Agencja z perspektywy pracodawcy
Agencje pracy tymczasowej działają na podstawie trójstronnej relacji. Swoje prawa ma tu zarówno pracodawca, tymczasowy pracownik, jak i sama agencja. Ten pierwszy zgłasza swoją aktualną potrzebę, jeśli chodzi o ilość i rodzaj osób pracujących. Określa też czy mają to być pracownicy z Ukrainy, krajowi czy umiejący posługiwać się różnymi innymi językami. Agencje mają swoje własne bazy danych, które pomagają szybko znaleźć interesującego kandydata. Mogą ich wyszukiwać również z innych źródeł, takich jak różne fora, grupy dyskusyjne czy portale społecznościowe.
Pracownicy kierowani są na badania, które zależą od konkretnych zadań w firmie. Następnie przygotowane są różne dokumenty, które są przygotowywane we współpracy z pracodawcą. Po podpisaniu umowy pracodawca może już liczyć na pracownika. Agencja pracy tymczasowej rozlicza z nim wynagrodzenia, wcześniej ustalane z klientem. Również ona rozlicza wszelkie urlopy oraz przejmuje inne obowiązki wynikające z umowy.
Agencja z perspektywy pracownika
Po ukończonych badaniach i podpisaniu umowy pracownik uzależniony jest w sprawach kontraktowych od agencji. Zazwyczaj dwie strony kontaktują się co miesiąc i ustalają szczegóły rozliczenia. Zazwyczaj ustala się płacę uzależnioną od ilości przepracowanych godzin. Listę na temat statystyk pracy udostępnia pracodawca. Agencja pracy tymczasowej wystawia fakturę za swoją usługę. Wynagrodzenie jest najczęściej wypłacane do 10 dnia każdego miesiąca.
Ile kosztują usługi agencji?
Agencje pracy tymczasowej przygotowują co miesiąc rozliczenia, na których znajdują się wszystkie najważniejsze informacje co do usługi. Podchodzą pod to wszystkie wpłaty na ubezpieczenia społeczne, wynagrodzenie pracownika netto i brutto oraz koszty tymczasowe, przykładowo badania. Rachunek agencji uzależniony jest od ilości pracowników czy wymagań kontraktowych wobec nich. W każdym przypadku marża będzie odrobinę inna. Wysiłek przy zatrudnianiu 10 osób przy zbieraniu owoców jest nieporównywalny względem 100 pracowników, którzy pracują w warunkach niebezpiecznych.
Wiele zależy również od dostępności pracowników na rynku. Występują okresy, w których nie ma ich wcale i można liczyć jedynie na obcokrajowców. Wiele zależy również od konkretnego sektora gospodarki. Najczęściej agencje zatrudniają pracowników fizycznych lub zajmujących się usługami. O wiele więcej klienta będzie kosztowało znalezienie osoby zajmującej się rolnictwem, budownictwem czy z wykształceniem wyższym, którzy rzadko są zatrudniani tymczasowo.
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://atlaswork.pl/obszar-dzialania/agencja-pracy-tymczasowej-w-gdansku
Napisz komentarz
Komentarze