Napar z ostrokrzewu paragwajskiego
Yerba Mate to narodowy napój w Urugwaju, Brazylii, Argentynie i Paragwaju. Jest to napar z suszonych liści i gałązek wiecznie zielonego drzewa, którym jest ostrokrzew paragwajski. Drzewo sięga wysokością nawet 8 metrów i najczęściej spotykane jest właśnie w tych czterech państwach Ameryki Łacińskiej. Odkrywcami Yerby byli Indianie z plemienia Guarani, używali oni Yerba Mate jako środek poprawiający koncentrację i sprawność fizyczną. W Europie herbata Yerba Mate stała się popularna dzięki Jezuitom, bowiem to właśnie misjonarze zaczęli wysyłać sproszkowane liście ostrokrzewu do Europy, mieli również ogromne plantacje tego niesamowitego drzewa. Nazwa Yerba Mate najprawdopodobniej pochodzi od przekształconego łacińskiego słowa herba - ziele i mati - co w języku keczua oznacza tykwę, czyli specjalne naczynie, w którym parzy się ziele, wykonane np. z drewna palo santo.
Jak parzyć Yerba Mate?
Do sporządzenia naparu Yerba Mate potrzebna jest tykwa i bombilla - specjalna słomka z sitkiem, oddzielająca napój od suszu, a także niewielka ilość suszonych gałęzi i liści ostrokrzewu, a także woda o temperaturze 70/80 stopni Celsjusza. Metod parzenia Yerba Mate jest wiele, jednakże najbardziej powszechna i znana wygląda następująco:
- Napełnij naczynie suszem nawet do 3/4 objętości.
- Zakryj ręką otwór i obróć matero do góry dnem, aby większe kawałki suszu znalazły się na spodzie tykwy, co uniemożliwi zatkanie bombilli w trakcje spożywania napoju.
- Umieść rurkę w pustej przestrzeni naczynia.
- Opcjonalnie możesz wlać niewielką ilość zimnej wody, aby napar nie stracił szybko właściwości i smaku.
- Zalej susz Yerba Mate wodą o temperaturze ok. 80 stopni Celsjusza.
- Poczekaj 2/3 minuty i racz się pysznym napojem prosto z Ameryki Południowej.
Należy pamiętać o tym, że tak przygotowany napar można zalewać kilka razy, do momentu aż nie straci smaku. Intensywność i aromat specyfiku zależy od tego, jaką ilość suszu Yerba Mate zawiera.
Właściwości Yerba Mate
Napar z Yerba Mate ze względu na zawartość kofeiny posiada właściwości pobudzające. Picie Yerba Mate sprawia, że czujemy się syci i szybciej spalamy tłuszcz, ponieważ susz pozytywnie wpływa na przemianę materii. Podobnie jak zielona herbata - posiada kwas chlorogenowy, który jest naturalnym przeciwutleniaczem.
Yerba Mate - właściwości zdrowotne:
- Yerba Mate poprawia koncentrację,
- wzmacnia zęby i kości,
- ma pozytywny wpływ na układ nerwowy,
- reguluje ciśnienie krwi,
- posiada właściwości przeciwzapalne,
- idealny suplement diety,
- wpływa na odporność organizmu,
- poprawia samopoczucie,
- przyspiesza procesy myślenia,
- oczyszcza krew z toksyn.
Czy każdy może pić Yerba Mate?
Yerba to źródło wielu witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B7) i minerałów, jednakże ze względu na obecność kofeiny w składzie, nie powinny pić jej dzieci. Duże ilości tego napoju mogą podrażnić niektóre organy, dlatego osoby posiadające wrzody żołądka i dwunastnicy powinny uważać na ten gorzki specyfik. Matki karmiące piersią oraz kobiety w ciąży również muszą ograniczyć picie naparu z liści i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. Napój posiada działanie moczopędne, dlatego nie warto spożywać go przed snem, czy też w trakcie dalekich podróży. Nie zaleca się łączyć antybiotyków i leków na depresję z Yerba Mate, ponieważ może to wywołać niebezpieczne infekcje.
Yerba Mate - herbata paragwajska - dla kogo będzie idealna?
Silne pobudzenie, jakie daje nam Yerba Mate, niezbędne jest do efektywnej pracy zarówno ciała jak i umysłu. Dzięki regularnemu piciu tego specyficznego ekstraktu, człowiek staje się odporniejszy na zmęczenie, co powoduje, że jego praca jest wydajniejsza. Spożywanie Yerba Mate korzystnie wpłynie na osoby, które są otyłe i mają problem z utratą wagi. Dotlenienie mózgu i szybsze spalanie tłuszczu podczas ćwiczeń sprawiają, że po ten wspaniały napar sięga coraz więcej osób trenujących i wykonujących sporty wyczynowe.
Napój ze zmielonych liści ilex paraguariensis jest idealnym rozwiązaniem dla zawodowych kierowców, ponieważ pobudza organizm i pozwala zachować jasność umysłu, co jest absolutną koniecznością podczas prowadzenia pojazdów.
Inne właściwości Yerba Mate to między innymi wspomaganie koncentracji i wysoka aktywność umysłowa. Te dwie cechy to podstawowe aspekty podczas procesu uczenia się, zatem naturalny napar to rewelacyjna metoda na wzmocnienie pracy intelektualnej uczniów, pracowników biurowych oraz studentów.
Rodzaje Yerba Mate
Na świecie dostępne są 4 rodzaje Yerby, które różnią się od siebie kolorem, smakiem, a także krajem pochodzenia. Aromat ekstraktu zależy od rodzaju suszu oraz sposobu produkcji.
Wyróżniamy Yerba Mate:
- ➤ Urugwajską - pylasty susz, nie posiada patyczków, leżakowana, a jej smak jest lekko kwaśny i gorzkawy. Zapach Mate z Urugwaju przypomina woń świeżego sianka.
- ➤ Argentyńską - suszona dymem, posiada łagodny smak, grubo cięta. Świetnie sprawdzi się dla osób zaczynających swoją przygodę z Yerbą.
- ➤ Paragwajską - mocny i dymny smak, idealna dla zaawansowanych Yerbopijców.
- ➤ Brazylijską - posiada piękny, soczyście zielony kolor. Jej smak jest raczej słodki, nie jest leżakowana.
Ekstrakt z ostrokrzewu - popularność w Polsce
Pierwszą osobą, która chciała sprowadzić Yerba Mate do Polski, był Teofil Rudzki. Napój zaczął zdobywać ogromne zainteresowanie wśród kupców, co nie podobało się Rosjanom. Postrzegali oni bowiem napój jako konkurencję herbaty sprowadzonej z Chin. W związku tym nakłonili władze do nałożenia wysokiego cła na susz ostrokrzewu, co finalnie zniechęciło Teofila i nie wprowadził specyfiku na rynek. Jednakże na początku lat 90. do kraju z wieloletniej emigracji w Ameryce Południowej postanowił wrócić Leopoldo Buderacky. Rozpowszechnił on zwyczaj picia Yerby w naszym kraju, a założona w 1990 roku firma Argentyna Limited zaczęła sprowadzać coraz większą ilość suszu z liści ostrokrzewu paragwajskiego.
Obecnie Yerba Mate cieszy się dużą popularnością wśród Polaków ze względu na liczne właściwości. Szczególnie znana stała się przez pobudzającą moc, jaką posiada. W przeciwieństwie do kawy, Yerba Mate działa dłużej i nie powoduje objawów nagłego zmęczenia, gdy kofeina w niej zawarta traci swoją siłę.
Podsumowanie
Ekstrakt Yerba Mate staje się coraz modniejszy w Polsce. Wiele osób sięga po ten napój zamiast kawy, ponieważ posiada bardzo podobne właściwości uaktywniające organizm. Pozytywny wpływ Yerba Mate na zdrowie i funkcjonowanie człowieka sprawia, że specyfik posiada tysiące miłośników na całym świecie. Niemniej jednak należy roztropnie korzystać z dóbr natury, z uwagi na stare porzekadło, które mówi "co za dużo to niezdrowo".
Napisz komentarz
Komentarze