Proste typy badań.
Najprostsze typy badań przechowalniczych polegają na wkładaniu produktów spożywczych do lodówki, czyli na przykład wstawieniu kartonów mleka lub pojemników z jogurtem naturalnym. Jeden z tych pojemników jest otwarty, a ten drugi zamknięty. Ludzie badający te produkty sprawdzają ich stan i co równie istotne notują stan tych produktów i pobierają próbki do badań za pomocą mikroskopu. Badania tego typu rzecz jasna niewiele kosztują i co równie istotne nie są powiązane z jakimiś skomplikowanymi procedurami i to nawet dla średnio doświadczonego technika laboratoryjnego, chociaż jak w każdej branży warto postawić na doświadczony zespół.
Badanie trwałości leków.
Badania przechowalnicze leków są równie istotne, co badania żywności, a być może nawet ważniejsze, bo to właśnie leki odpowiedzialne są za poprawę zdrowia, dlatego należy być pewnym, że nie tylko nie będą szkodliwe, ale też będą działać w przewidziany przez producenta sposób.
Badania komputerowe.
Dziś niektóre rzeczy można badać za pomocą symulacji komputerowej. Rzecz jasna dodatkowo i tak się wykonuje badania w warunkach zbliżonych do naturalnych, ale to dodatkowe badanie ma jedynie utwierdzić technika laboratoryjnego w tym, że komputer nie kłamie i podaje wynik poprawny, czyli zgodny z rzeczywistością. Taka poprawność prowadzi rzecz jasna do tego, że ludzie ograniczają liczbę tych rzeczywistych eksperymentów i skupiają się na symulacjach komputerowych, bo takowe przeprowadza się szybciej od badań kartonów mleka umieszczanych w typowych lodówkach. Szybkość w tych sprawach ma ogromne znaczenie, choć nie powinno się bezpodstawnie rezygnować z tych rzeczywistych badań laboratoryjnych.
Napisz komentarz
Komentarze