Czym jest hosting?
Dostawcy usług internetowych są właścicielami lub dzierżawcami serwerów zgromadzonych w centrach danych, czyli specjalnie przystosowanych obiektach, w których znajdują się liczne szafy serwerowe z komputerami. Jedną z form działalności tego rodzaju firm jest udostępnianie przestrzeni serwerów swoim klientom.
Usługi udostępniania fizycznych serwerów to przede wszystkim:
- współdzielone hostingi www;
- serwery wirtualne (VPS);
- serwery dedykowane.
Każda z usług charakteryzuje się inną formą wydzielenia przestrzeni dyskowej klientom i jest przeznaczona dla różnych odbiorców.
Źródło: https://hosting.edu.pl
Hosting współdzielony – najbardziej popularna forma usługi
Najbardziej popularną usługą związaną z udostępnianiem zasobów fizycznych serwerów jest tzw. hosting współdzielony. Klienci opłacają u dostawcy możliwość wykorzystania zasobów dla własnych potrzeb (strony www, poczta e-mail) przez umownie określony czas, a dostawca udostępnia im miejsce na serwerach, którymi dysponuje.
Urządzenia przeznaczone do hostingu współdzielonego mogą być podzielone na dwa sposoby:
- funkcjonalnie – wówczas pojedynczy serwer wyznaczony jest do realizacji tylko jednego z zadań (np. obsługi www lub poczty);
- personalnie – w takiej sytuacji serwer wykonuje wszystkie zadania przypisane do danego klienta (czyli obsługuje jego strony, ale także pocztę).
Możliwe jest oczywiście, że jeden usługodawca podzieli część swoich zasobów funkcjonalnie, pozostawiając innym serwerom kompleksową obsługę określonych użytkowników.
Hosting współdzielony – co powinien zagwarantować usługodawca?
W ramach hostingu klient może, a nawet powinien wymagać od usługodawcy zapewnienia określonych warunków, wśród których należy wymienić przede wszystkim:
- dbałość o stan techniczny serwerów;
- zapewnienie dostępu do oferowanej pojemności dysku;
- ciągłość połączenia z internetem;
- ochronę danych przed cyberprzestępczością;
- dobre warunki backupu danych.
Poza podstawowymi parametrami, mile widziane przez klientów są również:
- możliwość zarejestrowania dużej ilości domen;
- możliwość uruchomienia poczty we własnej domenie;
- opcja tworzenia list mailingowych;
- obecność ochrony antywirusowej;
- ochrona antyspamowa;
- możliwość konfiguracji autorespondera.
Dobrze, jeśli możliwa jest też instalacja najbardziej popularnych CMS (Drupal, Joomla, WordPress) oraz nielimitowany transfer.
Inne formy hostingu – VPS i serwery dedykowane
Choć hosting współdzielony to najczęściej wybierana forma udostępniania zasobów, wielu dostawców usług internetowych ma w swojej ofercie również bardziej zindywidualizowane wersje hostingu: serwery VPS i serwery dedykowane.
Serwery dedykowane to tak naprawdę usługa, która polega na udostępnieniu klientowi fizycznej maszyny do pełnej dyspozycji na ściśle określony czas. Kupując ją, klient nie dzieli z nikim nie tylko pamięci dyskowej, ale także RAM oraz procesora. Takie rozwiązania polecane są sektorowi bankowemu oraz klientom instytucjonalnym, którzy w szczególny sposób muszą dbać o bezpieczeństwo danych.
Tańszym, a w wielu przypadkach zupełnie wystarczającym z punktu widzenia bezpieczeństwa i obsługi, może okazać się rozwiązanie oparte na serwerach VPS (ang. Virtual Private Server).
VPS powstaje poprzez podzielenie fizycznej przestrzeni serwera na wirtualne obszary, co odbywa się za pomocą oprogramowania do wirtualizacji. W efekcie klient korzysta z serwera fizycznego współdzielonego z innymi użytkownikami, jednak w zupełnie inny sposób. Użytkowników jest mniej, a wirtualne maszyny działają niezależnie od siebie w wydzielonych obszarach.
Napisz komentarz
Komentarze