierwszą nagrodę w konkursie zdobył Kacper Szczepanowski z klasy II men, II miejsce Andżelika Goska z klasy b men. i trzecie miejsce zajęła Wiktoria Dębiec z klasy III a men.
Organizatorzy zapraszają każdego roku w Dniu Patrona gościa specjalnego, absolwenta szkoły. W tym roku gościem specjalnym był Tomasz Wochniak, absolwent z roku 2004, kierownik produkcji filmu animowanego "Twój Vincent". Opowiadał o tym, jak trafił do pracy przy filmie. Najpierw brał udział w produkcji oscarowego filmu "Piotruś i wilk".
Na zakończenie uroczystości młodzież pracująca pod kierunkiem Marzeny Piotroskiej-Wąs zaprezentowała przedstawienie na motywach powieści Stefana Żeromskiego "Dzieje Grzechu".
W przedstawieniu wystąpili: Oliwia Król, Piotr Fabijański, Antoni Węgliński, Antonina Filipczak, Martyna Kapka, Wiktoria Janas, Andrzej Koska, Agata Lejkowska, Tomasz Bober, Jakub Kafar, Wiktor Kot i Mateusz Morga, Wiktoria Janas, Aleksandra Drzymalska, Natalia ZImnicka, Bartosz Sobański, Miłosz Sosnowicz, Marcel Sosnowicz. Dźwięk i oświetlenie: Janusz Siewier.
Napisz komentarz
Komentarze