DPS - a co to takiego?
Kiedy pytanie takie zadamy personelowi placówki otrzymamy niemal natychmiastową odpowiedź. Dom pomocy społecznej świadczy usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne osobom wymagającym całodobowej opieki. Powody, dla których podopieczni trafiają do DPS to podeszły wiek, choroby lub niepełnosprawności. Rezydenci, to osoby niemogące samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu . Definicję taką znajdziemy w ustawie o pomocy społecznej. Stąd też mogą powstawać placówki wyspecjalizowane. Dzielą się na domy dla:
1) osób w podeszłym wieku;
2) osób przewlekle somatycznie chorych;
3) osób przewlekle psychicznie chorych;
4) dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie;
5) dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie;
6) osób niepełnosprawnych fizycznie;
7) osób uzależnionych od alkoholu.
Tych ostatnich w naszym kraju niestety brakuje. Jedyna wyspecjalizowana w tym zakresie placówka znajduje się w Krakowie. Odnajdujemy też specjalne oddziały przy zwykłych Domach Pomocy Społecznej. Skala potrzeb jest niestety ogromna, ponieważ szacuje się, że 10 procent mężczyzn oraaz 5 procent kobiet po 65 roku życia ma problemy z alkoholem. Osoby te, kiedy znajdą się w DPS stanowią spory problem i wyzwania nie tylko dla personelu ale i innycy pensonariuszy. nic więc dziwnego, że pojawiają się pomysły na ograniczenia dostępności do alkoholu. Niektóre domy pomocy społecznej w swoich regulaminach umieszczają zapisy zakazaujące spożywania alkoholu.
Takie regulacje chwali ministerstwo Zdrowia, argumentując, że z powodu podeszłego wieku i problemów zdrowotnych pensjonariusze nie powinni wcale spożywać alkoholu. Z kolei Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki takie zapisy krytykuje, uważając, że stanowią one nieuzasadnione ograniczenie wolności i mieszkańcy mają prawo do spożywania alkoholu.
Społecznej prezentują w tej sprawie odmienne stanowiska. To, co dla ministra zdrowia jest zgodne z interesem zdrowotnym mieszkańców domów pomocy społecznej (czyli zakaz spożywania alkoholu), dla ministra pracy jest nieuzasadnionym ograniczeniem praw człowieka. Resort pracy i polityki społecznej, w którego gestii pozostają domy pomocy społecznej, konsekwentnie broni prawa mieszkańców do spożywania alkoholu.
Napisz komentarz
Komentarze