Pamiętaj, że klimatyzacja wymaga okresowych prac konserwacyjnych. Dzięki temu sprzęt ma pełną wydajność, a chłodzone powietrze nie zawiera szkodliwych drobnoustrojów, negatywnie wpływających na stan zdrowia domowników lub pracowników w biurze.
Poniższy poradnik dotyczy jednak zarówno stacjonarnych, domowych urządzeń jak i mechanizmów funkcjonujących w samochodach.
Na czym polega czyszczenie klimatyzacji?
Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest proces kompletnego czyszczenia mechanizmu klimatyzacji. Polega on na zdjęciu eksploatacyjnych elementów układu, dokładnym usunięciu z nich kurzu i wszelkich tego typu zanieczyszczeń, a następnie przejściu do odnowienia wewnętrznych części klimatyzacji.
Jeżeli chcesz skutecznie wyczyścić swoje urządzenie, musisz dokładnie oczyścić wszelkie filtry, sprawdzić i odkurzyć skraplacz i parownik, a także delikatnie nawilżoną ścierką wytrzeć pozostałe elementy klimatyzacji. Jeżeli chodzi o samochody, to tu proces polega na wtłoczeniu specjalnego środka w czasie pracy mechanizmu (na otwartych nawiewach i zamkniętym obiegu).
Jak często czyścić układ klimatyzacji w samochodzie?
Jeżeli chodzi o pojazdy mechaniczne, to klimatyzację najlepiej czyścić wiosną i ewentualnie jesienią. Taka regularność wpływa pozytywnie na żywotność kolejnych elementów układu. Zwróć uwagę na to, żeby wybrany przez Ciebie preparat do czyszczenia elementów był neutralny dla środowiska i nie wpływał negatywnie na zdrowie i życie użytkowników pojazdu!
W jakim okresie powinieneś wykonać czyszczenie urządzeń klimatyzacyjnych w domu?
Są dwa terminy, kiedy czyszczenie klimatyzacji będzie najbardziej efektywne – obydwa są poza sezonem pracy takiego urządzenia. Pierwszy etap oczyszczania najlepiej wykonać jesienią. Tu zbierzesz cały brud, który osiadł na sprzęcie w trakcie jego sezonowego funkcjonowania. Z kolei drugi etap powinieneś przeprowadzić wiosną. To czas na dokładne wyczyszczenie elementów klimatyzacji, które mogły się po prostu zakurzyć podczas przestoju. Dodatkowo powinieneś dokładnie sprawdzić sprzęt i przygotować go do działania latem.
Jeżeli masz więcej czasu, to obudowę sprzętu możesz z kolei sprzątać regularnie, np. podczas cotygodniowych porządków domowych. W ten sposób pozytywnie wpłyniesz na estetykę urządzenia i swoje zdrowie!
Jak widzisz, czyszczenie klimatyzacji najlepiej wykonać dwa razy w roku. Takie podejście zapewni Ci sprawny układ w samochodzie i w domu. Twoja klimatyzacja będzie pracowała lepiej, efektywniej, a Ty będziesz mógł cieszyć się w związku z tym pełnym komfortem!
Napisz komentarz
Komentarze