W jakim wieku można wnioskować o kredyt?
Generalnie każda osoba, która ukończyła 18 lat, może wnioskować o kredyt, ale ponieważ każdy z banków może ustalić indywidualnie minimum wiekowe, dobrze jest sprawdzić, czy ten, w którym jest interesująca nas oferta przyjmuje wnioski od osób w naszym wieku. Na przykład w Getin Noble Bank trzeba mieć 21 lat, aby dostać choćby kredyt gotówkowy, a w Alior Banku jedynie 18 lat. Większość banków nie pożycza też pieniędzy osobom po 75 roku życia, co także trzeba mieć na uwadze, jeśli na przykład potrzebowalibyśmy żyranta i myślelibyśmy o dziadku czy babci.
Czy wiek ma znaczenie w kredycie hipotecznym?
Kredyt na mieszkanie to fachowo mówiąc kredyt hipoteczny. Jest on udzielany na długi okres czasu, dlatego teoretycznie najmłodsze osoby mają największe szanse, aby go otrzymać. Obecnie najczęściej kredyt hipoteczny udzielany jest na 15 - 20 lat, ale można go otrzymać nawet na 25 – 30 lat, dlatego wiek jest tak istotny. Wszystkie banki oprócz wieku minimalnego kredytobiorcy wprowadziły też wiek maksymalny. Najczęściej jest to 70 – 75 lat w dniu ostatniej raty kredytu. Dlatego też nie można liczyć, że osoba w wieku 70 lat dostanie kredyt hipoteczny do spłacania przez kolejne choćby 15 lat. Nawet jeśli by się o niego starała, a bank miałby maksimum wiekowe ustalone na 75 lat, oznacza to, że osoba ta miałaby tylko 5 lat na spłatę takiego kredytu. Dlaczego banki właśnie tak ustanowiły maksimum wiekowe? Ponieważ statystycznie rzecz biorąc, osoba nawet po 45 roku życia ma obecnie mniejsze dochody niż osoba mająca lat 25. Tak wygląda obecnie rynek pracy, a to również jest ważne przy kredytach. Ponadto, przechodząc już na emeryturę w wieku 67 lat, szacunkowo otrzymuje się jedną czwartą tego, co do tej pory się zarabiało, a więc aż o 75% obniża się zdolność kredytowa. A to równie ważne, jeśli nie najważniejsze przy kredycie hipotecznym.
Warto jednak wiedzieć, że dla młodych osób przeznaczono wiele programów rządowych, dzięki którym biorąc kredyt hipoteczny nie będą musiały płacić przez pierwsze lata odsetek. Dlatego warto starać się o kredyt w młodym wieku. Jedyną przeszkodą będzie zdolność kredytowa, ponieważ młode osoby zaraz po ukończeniu szkoły czy studiów jeszcze nie osiągają wysokich szczebli kariery i nie zarabiają powyżej średniej krajowej, a dochód to drugi istotny czynnik, decydujący o rozpatrzeniu wniosku o kredyt pozytywnie.
Pożyczka na mieszkanie w parabanku?
Może się zdarzyć, że w banku odmówili nam już kredytu hipotecznego ze względu na wiek albo za niską zdolność kredytową. W takim razie czy jest szansa dostać kredyt w parabanku na zakup mieszkania? Generalnie parabanki nie mają produktów finansowych, których celem jest zakup mieszkania. Można jednak starać się o pożyczkę długoterminową. Trzeba jednak spełniać pewne wymagania. Oczywiście, minimum wiekowe do złożenia wniosku to 18 lat, ale większość firm pożyczkowych pożycza pieniądze osobom w wieku 21, a nawet 23 lat. Istnieje też wiekowe maksimum ustalone w przedziale od 65 do 75 lat. Jednak nawet emeryt czy rencista z niskim, ale stałym dochodem ma szanse na pożyczkę. Dla parabanków bardziej od wieku i czasu spłaty pożyczki liczy się to, czy ktoś ma stałe dochody. A jeżeli dwie osoby przystępują do pożyczki, na przykład młode małżeństwo, to znacznie zwiększa się zdolność kredytowa. Jednakże, nawet biorąc pożyczkę gotówkową, może się okazać, że kwota będzie za niska, aby kupić za nią mieszkanie.
Warto również zapoznać się z ciekawą ofertą Inbanku, który pożycza nawet 50000 złotych, ale tylko do 72 miesięcy spłaty. Jest to niewiele i kwotowo, i biorąc pod uwagę czas spłaty. Ale za tę kwotę z powodzeniem można znaleźć mieszkania „od miasta” przeznaczone na przetargi i wylicytować sobie mieszkanie. Albo też można samemu poszukać mieszkania do remontu. Kolejna kwestia to szybka spłata pożyczki. 72 miesiące, czyli 6 lat to krótki okres czasu. Ale za to jeśli spłacimy to zobowiązanie w tak krótkim terminie, szybko pozbędziemy się go z baz, jak na przykład Biuro Informacji Kredytowej, więc będziemy mogli brać kolejne pożyczki czy kredyty. Co ciekawe nawet jedna osoba przystępująca do takiego kredytu wystarczy. Oznacza to, że przy dwojgu małżonków jest szansa na dwie pożyczki po 50 tysięcy złotych każda. A za 100 tysięcy złotych można już kupić przyzwoite mieszkanie. Jednak to, że firma pożyczkowa uzna, że mamy taką zdolność kredytową nie oznacza, że faktycznie jesteśmy przygotowani na spłacanie takiego zobowiązania. Przed złożeniem wniosków trzeba przeliczyć, czy faktycznie nas stać na miesięczne raty, które, biorąc pod uwagę krótki okres czasu spłaty, nie będą zaliczane do najniższych.
Napisz komentarz
Komentarze