1. Ziarna to podstawa
Jedzenie dla papug falistych opiera się przede wszystkim na kompozycji ziaren. Najłatwiej jest sięgnąć po gotowe mieszanki dedykowane małym gatunkom papug, czy po prostu papugom falistym, jak te, które znaleźliśmy na https://parrotplanet.pl/pl/c/Pokarm/100. Chodzi o to, że gotowe karmy są odpowiednio sporządzane, tj. właściwą ich część stanowi mozga kanaryjska (najczęściej 30 - 40% mieszanki), a następnie wybrane ziarna, w tym proso żółte, proso czerwone, proso białe, owies łuskany, siemię lniane, nasiona krokoszu barwierskiego, nasiona słonecznika paskowanego, nasiona nigru, lnu i traw, sorgo białe, czy sorgo czerwone w najlepszych proporcjach.
Aby dieta naszej papugi była dobrze zbilansowana warto zadbać, aby ptak otrzymywał różne ziarna w odpowiednich proporcjach, a nie tylko jeden ich rodzaj. Jeśli jednak okaże się, że skrzydlaty pupil wyrzuca konkretne ziarna z mieszanki, należy rozważyć zmianę karmy.
2. Urozmaicenie stanowić będą pokarmy miękkie i soczyste
Dlatego do diety papugi falistej możemy włączyć zielone warzywa oraz liście, marchewkę, jabłka, banany, czy winogrona. Dobrym rozwiązaniem dostarczającym wielu wartości odżywczych będą kiełki.
Doskonałą propozycją nie tylko dla papużek falistych, ale również dla innych gatunków są owoce suszone. Chrupiące jabłko, kokos, czy żurawina to prawdziwy przysmak papug. Ważne jednak, aby były to owoce poddane procesowi powolnego suszenia. Dzięki temu zyskamy pewność, że pokarm zachowa wszystkie swoje wartości odżywcze i witaminy.
3. Okresowo w menu może pojawić się m.in. jajko
A także gotowany biały ryż (bez soli!), chudy biały twaróg, natka pietruszki, czy natka selera. Jak często możemy podawać pupilowi tego rodzaju pokarm? Bezpiecznie dla zdrowia papugi, a jednocześnie z korzyścią dla jej zdrowia będzie karmić ptaka okresowym menu co 6 - 7 dni. W ten sposób dostarczymy papudze wraz z pożywieniem m.in. wartościowego białka, które jest niezbędne dla prawidłowego jej rozwoju.
4. Nie zapominajmy o wapnie
Kostka wapniowa / wapienna czy też sepia dostarczą papudze niezbędnego pierwiastka, a jednocześnie pozwolą swobodnie czyścic i ścierać dziób. Warto dodać, że w sepii, która pochodzi z wód morskich, znajdziemy nie tylko wapń, ale i inne cenne minerały, np. jod.
5. Papugi faliste są bardzo wrażliwe m.in. na pestycydy
Dlatego sięgając po jedzenie dla papugi falistej wybierajmy te dostarczane przez sprawdzonych producentów. Zaopatrujmy się także w specjalistycznych sklepach z żywnością dla papug. Zakup ziaren w sklepie ogrodniczym to zły pomysł, bowiem tutaj ziarna traktowane są substancjami chemicznymi.
Jeśli zdecydujemy się podać zieloną, czy inna świeżą karmę, najlepiej aby pochodziła ona z ekologicznych upraw, wolnych od zanieczyszczeń.
Napisz komentarz
Komentarze