Robotyzacja produkcji
Wsparcie procesów produkcyjnych za pomocą zrobotyzowanych systemów niewątpliwie jest krokiem w stronę rozwoju przedsiębiorstwa. To rozwiązanie, w zależności od wielkości produkcji, dostarcza mnóstwa korzyści, które bezpośrednio przekładają się na jakość, szybkość i dokładność pracy.
Coraz więcej firm przekonuje się, że robotyzacja produkcji sprawdza się nie tylko w dużych fabrykach, ale coraz częściej również małych i średnich przedsiębiorstwach. Wsparcie procesów produkcyjnych przez roboty nie zależy bowiem od wielkości produkcji, a bardziej od chęci i potrzeby optymalizacji codziennej pracy. Dlatego obecnie tak wiele przedsiębiorstw korzysta z zaawansowanych, nowoczesnych rozwiązań, aby zwiększać wydajność produkcji, przy jednoczesnym zmniejszaniu nakładów pracy ludzi.
Korzyści wynikające z robotyzacji
Robotyzacja procesów produkcyjnych niesie za sobą szereg zalet i korzyści, które mają bezpośredni wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstwa, m.in.
- Wpisuje się w praktycznie każdy rodzaj przemysłu;
- Znacznie zwiększa efektywność oraz wydajność produkcji i przyspiesza jej procesy;
- Optymalizuje wieloetapowość produkcji;
- Jest precyzyjna i dokładna, a przy tym wysoka powtarzalność pracy determinuje jakość wykonywanych zadań;
- Minimalizuje błędy oraz straty, więc nie tylko zmniejsza koszty produkcji, ale także ma realny wpływ na ochronę środowiska, poprzez zmniejszanie liczby odpadów;
- Jest bezpieczna dla człowieka i zwiększa efektywność jego pracy.
Paletyzacja – na czym polega
Jednym z czołowych działań w produkcji jest paletyzacja. Ma ona na celu powtarzalne, lecz szybkie formowanie produktów i układanie ich na specjalnie przygotowanych paletach. Jest to zabieg precyzyjny, doskonale zoptymalizowany, który nie tylko przyspiesza ręczny proces paletyzacji, ale przede wszystkim jest bardziej bezpieczny, niż działalność ludzkich rąk. Z wielką precyzją chwyta nawet najbardziej delikatne towary, aby skrupulatnie ustawić je na paletach.
Dodatkowe funkcje chwytaków, które w swojej ofercie posiada firma KOCH powodują, że z łatwością można modułować siłę nacisku urządzenia. Dzięki temu nawet najdrobniejsze elementy bez trudu zostaną załadowane.
Paletyzacja jest procesem o tyle pożądanym, że można ją stosować praktycznie w każdej branży. Jest to niezwykle uniwersalne działanie, a sam robot paletyzujący można zintegrować z niemal każdą linią produkcyjną.
Paletyzacja a depaletyzacja
Depaletyzacja to proces odwrotny do paletyzacji. Polega na rozpakowaniu towaru z palety i przeniesienie go na linię produkcyjną. W tym przypadku urządzenie działa analogicznie do paletyzatora, jednak w odwrotnym kierunku.
Zarówno proces paletyzacji, jak i depaletyzacji redukuje koszty poniesione przy produkcji obsługiwanej ręcznie oraz minimalizuje ilość odpadów. Tym samym jest bezpieczny dla jakości przenoszonego towaru. Paletyzacja sprawia, że klient otrzymuje w pełni wartościowy produkt, ponieważ ryzyko nieszczęśliwego zdarzenia jest praktycznie znikome. Dobrze zintegrowany system to gwarancja wydajności i jakości usług, co przekłada się również na wysoką konkurencyjność w branży.
Napisz komentarz
Komentarze