Obróbka blachy przy pomocy odpowiednich narzędzi skrawających umożliwia otrzymanie precyzyjnych elementów zgodnych z założeniami zawartymi w projekcie. Metoda sprawdza się zarówno w produkcji jednostkowej, jak i na skalę masową.
Obróbka skrawaniem – co trzeba wiedzieć na temat tej technologii?
Obróbka skrawaniem, inaczej określana jako obróbka ubytkowa, to usuwanie nadmiaru metalu. Do realizacji zamówienia wykorzystuje się oprogramowanie CNC (choć materiały można opracowywać też ręcznie, ale zajmuje to znacznie więcej czasu). Technika pozwala na otrzymanie powtarzalnych i dokładnie wykonanych elementów. Metoda nadaje się do obróbki rozmaitych materiałów, w tym metali nieżelaznych, żeliwa, stopów żaroodpornych, stali.
Technologia charakteryzuje się uniwersalnością. Do jej najważniejszych zalet należą:
- wydajność,
- dokładność,
- automatyzacja procesów,
- minimalizacja odpadów,
- powtarzalność elementów,
- łatwość wprowadzania zmian w trakcie realizacji zamówienia.
Rodzaje obróbki blachy skrawaniem
Sposób obróbki powinien być dostosowany do celu, jaki chce się osiągnąć. Wyróżnia się podział na dwie grupy. Do pierwszej z nich zaliczają się techniki, w których definiuje się liczbę i geometrię ostrza. Do drugiej – należą metody, gdzie informacje na ten temat nie są określone. Podstawowa klasyfikacja obejmuje:
- Obróbkę wiórową
Wykorzystuje się ją przede wszystkim do przygotowania otworów o różnych rozmiarach. Do opracowywania materiałów stosuje się narzędzia o geometrycznych ostrzach umożliwiających uzyskanie wiór o określonej formie.
- Obróbkę ścierną
Ma ona na celu otrzymanie gładkiej i jednolitej powierzchni. Do obróbki używa się narzędzi do szlifowania mechanicznego. Do charakterystycznych cech tej metody należy skrawanie na niewielką głębokość. Dodatkowo wióry powstałe w trakcie procesu nie posiadają konkretnego kształtu.
Obróbkę skrawaniem powierz wyspecjalizowanym firmom!
Aby uzyskać pożądany kształt opracowywanych elementów, trzeba wybrać odpowiednią metodę obróbki. Do istotnych kwestii należy też dopasowanie właściwych narzędzi. Do najczęściej używanych przyborów zaliczają: tokarki, wiertarki, przecinarki, frezarki, wiertarko-frezarki, przecinarki, przeciągarki, szlifierki, dłutownice.
Dobór właściwej technologii zależy od wielu czynników. Stąd też, żeby mieć pewność, że zlecenie będzie zrealizowane z uwzględnieniem założeń projektowych, specyfikacji technicznej i właściwości danego materiału, warto powierzyć usługę wyspecjalizowanym firmom.
Napisz komentarz
Komentarze