Spółka jawna
Spółka jawna jest jedną ze spółek osobowych; może zostać założona w każdym prawnie dopuszczalnym celu. Obowiązuje tu zasada zgodnie, z którą „wszystko, co nie jest zabronione jest dozwolone”. Innymi słowy nie można założyć spółki jawnej, która miałby zajmować się np. handlem narkotykami, czy nielegalną produkcją alkoholu, gdyż są to cele sprzeczne z porządkiem prawnym. Chwilą powstania spółki jest wpisanie jej do Krajowego Rejestru Sądowego. Za zobowiązania spółki każdy wspólnik odpowiada całym swoim majątkiem – solidarnie z innymi wspólnikami i spółką. Podobnie każdy ze wspólników jest uprawniony do reprezentowania spółki – w zakresie wszystkich czynności sądowych i pozasądowych spółki. Należy pamiętać, że prawa do reprezentacji nie można skutecznie ograniczyć wobec osób trzecich. Inaczej mówiąc nawet jeżeli wspólnicy w umowie spółki określą, że spółkę może reprezentować np. tylko dwóch wspólników łącznie czynności podjęte przez każdego z nich i tak będą ważne.
Umowa spółki
Najważniejszym dokumentem w spółce jawnej, decydującym o kluczowych aspektach jej funkcjonowania jest umowa spółki. Prawidłowe sporządzenie umowy jest kluczowe, gdyż w tym dokumencie określimy najważniejsze aspekty naszej działalności gospodarczej. Pod rygorem nieważności zawiera się ją na piśmie. Umowa powinna co najmniej określać nazwę i siedzibę spółki; określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość; przedmiot działalności spółki oraz – o ile jest określony – czas jej trwania. Można także skorzystać z tzw. wzorca umowy dostępnego w specjalnym systemie informatycznym.
Rejestracja
Kolejnym ważnym etapem jest zgłoszenie spółki do Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez tzw. sąd rejestrowy. Zgłoszenie musi zawierać szereg informacji: firmę, siedzibę i adres spółki; przedmiot działalności; nazwiska i imiona albo nazwy wspólników i ich adresy; sposób reprezentacji oraz imiona i nazwiska osób do niej uprawnionych. Sąd bada poprawność dokumentów złożonych do rejestru oraz wydaje postanowienie o wpisie lub odmowie wpisu spółki do KRS.
Skorzystanie z pomocy radcy prawnego przy tworzeniu spółki jawnej z pewnością ułatwi dobrze zabezpieczyć nasze interesy i z powodzeniem dokonać rejestracji. Każda Kancelaria prawna oferująca usługi z zakresu prawa handlowego i gospodarczego, z pewnością udzieli wszelkich wskazówek w zakresie tworzenia umowy spółki jawnej oraz pomoże w samej procedurze rejestracji.
Napisz komentarz
Komentarze