Przewidywany czas wystąpienia zjawiska – od godz. 17.00 do 24.00.
Z powodu ostrzeżenia IMGW, wojewoda łódzki Zbigniew Rau zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej PSP w Łodzi, Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Łodzi, Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Łodzi i PGE Dystrybucja S.A. Oddział w Łodzi.
Wojewoda Łódzki wydał jednostkom samorządu terytorialnego polecenie przygotowania lokalnych podmiotów i służb do reagowania w przypadku wystąpienia sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu ludzi, a także zdarzeń powodujących straty w mieniu.
W związku z zagrożeniem, Wojewoda Łódzki apeluje do mieszkańców województwa o zapewnienie schronienia sobie i najbliższym, przygotowania się na czasowe ograniczenia w dostawach energii elektrycznej, a także zabezpieczenia mienia, które w wyniku działania żywiołu mogłoby zostać zniszczone, porwane przez wiatr lub stwarzać wtórne niebezpieczeństwo.
Jednocześnie informujemy, że funkcjonujące w trybie całodobowym Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego na bieżąco monitoruje zagrożenia występujące na terenie naszego województwa i pozostaje w ciągłej gotowości do wsparcia lokalnych działań.
Zasady zachowania bezpieczeństwa:
1. Śledzić komunikaty nadawane przez lokalne i ogólnokrajowe media.
2. Zamknąć i zabezpieczyć przed samoczynnym otwarciem okna i drzwi balkonowe. Pamiętajmy też o tym, aby zabrać z balkonów i parapetów okien wszystkie przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr. Zabezpieczyć lub schować meble ogrodowe i inne rzeczy znajdujące się na terenie naszej posesji.
3. Jeśli to możliwe, nie parkujmy samochodów pod konarami drzew, liniami energetycznymi, kominami, tablicami reklamowymi i w pobliżu starych budynków. Jadąc samochodem należy zachować szczególną ostrożność, szczególnie na drogach, wzdłuż których stoją drzewa i słupy.
4. Jak najmniej wychodzić z mieszkania. Poza budynkami dobrze jest chronić się w bezpiecznych miejscach, unikać przechodzenia pod drzewami, liniami energetycznymi, banerami reklamowymi i wzdłuż ścian starych budynków.
5. Gdy dostrzeżemy uszkodzoną sieć energetyczną lub jakąkolwiek instalację, pod żadnym pozorem nie wolno naprawiać jej na własną rękę. Wezwać specjalistyczne pogotowie naprawcze (pogotowie energetyczne: 991).
6. Podporządkować się zaleceniom wydawanym przez władze lokalne i kierujących akcją ratowniczą.
7. W razie wypadku, awarii lub zdarzenia spowodowanego silnymi podmuchami wiatru informować służby:
a. numer alarmowy 112,
b. straż pożarną tel. 998,
c. pogotowie ratunkowe tel. 999,
d. pogotowie energetyczne tel. 991,
e. policję tel. 997.
Napisz komentarz
Komentarze