Okazuje się, że musi być ona nie tylko funkcjonalna, ale przede wszystkim musi wpasować się w już istniejącą stylistykę wnętrza. Szczególną rolę spełniają osłony przeciwsłoneczne, czyli żaluzje, które powinny nie tylko chronić nas przed nadmiernymi promieniami słonecznymi, ale również odznaczać się nietuzinkowym designem. Niezwykle popularne w przypadku aranżacji przestrzeni okiennej stały się żaluzje drewniane. Warto więc poznać ich wady, a także zalety - podpowiada Krzysztof, właściciel marki CzechRolety.pl z Łodzi!
Największe zalety żaluzji drewnianych
Bezapelacyjnie do największych zalet żaluzji drewnianych możemy zaliczyć ich design. W porównaniu do żaluzji aluminiowych będą one się prezentowały o wiele bardziej elegancko i ekskluzywnie w przestrzeni okiennej. Cieniutkie lamele i naturalny odcień drewna, z pewnością wpasuje się do większości wnętrz. Nie da się również zaprzeczyć temu, że żaluzje drewniane wyróżnia ich ogromna trwałość. Naturalny surowiec z którego zostały wykonane, jeśli jest odpowiednio zabezpieczone nie wyblaknie pod wpływem promieni słonecznych, a tego typu żaluzje niezwykle długo zachowują swoje walory estetyczne. Warto również zwrócić uwagę na ich funkcjonalność. Żaluzje drewniane są zwykle wyposażone w specjalny system, dzięki któremu można dowolnie regulować ilość przenikających promieni słonecznych. Oczywiście, można je podnosić i opuszczać na pożądaną wysokość, a także regulować pojedyncze lamele pod danym kontem. Istotną kwestią jest również uniwersalność tego typu żaluzji. Drewniane lamele z pewnością uzupełnia wnętrze w stylu nowoczesnym, ale także i klasycznym. Będą one świetnie współgrać z meblami, parkietem czy panelami podłogowymi. Tę zaletę, docenią z pewnością miłośnicy estetyki, a także Ci, którym zależy na harmonijnym, świetnie wykończonym wnętrzu. Finalnie trzeba wziąć pod uwagę, że żaluzje te zostały wykonane ze 100% naturalnego surowca. Dzięki temu, drewniane żaluzje nie tylko będą spełniały rolę dekoracji okiennych, ale również przyczynią się do ocieplenia wnętrza.
Słabe strony drewnianych żaluzji
Osłony przeciwsłoneczne w postaci drewnianych żaluzji, niestety charakteryzują się dość niską odpornością na wilgoć i wszelakie zmiany temperatur, w porównaniu do żaluzji aluminiowych. W związku z tym, tego typu żaluzje sprawdzą się jedynie jako osłona do zastosowania wewnątrz budynku. Co więcej, odradza się ich montowanie zarówno w kuchni jak i w łazience, gdyż pomieszczenia te charakteryzuje ogromna wilgoć, a to może przyczynić się do pęcznienia drewna i zmiany jego wyglądu. Jeśli mówimy o słabych stronach drewnianych żaluzji, to można wspomnieć również o konieczności ich regularnej konserwacji. Drewniane żaluzje wymagają odpowiedniej opieki, a co więcej są dość trudne do utrzymania w czystości. Kurz zbierający się na lamelach jest dość mocno widoczny, a do czyszczenia sprawdzą się tylko i wyłącznie odpowiednie preparaty, które dedykowane są drewnu. Przeciwnicy żaluzji drewnianych, zgodnie wskazują również na dość niewielką paletę kolorów. Jak sama nazwa wskazuje, żaluzje drewniane są dostępne tylko i wyłącznie w odcieniach drewna, jednak można powiedzieć, że na tym właśnie polega ich cały urok i wdzięk. Finalnie, słabą stroną tego typu dekoracji okiennych może być ich cena. Niemniej jednak, każdy kto stawia przede wszystkim na jakość, zaakceptuje fakt, że za tego typu żaluzje trzeba będzie zapłacić więcej niż np. za żaluzje aluminiowe. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że drewniane żaluzje są rozwiązaniem na lata, a dodatkowo wykonane są one z naturalnego surowca.
Napisz komentarz
Komentarze