Zrównoważony rozwój to nie tylko modny trend, ale także dowód odpowiedzialności za lokalną społeczność i środowisko. BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) to system oceny budynków pod kątem ekologiczności. W procesie oceny brane są pod uwagę zarówno proekologiczne rozwiązania zastosowane w budynku, jak i efektywność zarządzania obiektem. Końcowa ocena zależy od liczby punktów przyznanych za spełnianie poszczególnych wymagań. I tak wynik równy lub wyższy niż 25% oznacza certyfikację na najniższym dopuszczalnym poziomie „pass”, od 40% przyznawana jest ocena „good”, od 55% – „very good”, od 70% – „excellent”, zaś powyżej 85% – ocena „outstanding”.
W 2017 r. Galeria Tomaszów uzyskała certyfikat BREEAM International New Construction dla nowej, świeżo oddanej do użytku nieruchomości. Budynek osiągnął wtedy wynik 59,8% - „very good”. Obecnie, w kategorii Asset Performance, czyli ocenie samej nieruchomości, audytorzy przyznali Galerii Tomaszów 78,3%, zaś w kategorii Building Management – za zarządzanie budynkiem – 74,1%. Dla piotrkowskiego Focus Mall był to pierwszy audyt. Budynek centrum uzyskał wysoką notę 79,8%, a jego zarządcy – 71,5%.
„Znakomita” ocena dla galerii w obu kategoriach – oznaczająca realizację zrównoważonych założeń w co najmniej 70% - pozycjonuje je w elitarnej czołówce najbardziej przyjaznych środowisku i ludziom centrów handlowych w Polsce. Równie wysoki rezultat – „znakomitość” zarówno dla budynku, jak i metod jego zarządzania – osiągnęło tu mniej niż 20 wielkopowierzchniowych obiektów handlowych.
– Wysokie oceny, przyznane Galerii Tomaszów i Focus Mall, oznaczają, że nasze starania nakierowane na efektywność energetyczną, redukcję negatywnego wpływu na środowisko i poprawę warunków pracy w naszych centrach, przynoszą wymierne skutki – podkreśla Olga Wiernicka, Regional Marketing Manager NEPI Rockcastle. – Audyt wskazał nam też obszary, które wymagają poprawy. Dołożymy wszelkich starań, by wdrożyć zmiany, które będą dostrzeżone nie tylko przez audytorów podczas kolejnej certyfikacji, ale wcześniej - przez naszych klientów i pracowników – deklaruje Olga Wiernicka.
Cetryfikacja BREEAM In-Use przeprowadzana jest w budynkach funkcjonujących od min. 2 lat i jest narzędziem stałej poprawy ich funkcjonowania. Certyfikat przyznawany na 1 rok, z możliwością dwukrotnego przedłużenia, po tym okresie konieczna jest ponowna certyfikacja. Utrzymanie go wymaga zatem ciągłej pracy, ale w efekcie możliwe jest realne ograniczenie negatywnego wpływu na lokalne środowisko.
Napisz komentarz
Komentarze